Klokani vyškolili mistrovskou Plzeň, Boleslav se štěstím zdolala Slovácko

Bohemians 1905 zvítězili v nedělním utkání 2. kola Gambrinus ligy v Edenu nad mistrovskou Viktorií Plzeň 2:1. Zatímco "Klokani" si připsali druhou ligovou výhru v řadě, Západočeši ještě v nové sezoně nevyhráli. Ve druhém odpoledním utkání si šťastnou výhru připsali hráči Mladé Boleslavi, kteří porazili 1:0 Slovácko.

"Klokany" čekal v Edenu po úvodní výhře nad Slavií další těžký soupeř. Proti mistrovské Plzni ale vršovický tým začal dobře, i přesto, že se stále musel obejít bez talentovaného záložníka Šumského, který čeká na vydání transferkarty. Hráči Bohemians vyrukovali na soupeře s bojovnou hrou, spoléhali na rychlé brejky a standardní situace, naopak hosté se v prvním poločase zbytečně zbavovali míče a na hřišti se dlouho hledali.

Do vedení se dostali domácí. Ve 27. minutě zahrával Budinský přímý kop, jeho přízemní střílený centr tečoval útočník Martin Nešpor a otevřel skóre. Vedoucí gól Bohemians nabudil i plzeňskou Viktorii, která zpřesnila rozehrávku a ještě do poločasu srovnala. Přihrávku Pilaře na malé vápno zužitkoval v 39. minutě důrazný Jiráček, který s přispěním teče domácího beka Nikla prostřelil brankáře Sňozíka.

Po změně stran začali lépe Západočeši, kteří několik minut trvale obléhali pokutové území Klokanů. V 49. minutě přiťukl Limberský míč na osamoceného Pilaře a jeho tvrdou ránu musel Sňozík na poslední chvíli vyrazit. Zatímco domácí fotbalisté nedotáhli své akce do úspěšného konce, hosté byli v zakončení mnohem nebezpečnější. V 65. minutě centroval Pilař, jeho nenápadný pokus zastavila tyč domácí branky. Jenže nápor Plzně vedoucí brankou neskončil, a tak udeřilo na druhé straně. Záložník Bohemians Budinský v 78. minutě utekl plzeňským zadákům, krásnou přihrávkou do uličky vyzval ke skórování střídajícího Bálka a ten zakončil efektivním lobem, který poslal domácí tým podruhé v zápase do vedení.

Plzeň si ve zbylých minutách sice vytvořila trvalý tlak, žádné větší příležitosti ani gólu se však už nedočkala. Zatímco Klokani zahájili novou sezonu dvěma výhrami v řadě, Viktoria po úvodní remíze 2:2 s Libercem vyšla tentokrát bodově naprázdno.

Bohemians 1905 - FC Viktoria Plzeň 2:1 (1:1)
Branky: 27. M. Nešpor, 78. Bálek - 39. Jiráček. Rozhodčí: Příhoda - Lakomý, Nádvorník. ŽK: M. Nešpor, Moravec, Borek - Fillo, Kolář, Nikl. Diváci: 3023.

Sestavy:Bohemians 1905: Sňozík - Jindřišek, Pavel Lukáš, Nikl, Žižka (68. Růžička) - Moravec, Budinský (84. Michálek), Borek, Bartek - M. Nešpor (66. Bálek), Škoda. Trenér: Pavel Medynský.
FC Viktoria Plzeň: Daněk - Rajtoral, Trapp, Bystroň, Limberský - Fillo (54. Petržela), Horváth, Jiráček, Kolář (86. Hora), Pilař - Bakoš (71. Ďuriš). Trenér: Pavel Vrba.

Boleslav zachránil až vlastňák

Fotbalisté FK Mladá Boleslav vyhráli v nedělním utkání 2. kola Gambrinus ligy na domácí půdě nad týmem Slovácka 1:0. Zápas nepříliš valné úrovně rozhodl vlastní gól Korduly v nastavení, nejvíce aplausu si ale přesto vysloužila rozhodčí Dagmar Damková, která pískala svůj poslední ligový duel.

Na týmu Mladé Boleslavi jakoby stále ležel stín z vyřazení v pohárové Evropě, domácí celek vyšel gólově naprázdno už v prvním kole v Jablonci a ani na domácím trávníku příliš herní pohody neukázal.

V první půli si Středočeši sice vypracovali nespočet rohových kopů, ale se standardními situacemi si vůbec nevěděli rady, největší šancí první půle tak paradoxně byla střela hostujícího Fujerika, který unikl po pravém křídle a křížnou střelou jen lehce minul tyč mladoboleslavské branky.

I ve druhém poločase zůstala snaha domácích křečovitá, a tak se opět dostávalo k možnostem více Slovácko. Gólman Miller odvrátil pohromu po Ondřejkově hlavičce efektním zákrokem a vyrazil míč na roh. Změnu obrazu hry nepřinesla ani střídání v domácí sestavě, kdy na hřiště přišli ostřílení Kulič nebo Procházka. Šťastnou ruku měl na druhé straně málem kouč Slovácka Soukup, který poslal na hřiště Valentu, který se postavil k trestnému kopu a přes zeď zakroutil míč jen několik centimetrů vedle Millerovy branky.

Vzápětí po protiútoku vyloženou šanci zahodil Řezníček z prostoru penalty jen do náruče gólmana Filipka. V posledních minutách sice Mladá Boleslav vsadila na pasy vzduchem a hlavičky, gólman Filipko ale několik ošemetných situací ustál. Neubránil však poslední centrovaný míč do vápna, který před ním nadzvedl do vlastní sítě střídající Kerbr. Přelobovaný Filipko tak čisté konto neubránil a Mladá Boleslav se dočkala prvního letošního gólu, i když jej sama nevstřelila.

Ocenění za výkon v zápase si tak vysloužila pouze rozhodčí Dagmar Damková. Ta utkání odřídila přesně, bez jediného zaváhání, rozdala sedm žlutých karet a dala najevo, že na fotbalových trávnících možná skončila předčasně. Populární česká fotbalová sudí pískala svůj poslední zápas kariéry a byla nejlepším aktérem zápasu.

FK Mladá Boleslav - 1. FC Slovácko 1:0 (0:0)
Branka: 90.+3. Kerbr vl. Rozhodčí: Damková - A. Kordula, Moláček. ŽK: Rolko, Štohanzl, Kúdela - Perůtka, Kuncl, M. Kordula, Košút. Diváci: 2614.