Sparta nezklamala a přehrála Jablonec

Sparťané zvítězili v neděním střenutí 2. kola Gambrinus ligy v domácím prostředí na Letné nad Jabloncem 2:1. Autory gólů za domácí byli ve 11. minutě Kamerunec Leonard Kweuke a ve 30. minutě Marek Matějovský, za hosty ve 34. minutě David Lafata.

Sparta od první chvíle Jablonec zatlačila a byla první půlhodinu, během níž dal Leonard Kweuke v 11. minutě první gól a ve 30. minutě Marek Matějovský druhý, jasně lepší. Asistentem u obou branek byl Libor Sionko. Vynikající zápas hrál Kweuke. Výborně bránil při standardních situacích, vyhrával souboje ve středu pole, rozehrával a chodil do koncovky, bylo ho plné hřiště.

V poslední čtvrthodině sparťané polevili, Jablonec se dostal do tlaku a král střelců minulého ročníku David Lafata ve 34. minutě snížil na 2:1. Brance předcházela chyba v rozehrávce na polovině Sparty a Lafata se ve výskoku na Kovaříkův centr prosadil mezi stopery domácích. Řepka míč podskočil. Jablonec proměnil svou první příležitost. Sparta dvě zmařila, jednu měl už ve 2. minutě Kweuke, ale těsně minul, další ve 45. minutě neproměnil Sionko. V pádu střílel ze stoprocentní pozice těsně vedle.

Po přestávce se snažili domácí rychle přidat další branku a výhru pojistit. Nebyli však tak suverénní jako na začátku druhé půle a ve zhuštěném prostoru uvnitř velkého čtverce se dlouho nedokázali prosadit. Obránci Jablonce odvrátili řadu centrů, dvakrát byl Kweuke odzbrojen v poslední chvíli, ve velké šanci byl i střídající Podaný, jenže tomu v kritické chvíli míč ukopl Loučka.

V 75. minutě chtěl všechno vyřešit Kweuke, který opět hrál výborně v poli. Obešel tři hráče Jablonce a podařilo se mu od brankové čáry odcentrovat před brankáře Špita. Bohužel do prostoru, v němž dva nabíhající hráči Sparty nemohli na míč dosáhnout. V 86. se Kweuke znovu prosadil v souboji se dvěma hráči Jablonce, přihrál volnému Vackovi, ale ten nepochopitelně trefil vnější síť. V 89. minutě se Letenským podařilo přečíslení ve velkém čtverci, ale střídající Kadlec místo přihrávky volnému Kweukemu střílel sám a trefil protihráče. V 90. minutě mohl zvýšit Kadlec na 3:1 po přiťuknutí Podaného, ale tři metry před brankou se ukopl. Sparta tedy dosáhla zasloužené výhry, ale mohla být daleko vyšší.

AC Sparta Praha - FK BAUMIT Jablonec 2:1 (2:1)

Branky: 11. Kweuke, 30. Matějovský - 34. Lafata. Rozhodčí: Královec - Gallo, Marek. ŽK: Hušek - Loučka, Lafata, Beneš. Diváci: 9913.