Agenti zajišťují fotbalu velké finance a jejich organizace uplatní svůj vliv

Agenti zajišťují fotbalu velké finance a jejich organizace uplatní svůj vliv

Veřejnosti se v pondělí v Praze poprvé představil nový subjekt na české scéně - Asociace agentů (AFA). Na tiskové konferenci v hotelu Praha předseda AFA Pavel Paska vysvětlil pozici organizace a její cíle.

AFA je profesní občanské sdružení, které je členem Evropské asociace fotbalových agentů (EFAA) se sídlem v nizozemském Haagu. Není však členem Fotbalové asociace České republiky (FA ČR). Členství v AFA přijalo zatím 22 ze 33 českých licencovaných agentů, uvedených na listině Mezinárodní fotbalové federace (FIFA). Zastupují celkem 700 až 800 hráčů ve věku od 15 let. Ze 11 zbývajících agentů někteří nejsou aktivní a dohromady zastupují sotva dvacítku fotbalistů.

"Český fotbal by měl vnímat Asociaci fotbalových agentů jako velkou ekonomickou sílu. Její přínos do českého fotbalu z prodejů hráčů do zahraničí je 200 až 300 milionů korun ročně, v případě výjimečných hráčů až 500 milionů. Náš fotbal má příjem i z přestupů českých fotbalistů mezi kluby v cizině, z každé transferové sumy se rozdělí jako výchovné pět procent. Vzhledem k našemu vlivu představujeme i určitou politickou sílu a nezapomínejme na výchovný faktor ve prospěch samotných hráčů. Nyní velmi sledujeme situaci po rezignaci předsedy FA ČR Ivana Haška. Když do fotbalu přinášíme peníze, tak se všech řešení chceme také zúčastnit," prohlásil předseda Pavel Paska, jehož místopředsedy jsou Zdeněk Nehoda a Dalibor Lacina.

Členství v AFA by mělo kultivovat vztahy mezi agenty a kluby, akcentovat etické kodexy a vytvářet ve fotbale příznivější obchodní klima. "Rozpočty klubů jsou ze třiceti až čtyřiceti procent závislé na prodejích hráčů, takže hrajeme důležitou roli. V poslední době se vztahy mezi kluby agenty zlepšují a jsou daleko pozitivnější. Naše role je však daleko širší než jenom prodávat hráče. Jednak musíme vychovávat sami sebe, abychom mohli vychovávat hráče. Musíme se o spoustu mladých fotbalistů postarat z hlediska jejich sportovního a mentálního růstu, aby šli do zahraničí dobře připraveni. Kromě toho však musíme pečovat o hráče, kteří jsou nezaměstnaní. Není to jen materiální podpora, ale i finanční, která jde do milionů korun," řekl Dalibor Lacina.

"Byly doby, kdy vztahy mezi národními svazy, kluby, agenty a mezinárodními organizacemi byly špatné. FIFA dokonce chtěla agenty úplně zrušit, vytvářela různá omezení. Postupem času se ukázalo, že při respektu k určitým pravidlům to bez agentů ve fotbale nejde. Dobří agenti jsou významnými partnery klubů. I u nás se toto klima změnilo, zlepšily se i vztahy mezi samotnými hráčskými manažery. Dříve jsme se ani neznali a nezdravili se, vyskytovaly se případy přetahování hráčů. Vytvoření neziskové profesní organizace bylo nutné," dodal Zdeněk Nehoda.