Norové poslali Čechy domů s trojkou

Norský výběr bez větších problémů zvítězil ve středečním přátelském střenutí v Oslo nad týmem České republiky 3:0. Góly domácích vstřelili ve 23. minutě ze hry a v 89. z penalty Abdellaoue a v 77. minutě J. Riise. Norové porazili Čechy poprvé v historii.

Zápas, který začal minutou ticha za oběti teroristických útoků Anderse Breivika z 22. července, měli v prvním poločase zcela v rukou Norové. Český tým do přestávky vůbec neohrozil branku, dva rychlé protiútoky po kolmých přihrávkách Rosického na Baroše zastavil pomezní rozhodčí kvůli sporným ofsajdům.

Norové měli ve středu pole dost prostoru k přímočarým akcím a lépe si vedli při standardních situacích. V 9. minutě se po rohu Riiseho prosadil mezi stopery Rajnochem a Sivokem Wähler a trefil hlavou břevno. Ve 21. minutě mohli Norové vést, ale horký závar před brankářem Čechem zastavil sudí kvůli útočnému faulu. Ve 23. minutě dal Nor marockého původu Mohammed Abdellaoue gól překvapivě snadno. Prošel individuálně přes Rajnocha a Hübschmana a přesně vystřelil k tyči na 1:0. Ve 42. minutě uchránil českou branku od další pohromy Petr Čech. Husekleppovi se nepodařilo akci zakončit, Čech přečetl situaci, vyrazil proti Pedersenovi a skvěle vyrazil jeho střelu k tyči.

Bezzubost českého týmu byla deprimující. Češi nestačili v osobních soubojích. Baroš byl pečlivě střežen, Pekhart se prakticky nedostával do hry. Útočit měli krajní obránci, ale až na dvě výjimky se k ničemu nedostali. Museli hlavně bránit. Pouze Rosický měl nápady, jak překonat disciplinovanou a kompaktní hru Norů.

Trenér Bílek se snažil situaci na začátku druhého poločasu přivodit změnu střídáním v záloze, kde začínali hrát čtyři střední středopolaři. Místo Gecova přišel klasický krajní záložník Petržela a v roli bránícího štítu zůstal jen Hübschman. Hra českého týmu se poněkud zlepšila po více než hodině hry, ale pak trenér nahradil Vackem Rosického, jenž v 67. minutě dostal kolmou přihrávkou do jediné gólové šance Pekharta, a Norové svou výhru, první v historii vzájemných zápasů, dovršili. V 72. minutě skóroval po rohu tvrdou ranou kapitán John Arne Riise. V 75. minutě dočasně zabránil prohře rozdílem třídy Petr Čech, který výtečně vyrazil ránu Abdellaoueho z 20 metrů k tyči. V 88. minutě však Čechovi nezbylo než faulovat střídajícího útočníka Elyounoussiho. Domácí na něj šli v přečíslení tři na jednoho. Čech za zákrok viděl žlutou kartu a Abdellaoue se z penalty nemýlil.

Jako generálka na klíčový kvalifikační zápas se Skotskem 3. září v Glasgowě to byla z pohledu českého diváka velmi nepodařená záležitost. Norové poprvé v historii porazili Českou republiku zcela zaslouženě a z tohoto zápasu bude muset zřejme vedení reprezentace vyvodit nějaké zásadní závěry.

Přátelské utkání A mužstev:

Norsko - Česká republika 3:0 (1:0)
Branka: 23. a 89. z penalty Abdellaoue, 72. Riise, Rozhodčí: Black - Eakin, Neeson (všichni Sev. Irsko). ŽK: Tettey - Hübschman, Čech. Diváci: 14 000.

Norsko: Jarstein - Högli (46. E. Ruud), Wähler (80. Madsen), Demidov, J. Riise - Huseklepp (88. Elyounoussi), Tettey, Hauger (65. R. Y. Jensen), Grindheim (46. Brenne), M. Pedersen (68. Parr) - Abdellaoue. Trenér: Egil Olsen.

Česká republika: Čech - Zd. Pospěch, Rajnoch, Sivok, M. Kadlec - Gecov (46. Petržela), Hübschman - T. Rosický (68. Vacek), J. Plašil - Baroš (81. Rezek), Pekhart (77. Lafata). Trenér: Michal Bílek.