Slavia vybojovala první body, za Spartu se trefil Grajciar

Tým Slavie Praha vyhrál v nedělním střetnutí 3. kola Gambrinus ligy na domácím hřišti v Edenu nad 1. FK Příbram 3:1. Skóre otevřel v 9. minutě domácí Adam Hloušek, za hosty vyrovnal ve 14. minutě Martin Šlapák, v závěru Slavii zajistili výhru veteráni Lukáš Jarolím a Stanislav Vlček. Pražská Sparta si suverénně poradila na hřišti Slovácka.

Zápas bez publika neměl zvláštní náboj, hrálo se bez diváků kvůli disciplinárnímu trestu z konce minulého soutěžního ročníku. Neměl příliš vysoké tempo a na skóre prvního poločasu měli největší podíl brankáři. Oba udělali chybu, když soupeř zahrával roh. V 9. minutě příbramský Aleš Hruška nereagoval na centr do malého čtverce na vzdálenější tyč a Adam Hloušek ho pohodlně překonal hlavou. Ve 14. minutě se červenal Jan Hanuš. Martin Šlapák střílel volejem hned z rohového centru a Hanušovi balón prošel mezi rukama.

Utkání mělo do přestávky vyrovnaný průběh, ale šance si vypracovávala jen Slavia. Tu největší zmařil úplně volnému Pospěchovi Hruška. Na začátku druhého poločasu kouč Slavie Michal Petrouš vystřídal Jandu a Vondráčka, ale byly to spíš změny k horšímu. Nebezpečnější byla dlouho Příbram. Slavia sice nastřelila Hurkou břevno, ale z její kombinace se vytratila přesnost a hosté měli hodně prostoru. V 54. minutě měl „dvojšanci“ Šlapák. První ránu gólové pozice mu Hanuš vyrazil, ve druhém případě trefil tyčku. V 63. minutě Hanuš vyrazil gólovou hlavičku Wágnera, vzápětí po rohu Wágner Hanuše překonal, ale míč z brankové čáry vykopl Hubáček.

Slavia musela hodně přidat, tempo šlo oproti prvnímu poločasu nahoru a v závěru zápasu se hrál nejlepší fotbal se šancemi na obou stranách. Výhru Slavii zajistili dva pětatřicátníci. Nejprve se v 78. minutě nádherně trefil nártem pod břevno z 18 metrů Lukáš Jarolím a výsledek v 87. minutě zpečetil parádní střelou z dálky k tyči Stanislav Vlček. Červenobílí měli v posledních deseti minutách čtyři obrovské šance ze hry, ale Hurka, Pospěch a dvakrát Vlček. Příbram mohla při troše štěstí v závěru odjet s bodem, jenže Wágner z bezprostřední blízkosti trefil opět Hanuše a Ricka nastřelil zblízka tyč. Slavia oslavila první vítězství v tomto ročníku, Příbram poprvé prohrála.

KOMPLETNÍ STATISTIKY Z UTKÁNÍ SLA - PŘÍ

SK Slavia Praha - 1. FK Příbram 3:1 (1:1)
Branky: 9. Hloušek, 78. L. Jarolím, 87. Vlček - 14. Šlapák. Rozhodčí: Jech - Gallo, Vysloužil. ŽK: Šlapák (Příbram). Hrálo se bez diváků.

SK Slavia Praha:
Hanuš - Koreš, J. Kaufman, D. Hubáček, Trubila - P. Janda (46. Milutinovič), L. Jarolím, Petrák (74. Vlček), Hloušek - J. Vondráček (46. Hurka), Zb. Pospěch. Trenér: Michal Petrouš.

1. FK Příbram: A. Hruška - Macháček, Ricka, Hejda, Pleško (80. M. Štochl) - R. Valenta (83. J. Mareš), Tarczal, Koukal, T. Pilík - T. Wágner, Šlapák (72. Jurdík). Trenér: David Vavruška.

Sparta je i nadále stoprocentní

Fotbalisté Sparty Praha zvítězili v nedělním utkání 3. kola Gambrinus ligy na hřišti Slovácka 2:0, připsali si třetí ligové vítězství v řadě a dostali se do čela tabulky. Vedoucí gól Sparty zařídil pět minut před přestávkou efektním lobem záložník Vacek, v nastavení ještě skóroval Peter Grajciar.

Úřadující vicemistr z Letné přijel do Uherského Hradiště ještě bez své poslední velké posily, obránce Jiřího Jarošíka, který se Spartě upsal v sobotu na další dvě sezony. Obrana hostů měla v první půli dostatek práce, Slovácko hrálo před zaplněným hledištěm aktivně a snažilo se kombinovat ve středu pole, přičemž se několikrát dostalo k ohrožení branky Pražanů.

Sparta se poměrně dlouho rozehrávala, nefungoval jí především přechod do útočné fáze a v obraně několikrát chybovala. Slovácko mohlo v 28. minutě jít do vedení, hlavička Valenty po rohovém kopu sice směřovala do šibenice, ale na poslední chvíli ji zneškodnil brankář Sparty Blažek. Letenský celek čekal na svou šanci a hned první vážnou příležitost proměnil ve vedoucí gól. V 40. minutě se po kombinační akci dostal až před brankáře Filipka Sionko, jehož střelu sice gólman Slovácka zneškodnil, ale odražený míč se dostal k volnému Vackovi a ten z úhlu domácího brankáře přehodil.

Po změně stran si hosté bezpečně hlídali jednobrankový náskok, přestože se hrálo bojovné utkání a oba týmy šly i do druhé půle s velkým nasazením, mnoho šancí už nebylo k vidění. Sparta tentokrát více hrozila z rychlých protiútoků, další příležitost vstřelit gól měla v 72. minutě, ale tvrdý pokus střídajícího Podaného si domácí brankář Filipko pohlídal. Slovácko se ani v závěrečných minutách nedostalo do trvalého tlaku, s většinou nakopávaných míčů na Doška si sparťanská obrana bezpečně poradila. Naopak v nastavení ještě po rychlém brejku skóroval slovenský záložník Peter Grajciar, který si tak připsal premiérovou trefu v rudém dresu.

Sparta se po třetí výhře v řadě dostala do čela ligové tabulky, naopak Slovácko ještě v nové sezoně nebodovalo, stejně jako týmy Českých Budějovic a Ostravy.

1.FC Slovácko - AC Sparta Praha 0:2 (0:1)
Branky: 40. Vacek, 90. Grajciar. Rozhodčí: Adam - Kovařík, Štěrba. ŽK: Trousil, Hlúpik - Matějovský, Pamič, L. Došek. Diváci: 7638.