6 zápasů, 6 výher, Plzeň vstoupila mezi evropskou klubovou smetánku

Celek Viktorie Plzeň porazil ve středeční odvetě 4. předkola Ligy mistrů v Praze dánský tým FC Kodaň 2:1 a postoupil jako třetí český tým v historii do základních skupin soutěže. Na vedoucí branku Bolaňose odpověděli po přestávce Bakoš a Ďuriš, v prvním duelu vyhrála Plzeň v Kodani 3:1.

Kodaň potřebovala v pražském Edenu stáhnout ztrátu 1:3 a od začátku se tlačila do útoku. Už ve druhé minutě pálil nebezpečně kousek vedle levé tyče Čechovy branky Bolaňos. Ovšem plzeňští věděli, že nesmí pouze bránit, a tak podnikali nebezpečné výpady. Tak jako Pilař, který předložil do vápna čerstvému reprezentantovi Jiráčkovi, jehož prudký centr před bránu byl rychlejší než dobíhající Kolář na zadní tyči. V desáté minutě atakoval Ottesen ve sporném souboji v pokutovém území Pilaře, ovšem hlavní sudí Carballo penaltu neodpískal.

O chvíli později měli hosté velmi dobrou příležitost. Centr Bolaňose zprava ale před nabíhajícím Santinem vyboxoval do bezpečí brankář Čech. Toho nepřekvapil ani přímý volný kop Bengtssona po dvaceti minutách hry. Viktoria si vypracovala také velmi slušnou šanci, konkrétně Kolář, jehož ránu z úhlu vyrazil gólman Wiland. Hra Západočechů však byla i nadále aktivní a Wiland musel zasahovat i proti táhlé ráně Rajtorala.

Ve 32. minutě ale nečekaně udeřila Kodaň. Po rychlé brejkové akci vypálil ze strany šajtlí k tyči Bolaňos a otevřel skóre. Vzápětí mohl srovnat po Jiráčkově úniku Petržela, ale jeho střela z otočky směřovala těsně vedle. Plzeňská obrana začala mít problémy s narážečkami soupeře a modročervení měli štěstí, že technický pokus Santina skončil nad. Po prvním poločase tak vedl dánský tým 1:0.

Také po přestávce se hosté tlačili do ofenzivy. Střele Delaneye ale chyběla přesnost. Na druhé straně napálil z dálky odražený míč Horváth nad. V 57. minutě vybojoval míč na vlastní polovině Kolář, ale svůj dlouhý únik nedotáhl ani k zakončení. To Pilař o minutu později dokázal dokonce odcentrovat, ovšem naskakujícího Jiráčka předstihl gólman Wiland a míč chytil. V 67. minutě se ale Plzni podařilo z nenápadné akce vyrovnat. Pilař posunul míč do křídla Jiráčkovi, jehož střílený centr uklidil do sítě na zadní tyči osamocený Bakoš.

Kodaň se ještě pokoušela dotáhnout manko z prvního duelu, ale z jejich výpadů a centrů žádné velké nebezpečí pro branku Marka Čecha nepramenilo. Z brejků však hrozila i Viktoria. Technickou střelu Ďuriše však pokryl Wiland. Sedm minut před koncem protáhl Čecha tvrdou ranou N'Doye, ale brankář Západočechů míč vyrazil. Samostatný únik Ďuriše zneškodnil v 90. minutě Wiland, ale stejný hráč v nastavení z dalšího brejku už trefil odkrytou branku a zajistil Plzni výhru i v odvetě. Plzeň tak po vítězství 3:1 z prvního duelu postoupila jako třetí český celek po Spartě a Slavii do základní skupiny Ligy mistrů.
Odveta 4. předkola Ligy mistrů:

FC Viktoria Plzeň - FC Kodaň 2:1 (0:1)
Branky: 67. Bakoš, 90.+3. Ďuriš - 32. Bolaňos. Rozhodčí: Carballo - Fernández, Guadamuro - Gómez, Vitienes (všichni Šp.). ŽK: Limberský, Jiráček - Nordstrand, Absalonsen, Grindheim. Diváci: 19 350. Hráno v pražském Edenu. První zápas 3:1, postupuje Plzeň.

FC Viktoria Plzeň: M. Čech - Rajtoral, Bystroň, Čišovský, Limberský - Horváth (85. Trapp), Jiráček - Petržela (82. Fillo), Kolář, Pilař - Bakoš (77. Ďuriš). Trenér: Pavel Vrba.

FC Kodaň: Wiland - Thomsen (82. Sigurdsson), Jörgensen, Ottesen, Bengtsson - Bolaňos (74. Diouf), Nordstrand, Grindheim, Delaney - Santin (64. Absalonsen), N'Doye. Trenér: Roland Nilsson.