Češi urvali ve Skotsku bod a jsou zas blíž baráži

Česká reprezentace remizovala v sobotním kvalifikačním utkání o postup na ME 2012 ve Skotsku 2:2 a je blízko účasti v listopadové baráži. Čeští fotbalisté svým výkonem neoslnili, dvakrát prohrávali a nakonec vyrovnali v 90. minutě po sporné penaltě, kterou proměnil obránce Michal Kadlec.

Kompletní statistiky duelu Skotkso - ČR

Národní tým měl před sobotním zápasem na Skoty pětibodový náskok a ve vyprodaném Hampden Parku potřeboval neprohrát. Trenér Bílek nakonec nasadil do branky Jana Laštůvku, druhým nováčkem v sestavě byl plzeňský záložník Petr Jiráček. V bouřlivém prostředí začali Češi sympaticky, v 5. minutě se po levé straně uvolnil Jiráček, našel na malém vápně Baroše, ten však z dobré pozice trestuhodně přestřelil.

Další průběh prvního poločasu byl oboustranně hodně vyrovnaný. Domácí tým spoléhal na důraz a bojovnost, zatímco Češi hráli ze zajištěné obrany. Bílkův výběr však měl znovu problémy v přechodové fázi, hru dopředu brzdil špatný pohyb, nepřesnosti v předfinální fázi, nízká podpora útoku a nepřesná kombinace. Výjimkou byla levá strana hřiště a aktivní debutant Jiráček, další pokusy o přechod do útoku však byly spíše zoufalou snahou.

Skotsko hrálo jednoduše, ale zároveň účinně. Domácí tým tak dokázal využít svou první vážnější příležitost a v 44. minutě vstřelil vedoucí branku utkání. Plašil ve středu pole ztratil v souboji s Fletcherem balon, skotský kapitán vyzval přihrávkou mezi české stopery ke skórování útočníka Millera, a přestože gólman Laštůvka jeho pokus nohou tečoval, zastavit ho v cestě do sítě nedokázal.

Po změně stran museli hosté zvýšit aktivitu, zpřesnit kombinaci a ve větším počtu tlačit na skotskou defenzivu, to se však dlouho nedařilo. Český tým začal více hrát po pravé straně, ale více než několik nepřesných centrů Hubníka to nepřineslo. Pojistit vedení mohli domácí, ale v koncovce jim chybělo více štěstí i důrazu. České útočné akce byly dlouho jen dílem náhody, přesto se dvanáct minut před koncem podařilo vyrovnat. Kadlec přetáhl centr z levé strany na vzdálenější tyč, tam zpracoval míč Rezek a vypálil střílený centr, který se odrazil od Plašila za záda skotského gólmana.

Skotský mančaft se i přesto dokázal znovu zvednout a také podruhé v zápase se dostal do vedení. Sedm minut před koncem vyrobil Rajnoch velkou hrubku v souboji u autové čáry s Millerem, domácí útočník ještě našel přesnou přihrávkou ve vápně kapitána Fletchera a ten znovu rozvlnil síť. Utkání ale nakonec skončilo šťastnou remízou pro český tým. V poslední minutě spadl ve vápně po kontaktu s Wilsonem Rezek, nizozemský sudí Blom nařídil přísnou penaltu a tu proměnil střelou pod břevno Kadlec. Téměř totožná situace se odehrála o dvě minuty později po kontaktu Hubníka s Berrou, ale k rozčilení domácím fanoušků se už pokutový kop nepískal.

Češi tak vydřeli v Glasgowě remízu 2:2 a před svým soupeřem udrželi v tabulce skupiny I pětibodový rozdíl. Na druhém místě za suverénním Španělskem se tak Bílkovým svěřencům pomalu otvírá cesta do listopadové baráže.