Liberec se vydá po stopách legendárního dloubáku

Liberec se vydá po stopách legendárního dloubáku

Liberečtí fotbalisté budou ve čtvrtek bojovat o postup v Poháru UEFA na místě, kde český fotbal dosáhl na jeden ze svých největších úspěchů v historii. Severočeši se představí v souboji s Crvenou Zvezdou Bělehrad na stadionu Marakana.

Právě tady před třiceti lety tehdejší československá reprezentace zpečetila na evropském šampionátu své vítězství, které ve finálovém duelu s Německem korunoval legendárním dloubákem na konci penaltového rozstřelu Antonín Panenka.

"Samozřejmě jsem si dobře uvědomil, na jakém stadionu budeme hrát. To finále jsem sledoval jako žáček, když jsme hráli na mistrovství republiky v Opavě," vyprávěl v Bělehradu s úsměvem trenér Liberce Vítězslav Lavička. Gólman Marek Čech se narodil pouhé dva měsíce před finálovým duelem, ale mnohokrát viděl památný zápas na videu. "Z těch obrázků v televizi se mi zdálo, že na tom finále nebylo ani moc lidí. Ale to spíš bylo dané tím, že stadion byl strašně rozlehlý a lidé se na něm ztráceli," řekl Čech, který bude v odvetě se spoluhráči hájit náskok 2:0 z prvního utkání v Liberci.

Aréna v srbské metropoli má velkou tradici. Byla to velká událost, když byla v září roku 1963 Marakana, pojmenovaná po slavném stadionu v brazilském Riu de Janeiro, poprvé otevřena. Stadion se stavěl dlouhé tři roky, ale pak byl pýchou celého jugoslávského fotbalu. Místní už jen s nostalgií vzpomínají třeba na zápas semifinále Poháru vítězů pohárů z roku 1975, kdy na duel Crvené Zvezdy s Ferencvárosem Budapešť přišlo přes 96 tisícovek diváků.

To už je ale jenom historie. Bělehradská Marakana prošla částečnou rekonstrukcí, nyní má všechna místa k sezení a kapacitu 54 tisíc diváků. To ale nic nemění na tom, že vyhlášení domácí fanoušci dokáží na stadionu rozpoutat přímo pekelnou atmosféru. A to i přesto, že trávník od tribun odděluje tartanová atletická dráha. Crvena Zvezda v poločase souboje s Libercem sice ztrácí dvě branky a je na pokraji vyřazení, přesto při odvetě má být hlediště pokryté červenými a bílými sedačkami téměř plné.

Severočeši si uvědomují, že velkou roli při jejich postupových plánech sehraje i to, jak se s domácím bouřlivým prostředím vyrovnají. Už na první zápas v Liberci dorazily asi tři stovky fandů Crvené Zvezdy a bez potíží překřičely celý stadion. Padesátitisícový kotel dnes večer všechno ještě umocní.

"Hráčům během přípravy u videa pustíme i fragmenty toho, co nás při zápase čeká. Pevně ale věřím, že se s tím vyrovnáme a vrátíme se s postupem," věřil Lavička. "My se té atmosféry nebojíme. Když jsme hráli před lety Pohár UEFA v Tbilisi, tak tam po nás házeli kameny a také jsme to zvládli. Spíš jde o to, aby tomu prostředí nepodlehl rozhodčí jako třeba v neděli při zápase v Jablonci," připomněl kapitán Tomáš Janů severočeské derby, v němž Liberec přišel o vítězství až po chybně nařízené penaltě v nastaveném čase.

Liberečtí si prostředí na Marakaně otestovali při středečním večerním tréninku. Cestou ze šaten prošli padesátimetrovým tunelem, pak minuli dvoumetrový příkop, který společně s ostnatým pásem na masivním železném plotě odděluje hlediště od tartanové dráhy. A nakonec se před nimi rozevřely rozlehlé tribuny, kde upoutaly pozornost desítky vytrhaných sedaček. Zub času na Marakaně zanechal výrazné stopy. Hlavně útroby stadionu působí velmi omšelým a stísněným dojmem.

To všechno ale bude zřejmě v nejbližších letech změněno. Srbský tisk ve středu vyrukoval se senzační zprávou, že vedení Crvené Zvezdy hodlá vystavět novou Marakanu. Starý stadion by měl být zbourán a na jeho místě prý vyroste moderní aréna. Náklady na stavbu šedesátitisícového stánku si údajně mají vyžádat 550 milionů eur. To by z něj učinilo nejdražší fotbalový stadion v Evropě, například v současné chvíli nejhonosnější Emirates Stadium v Londýně, kde od této sezony sídlí Arsenal, stál podle odhadů srbských médií "jen" 535 milionů.

[ 28.9.2006 - ČTK / eFotbal.cz l Foto: MARSfoto ]