Liberec kraloval i venku, za domácí dochytal stoper

Liberečtí hráči v odvetě 1. kola Poháru UEFA vyhráli na hřišti Crvene Zvezdy Bělehrad 2:1 a zajistili si tak postup do další fáze, kde je v pětičlenné skupině čekají další čtyři souboje. Úřadující čeští mistři v Bělehradě vedl od třetí minuty po trefě Bílka, ve 43. minutě vyrovnal Ailton, ale v 65. minutě pojistili libereckou výhru i postup útočník Holenda.

Liberec, který v prvním utkání vyhrál doma 2:0, se jména svých soupeřů pro základní skupinu dozví při úterním losování ve švýcarském Nyonu.

Liberecká výprava se na stadionu, kde československá reprezentace před 30 lety slavila vítězství na mistrovství Evropy, utápěla v euforii, Crvena Zvezda v tu chvíli totiž potřebovala nastřílet čtyři branky, aby strhla postup na svoji stranu. To vypadalo jako těžko splnitelný úkol. Ale bouřící kotel své miláčky na trávníku nezatratil a vzápětí mohlo být srovnáno. Dokičova dorážka však kvůli spornému ofsajdu neplatila. V páté minutě pak hlavou těsně minul Ailton.

Hosté se museli obejít bez tvůrce hry Hodúra, který si v závěru středečního tréninku poranil kotník, ale na hřišti se nezdálo, že by byla absence slovenského špílmachra tolik citelná. Hosté se totiž ani po vedoucí brance nestáhli do obrany, kde se už mohli spolehnout na stopery Zápotočného a Košťála, kteří se vrátili do hry po vypršení disciplinárních trestů. Díky vysunutému presinku často získávali míče a dostávali se do nadějných brejků: nejprve křížnou střelou minul Holenda, pak nepropálil hradbu těl před sebou Pospěch a Holenda vzápětí vypálil nad.

Když se zdálo, že Slovan přežije poločas bez inkasované branky, přišla nečekaná rána: kdysi nejlepší střelec německé bundesligy Ailton si naběhl na oblouček z hloubi pole a pohotovou střelou propálil gólmana Čecha, kterému tak pokazil radost z dnešní premiérové nominace do reprezentace. Hosté jen marně reklamovali ofsajd.

Liberečtí fotbalisté po přestávce přežili další očekávaný nápor domácího celku, který tolik vzpružila Ailtonova trefa. Dobře fungující liberecká defenziva se však pod tlakem nezbortila. Hosté naopak mohli brzy získat klid a zvýšení náskoku, jenže Papoušek tři minuty před poločasem z výhodné pozice hlavičkoval jen do náruče gólmana Randeloviče a nenavázal tak na své tři zásahy z posledních dvou ligových zápasů. Pak Holenda po dalším rychlém výpadu skvěle našel Pospěcha, který všaqk zbrklou střelou mimo prodloužil své trápení..

V hektickém pokračování se útoky valily z jedné strany na druhou, liberecký gólman Čech v důležité chvíli zblízka vychytal Peroviče a v 64. minutě se Ailton marně snažil zopakovat svůj kousek ze závěru první půle. V tu chvíli docházela trpělivost i domácím fanouškům, kteří neustáli pohled na trápící se mužstvo Crvene Zvezdy. V 65. minutě se navíc Liberec dočkal spásné pojišťovací branky.

Pospěch chytře uvolnil Holendu, ten se obtočil kolem domácího stopera a jeho slabá střela po zemi se k překvapení všech došourala mezi rukama gólmana Randeloviče až za brankovou čáru. To bělehradský tým zlomilo, Randelovič se navíc při zákroku zranil a čtvrthodiny před koncem musel jeho místo mezi tyčemi zaujmout stoper Biševac, protože domácí před tím už vyčerpali všechna střídání. Biševac pak aspoň trochu vylepšil náladu fanouškům, když efektně vychytal střídajícího Parkse i Frejlacha.

Výsledek 1. kola poháru UEFA:

Crvena Zvezda Bělehrad - FC Slovan Liberec 1:2 (1:1).

Branka: 43. Ailton - 2. Bílek, 65. Holenda. Rozhodčí: Circhetta - Navarro, Remy (všichni Švýc.). ŽK: Pantič, Dokič, Gueye - Pospěch. Diváci: 23.000. První zápas 0:2, postupuje Liberec.

Crvena Zvezda: Randelovič - Pantič (55. Trajkovič), Biševac, Gueye, Perovič (64. Andelkovič) - Milovanovič, Castillo, Milijaš, Georgijev (22. Purovič) - Ailton, Dokič. Trenér: Bajevič.

Liberec: Čech - Šinglár, Zápotočný, Košťál, Janů (28. Hamouz) - Papoušek (77. Parks), Bílek, Frejlach, Pudil - Pospěch (66. Hochmeister), Holenda. Trenér: Lavička.

[ 28.9. 2006 - eFotbal.cz / Foto: ČTK ]