Plzeň v Barceloně: Nevystřelit na bránu není důstojné

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Nedá mi to, navzdory názorům, že Viktoria Plzeň neudělala v Barceloně ostudu, když na Nou Campu ve 3. kole základní skupiny Ligy prohrála jen 0:2, musím napsat, že mi to vystoupení až tak důstojné nepřišlo. Nejdůstojnější je na tom výsledek, jinak nevím. Když přede dvěma týdny na Letné prohrál národní tým se španělskými mistry světa také 0:2, byl médii těžce sestřelen, Západočeši jsou naopak za podobnou produkci chváleni.

A jaký v tom byl rozdíl? Snad jen, že kvalita Plzně by měla být papírově horší než kvalita reprezentace. Ale jinak, Rosický a spol. se pokusili alespoň o dvě nepřesné střely a měli dvě velmi slibné šance. Západočeši? Ani jednu a ani jednou neohrozili branku soupeře. Poměr střel: 18:0. Možná byl herní projev českého mistra v poli chvílemi v první půli o něco odvážnější než projev reprezentace, ale v šestnáctce? Nula, nula, nic.

Je potěšitelné, když to plzeňští hráči alespoň sebekriticky přiznají. „Výsledek možná není špatný, ale škoda, že jsme vůbec neohrozili bránu. Do zakončení jsme se nedostali. To je pro nás mínus,“ uznal obránce Marián Čišovský.

Messi to pojal jako trénink
Je to logické, FC Barcelona je nejspíš opravdu momentálně nejlepší tým světa, prohrát s ní není vůbec žádná ostuda. Ovšem nač ta všeobecná mediální chvála českého týmu, který se ani jednou za zápas nedostane k jediné, byť slabé, rance? Ano, obávali jsme se debaklu, který nepřišel, ale jen to přece nemůže stačit k jásotu. Sundejme si růžové brýle, kdyby Barcelona včera potřebovala vyhrát 5:0, tak by prostě 5:0 vyhrála. Přestože trenér Guardiola i střelec první branky Iniesta tvrdí, že Plzeň byla kvalitním soupeřem a že utkání bylo náročné, to jsou jen běžné zdvořilostní fráze, kterých jsem slyšel stovky.

Kouč i hráči Barcelony jednoduše věděli, že tohle utkání proti takovému soupeři nemohou ztratit, že vítězství je jisté. První gólová šance ve 45. vteřině, druhá ve 3. minutě, první gól v minutě desáté.
A pak už to Messi a spol. pojali jako trénink na domácí ligu, při kterém si chtěl dát Messi gól. Dvakrát napálil tyčku, několikrát se mu povedl slalomu mezi několika hráči, ale do branky včera balon nedotlačil. To se vám na tréninku někdy stane, tak to za něj udělal Villa. A že stavu 1:0 udělala Barca hrubku, když se nedohodl brankář s obráncem a že jí hrozilo až do 82. minuty vyrovnání? Ale kdeže! Za prvé gól padne, když někdo vystřelí na branku, což se nestalo, za druhé i při náhodném vyrovnání na 1:1 by nejspíš záhy přišla branka na druhé straně.

„Nevyhořeli jsme, bylo to důstojné, když si uvědomíte, že jsme nastoupili proti nejlepšímu týmu světa. Hráčům patří dík, udělali maximum, ale logicky je kvalita na straně Barcelony,“ konstatoval po utkání trenér Viktorie Plzeň Pavel Vrba.

Tak dobře, výsledek je důstojný, na výkon bez jediné střely na bránu se časem zapomene. A když to ani v úterý 1. listopadu Plzeň neschytá v domácí odvetě v Edenu, tak bude na Barcelonu vzpomínat v dobrém. Ale vystřelte, prosím, v Praze aspoň jednou na bránu.