Zlín znovu vyhrál a dál vládne druhé lize, Táborsko pod novým koučem také zvítězilo

ČTK, Livesport
Fotbalisté Zlína si doma poradili s Opavou a vévodí tabulce.
Fotbalisté Zlína si doma poradili s Opavou a vévodí tabulce.FC Zlín
Fotbalisté Zlína vyhráli v pátečním utkání 13. kola Chance Národní Ligy nad Opavou 3:0 a potvrdili své vedení v tabulce. Pod novým trenérem Radkem Kronďákem zabralo naplno Táborsko, když zvítězilo ve Vlašimi 2:1. Třetí páteční duel mezi Jihlavou a Varnsdorfem neměl po remíze 1:1 vítěze.

Do utkání ve Zlíně oba celky vstoupily velmi aktivně, ale neujal se centr Vukadina Vukadinoviče, ani nabídka z pravé strany od Filipa Blechy.. V 19. minutě vyslal první střelu na branku v zápase hostující kapitán Adam Ondráček, svým pokusem ale z levé strany pokutového území Stanislava Dostála nepřekonal. Ve 33. minutě si hosté ve vlastní šestnáctce nepohlídali Vukadinoviče a ten z pravé strany našel na penaltovém puntíku volného Davida Tkáče, který vstřelil už svou pátou brankou v této sezoně. Ještě veseleji mohlo být tři minuty před koncem poločasu, když si Tomáš Poznar na bližší tyči naběhl na roh a donutil Adama Richtera ke skvělému zákroku.

Po šesti minutách druhé pětačtyřicetiminutovky Tkáč unikl po pravém křídle, fantastické sólo zakončil střelou k bližší tyči a poslal domácí už do dvougólového vedení. V 59. minutě centroval z pravé strany Miloš Kopečný, Tkáč se sice k míči na zadní tyči nedostal, ale Blecha si vstřelil smolný vlastní gól.V závěrečné půlhodině se tempo zápasu uklidnilo. Na hostech byla vidět snaha o snížení, výraznější příležitost si ale svěřenci Tomáše Zápotočného nevypracovali.

Změna trenéra Táborsku prospěla

Premiérové utkání trenéra Radka Kronďáka na lavičce Táborska se už od úvodního hvizdu vyvíjelo přesně podle jeho představ. Už v 19. minutě šli totiž hosté do vedení zásluhou Aleše Nešického, na kterého navíc o necelou čtvrthodinu později navázal Petr Plachý. Rytíři dokázali v závěru utkání ještě snížit zásluhou Jana Závišky, druhou branku už však nepřidali a po více než třech letech podlehli Táborsku v domácím soutěžním utkání.

Oba aktéři pátečního klání se v posledních zápasech dostali do dobré formy, když v předchozích pěti ligových utkáních získali shodně 9 bodů a ani jednou neprohráli. Lehkým favoritem však byla domácí Vlašim, která na stadionu v Kollárově ulici prohrála jen proti doposud neporaženému Zlínu a v případě vítězství se mohla alespoň dočasně posunout na třetí pozici zajišťující baráž o postup mezi elitu.

Začátek utkání se ale povedl lépe Jihočechům, kteří v 19. minutě přetavili svůj tlak v úvodní branku zápasu. Domácí brankář Marek Kolář nešikovně vyrazil centrovaný balon přímo k osamocenému Nešickému, který už neměl problém prostřelit jednoho z obránců a poslal hosty do vedení. Vlašim si kromě přízemní střely Filipa Lehkého žádnou nadějnou příležitost na vyrovnání vytvořit nedokázala, krátce po půlhodině hry naopak podruhé udeřilo Táborsko. Po několika odrazech se míč ve vápně dostal k Plachému, který na nic nečekal a i díky teči Lukáše Musila navýšil náskok hostů.

Trenér domácích Aleš Majer přichystal o přestávce hned tři změny a právě spolupráce dvou střídajících hráčů vykřesala osm minut před koncem naději na vyrovnání. Dominik Soukeník ve vápně našel Závišku, který střelou na zadní tyč snížil na 1:2. O pár minut později se navíc do velké šance prokličkoval Jakub Hodek, svůj pokus ale nedokázal usměrnit mezi tři tyče a hosté si tak z Vlašimi odvezli všechny tři body.

Varnsdorf si z Jihlavy odváží bod

Ačkoliv se Varnsdorf nachází na posledním místě Chance Národní Ligy, s Jihlavou v posledních 10 vzájemných duelech vyšel pouze jednou bodově naprázdno. Když pomineme výhru v Živanicích (MOL Cup), kdy se hattrickem blýskl Američan Damani Camara, Severočeši nezažívají úplně skvostné období. Naposledy tři body získali na začátku srpna, kdy nadělili šestku Zbrojovce. Forma Jihlavy není o moc lepší, ale výhra nad rezervou Baníku jí alespoň zajistila odloučení se od posledního místa tabulky.

Zatímco Vysočina v sestavě neuskutečnila ani změnu, trenér hostů jich učinil celkem pět. Aktivnější během prvních minut byli hosté, ale do největší příležitosti se nakonec dostali domácí. V 16. minutě to totiž vypadalo, že Michal Hošek už dostane míč za záda Martina Kouřila, ale ten odkopem z brankové čáry nakonec oloupil jihlavského obránce. Tlak Jarolímovy party vyvrcholil až k penaltě, ke které se postavil Jakub Selnar a střelou do protipohybu Pešla poslal domácí do vedení. A skóre se už do konce první půle znovu neměnilo.

Vehementní snaha domácích pokračovala i v druhé půli. Do šance se brzy dostal Radek Křivánek, ale z velkého úhlu rozvlnil jen boční síť. A znovu to byli domácí, kteří režírovali hru. Hosté si velmi těžce budovali zajímavé situace, a když už si něco vytvořili, chybělo tomu lepší řešení. Nakonec však hosté lepší řešení vymysleli. Z rozehraného rohu se o centr hlásil Matěj Vlk a hlavičkou zavěsil za záda Pešla. Vzápětí chtěl bleskově navázat Nigerijec Hassan Usman, ale míč z jeho kopačky nakonec trefil pouze boční síť. Nakonec ani jeden z celků nebyl schopen skóre pozměnit, a tak se týmy rozešly smírně.

13. kolo druhé ligy:

Vlašim - Táborsko 1:2 (0:2)

Branky: 82. Záviška - 19. Nešický, 31. Plachý. Rozhodčí: Petřík - Ratajová, Ježek. ŽK: Biegon, Kareem, Kulhánek, Breda, Jeřábek, Rosa - Varačka. Diváci: 512.

Zlín - Opava 3:0 (1:0)

Branky: 33. a 51. Tkáč, 59. vlastní Blecha. Rozhodčí: Černý - Pochylý, Lakomý. ŽK: Bartošák - Omale, Helešic. Diváci: 2067.

Jihlava - Varnsdorf 1:1 (1:0)

Branky: 32. Selnar z pen. - 74. Vlk. Rozhodčí: Vokoun - Antoníček, Mojžíš. ŽK: Kubista, Osaghae, Brdička, Kouřil (všichni Varnsdorf). Diváci: 412.