Přejmenuje se Slavia na Slovakia nebo Slávia Košice?

Přejmenuje se Slavia na Slovakia nebo Slávia Košice?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Zatímco pražská Sparta řeší, kdo všechno se na jaře vejde do jejího útoku, zda budou hrát s Lafatou Bednář s Václavem Kadlecem, zda Albánec Balaj bude sedět na lavičce a Kamerunce Kweukeho Letenští pošlou do béčka, nebo ho do dnešní půlnoci střelhbitě prodají někam do zahraničí (či pak pustí někam v rámci české ligy), Slavia získává jednu slovenskou posilou za druhou. Někteří vtipálkové už po nedělních velmi vydařených oslavách 120 let červenobílého klubu v Národním divadle říkali, že by se slávisté mohli přejmenovat na ŠK Slávia Bratislava, nebo Košice, odkud mají několik hráčů a které byly vždycky k československé federaci vstřícnější než slovenská metropole. Nebo dokonce na ŠK Slovakia, jak už navrhl tyden.cz.

Ve Slavii kopali vždy vynikající slovenští fotbalisté, ať už se namátkou jmenovali Čambal, Luža, Biroš, Kravárik, Dušan Herda, Peter Herda, Krištofík nebo Švento, Ivana, Krajčík či Grajciar v posledním období 2005 až 2009. Ovšem teď je to hotová smršť.

Tři z pěti zimních posil přišli ze Slovenska. Brankář Matej Rakovan, který byl na podzim na hostování v Karviné, patří kmenově Žlině, obránce Milan Bortel je ze Zlatých Moravců a útočník Dávid Škutka z Košic. A to byl ve hře i slovenský reprezentant Filip Šebo, jenž dal nakonec přednost USA.

Takže si to sesumírujme. V základní sestavě Slavie mohou na jaře 2013 klidně nastoupit Kamil Čontofalský (nebo jeho gólmanský náhradník Matej Rakovan), dále Milan Bortel, Matúš Čonka, Martin Dobrotka, Martin Juhar, Karol Kisel a Dávid Škutka. To máme celkem sedm lidí a jednoho gólmanského náhradníka. A to další slovenský zadák Róbert Cicman odešel v létě z Edenu na hostování do Nitry. Nemluvě o Milanu Nitrianském, jenž je sice už Čech, ale podle jména má zřejmé slovenské předky. Dokonce je jasné, že pocházeli ze stejného města, kde nyní hostuje Cicman...

Zdá se, že projekt obnovy česko-slovenské ligy sice asi selhal, ale jedno slovenské mužstvo bychom v Gambrinus lize s trochou nadsázky už měli. Proč slávisté – a nejen oni – nakupují čím dál tím častěji na Slovensku? Důvody jsou celkem jasné:

1. Slovenští fotbalisté nejsou drazí.
2. Odpadá jazyková bariéra.
3. Hráčští agenti o nich mají dobrý přehled.
4. Slovenští hráči už mají v českých týmech své kamarády.


Poslední bod hrál roli i v rozhodování zatím poslední slávistické posily – košického Škutky. „Samozřejmě, že pro mě bylo důležité, že ve Slavii už působili moji bývalí spoluhráči s Košic, Matúš Čonka a Róbert Cicman. Ale první dojmy jsou skutečně dobré – stadion v Edenu je krásný,“ prohlásil Dávid Škutka.

Ostatně v dnešním globalizovaném světě bude slávistickým fanouškům úplně jedno, kolik mají v týmu Slováků či jiných cizinců. Pokud se mužstvu bude dařit lépe než na podzim, vezmou je za svoje, jako už to předtím učinili s Karolem Kiselem či Kamilem Čontofalským.

Půjčil by Křetínský Řebíčkovi Kweukeho do Slavie?


Jinak ve Slavii v nedávné době často působili i hráči tmavé pleti, z nichž hvězdou byl ve slavné sezoně 2007/2008 zejména Tavares. Tito fotbalisté se ale naopak začali nyní objevovat spíše na Letné (Wilfried, Kweuke, nyní i Simon či Konaté).

Co se týče výše zmíněného prodeje Kweukeho, je tu jeden problém: dle smlouvy by mělo 40 procent z částky putovat do místa jeho předchozího klubu. Ten je rovněž slovenský – Dunajská Streda. Proto se nyní čekalo na nabídku ve stylu té letní z tureckého Trabzonsporu, která podle některých zdrojů dosahovala až 150 milionů korun (podle jiných 75 milonů, což už ale mohla být ponížená částka o slovenské odvody). Ta však v zimě do dneška nepřišla.

Slávisté už nakoupili do útoku k „sirotkovi“ Škodovi Fenina a Škutku. Ale byla by v lize jistě zábava, kdyby jim v případě nouze sparťanský majitel Daniel Křetínský, který nyní dobře „peče“ se slávistickm bossem Alešem Řebíčekem, půjčil na jaro „odloženého“ Kweukeho...

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK