Sunderland vykradl Newcastle

Jako vždy maximálně vyhecované derby dvou týmů ze severovýchodu Anglie, Newcastlu a Sunderlandu, bylo v neděli odpoledne dalším zápasem 33. Kola Premier League. V St James’ Parku to bylo vůbec první Tyne-Wear derby pro nového manažera Sunderlandu Paola Di Cania.

Zápas začal dle očekávání pěkně zostra, domácí Cheick Tioté mohl být rád, že nedostal za svůj zákrok žlutou kartu. Do první vážnější příležitosti se dostali hosté po kombinaci Stephana Sessegnona a Danny Grahama, když se první jmenovaný ocitl v dobré příležitosti před brankou, na poslední chvíli mu ale míč uzmul Steven Taylor. Lépe řečeno ho odhlavičkoval prakticky od Sessegnonových kopaček. Taylor ale mohl být také rád, že rozhodčí Howard Webb neposoudil jeho tahání za Grahamův dres ve vápně jako penaltový faul.

Tvrdá hra probíhala i nadále, Yohan Cabaye dostal od Webba poslední přátelské varování. V následujících minutách převzal iniciativu Sunderland a vytvořil si i mírný tlak, ale bez gólového vyjádření. První žlutou nakonec dostal Yoan Gouffran za faul na Adama Johsona a Gouffran mohl být rád, že nedostal červenou. Ve 27. minutě ovšem udeřilo. Domácí Jonas Gutierrez na půli špatně přihrál, míč potáhl James McClean a našel volného Sessegnona. Ten se nerozpakoval a míč z dvaadvaceti metrů napálil na branku. Jeho přízemní střela zaplula do rohu a Di Canio na lavičce Sunderlandu mohl mohutně oslavovat.

A vzápětí přišla další akce hostí, Graham ovšem dobrou příležitost nedokázal zakončit, brankář Tim Krul míč v pohodě sebral. Další velkou možnost skórovat měl opět Sunderland, po rohu se míč dostal k úplně volnému Carlosi Cuellarovi, jeho hlavičku jen s vypětím všech sil Krul vyrazil. Závěr první půle patřil domácím, ty si vytvořili souvislejší tlak a vápno hostí zasypaly nebezpečnými centry, gólman Simon Mignolet si ale ve spolupráci s obranou poradil.

Do druhé půle nastoupil místo Gouffrana Shola Ameobi, muž, který dal Sunderlandu ve své kariéře už sedm branek. Intenzita zápasu zůstala stejná od prvních vteřin, hráči si nedarovali ani metr. Hře ale scházela přesnost a tak se ani jeden z týmů do šancí nedostával. V následujících minutách se víc polehávalo, než hrálo. Nejdřív se zranil Phil Bardsley ze Sunderlandu a musel vystřídat, to samé potkalo o chvíli později brankáře Krula na straně domácích.

Po těchto přerušeních se dobrou střelou prezentoval Papiss Cissé, chvíli nato dal ten samý hráč dokonce vyrovnávací gól, ale podle rozhodčích padl z ofsajdu, opakované záběry už tak jasně nehovořily. V 69. minutě zahrával Sunderland rohový kop, po kterém skončil míč na ruce jednoho z hráčů soupeře, sudí Webb ale ruku neviděl nebo jí posoudil jako neúmyslnou. Hned nato hlavičkoval z dobré pozice těsně nad branku domácí Mathieu Debuchy.

Tlak Newcastlu rostl, v další dobré pozici se pět metrů před brankou ocitl Cissé, ale i on pálil mimo. Vzápětí udeřilo na druhé straně. Sunderland se po delší době dostal na půli soupeře, míč potáhl Adam Johnson, dostal se s ním až na dostřel branky střídajícího brankáře Elliota a parádní střelou do rohu branky dal na 2:0. Kuriozitou je, že Johnson jako malý kluk fandil právě Newcastlu.

Do konce utkání zbývalo zhruba deset minut a místo snížení domácích přišla další branka Sunderlandu. Sessegnon našel na levém kraji pokutového území volného Davida Vaughana, ten měl dost času zamířit a fantastickou střelou levačkou dal třetí branku svého týmu. V té chvíli už bylo těžké pro Newcastle něco měnit a tak si Sunderland dokráčel pro slavnou výhru.