Olomouc konečně zabrala a veze z Příbrami tři body

Hráči Olomouce přetrhli sérii neúspěchů a ve 27. kole první ligy zvítězili v Příbrami 2:0. Triumf pro ně zařídili brankami ve druhém poločase Jan Navrátil a střídající Šimon Falta. Hanáci si v lize připsali tříbodový zisk po šestizápasové odmlce a úspěšnou premiéru v roli ligového trenéra si mohl vychutnat Martin Kotůlek, který v týdnu nahradil Romana Pivarníka.

Olomouc v tabulce bodově dostihla třetí Liberec, který ale má k dobru dnešní zápas na Slovácku. Příbram ztratila devítizápasovou domácí neporazitelnost, propásla šanci vzdálit se sestupovým příčkám a na předposlední Hradec Králové má stále tříbodový náskok.

Kotůlek změnil sestavu Olomouce oproti poslední prohře s Teplicemi na čtyřech místech a přestože se musel obejít bez zkušených opor Ordoše a Vepřeka, Sigma na svém neoblíbeném stadionu v Příbrami dlouho ukazovala víc kvality než domácí. Ti jako by ze sebe stále nesetřásli vzpomínky na podzimní vzájemný zápas, v němž utrpěli drtivou prohru 1:6.

Na Hanácích bylo znát, jak moc chtějí zlomit sérii posledních nezdarů. Útočník Varadi, jemuž dal Kotůlek v sestavě přednost před Doležalem, už v jedenácté minutě mohl poslat svůj tým do vedení, ale míč poslal do sítě rukou a místo oslav viděl jen žlutou kartu. Vzápětí z dobré pozice hlavičkoval vedle Plšek a nebezpečnou střelu Petra zkrotil příbramský gólman Hruška.

Příbram měla problém v kombinaci a přechodu na útočnou polovinu soupeře a zůstala daleko od toho, aby zopakovala výkon z minulého domácího utkání, kdy porazila Slavii. Na dlouhou dobu poslední nebezpečnou akcí byla střela stopera Mišůna nad branku po předchozím závaru.

Sigma svůj lepší projev přetavila ve vedoucí branku až v 66. minutě paradoxně v okamžiku, kdy Příbram v poli srovnala krok. Levý bek Javůrek po skvělé akci našel přesným pasem Navrátila, který prudkou ranou skóroval.

Středočeši sice v posledních třech domácích zápasech nastříleli sedm branek, ale proti Olomouci si vybrali slabý den. Ani po inkasovaném gólu se nezmohli na ofenzivní vzepětí. Až šest minut před koncem se dostali do největší šance, kdy Wágner po zmatcích v olomoucké obraně nastřelil břevno. Hosté se už o výhru připravit nenechali, zároveň ukončili letité čekání na vítězství v Příbrami. Dnes se ho dočkali poprvé od roku 1999. Pečeť na vítězství hostů ještě minutu před koncem přidal druhou brankou po sólovém úniku střídající Falta, jenž se prosadil po třech minutách na hřišti.

1. FK Příbram - Sigma Olomouc 0:2 (0:0)

Branky: 66. Navrátil, 89. Falta. Rozhodčí: Jech - Moláček, Blažej. ŽK: Šlapák, Koukal, Hájovský - Varadi, Plšek.

Příbram: Hruška - Jugas, Hájovský, Mišůn, Krbeček - Pilík, Mašán, Trapp (83. Valenta), Šlapák (66. Tarczal) - Střihavka (46. Koukal), Wágner. Trenér: Straka.
Olomouc: Zlámal - Koutný, Šindelář, Škerle, Javůrek - Hořava - Schulmeister, Plšek (65. Pospíšil), Navrátil (86. Falta), Petr (77. Doležal) - Varadi. Trenér: Kotůlek.