Sparta poprvé v lize klopýtla. Pardubice vyhrály vyhecované derby s Hradcem. Karviná i Jablonec slaví

Fotbalisté Bohemians prohráli v úvodním utkání 6. kola Chance Ligy s Jabloncem 1:2. Klokani sice vedli, ale nakonec nemají ani bod. Od 17:00 jde do boje pražská Sparta se chtěla  v duelu proti Slovácku vítězně naladit na úterní odvetu play off Ligy mistrů proti švédskému Malmö, ale na Letné brala po remíze 2:2 jen bod. Teplice na domácí půdě podlehly Karviné 1:3. Pardubice v závěrečném duelu sobotního programu vyhrály v derby nad Hradcem Králové 2:1.

Domácí působili v úvodu zápasu aktivně a odměny se mohli dočkat už ve třetí minutě, kdy ve slibné situaci poslal Jan Matoušek míč v šestnáctce daleko nad brankovou konstrukci. Skóre se měnilo až ve 14. minutě, kdy se k penaltě, kterou potvrdil až VAR po faulu na Václava Drchala, úspěšně postavil Júsuf, čímž si zapsal už třetí zásah v této sezoně.

Svěřencům Luboše Kozla se ještě před koncem prvního dějství podařilo srovnat. Na trestný kop Sebastiána Nebyly dokázal hlavičkou zareagovat Hollý, který svůj gólový účet v probíhajícím ročníku Chance Ligy rovněž navýšil na tři branky. Severočeši mohli jít v zápětí do vedení, jenže nadějný postup Kanakimany zastavil na poslední chvílí obránce Matěj Hybš.

Utkání probíhalo v aktivním tempu i po změně stran. Radost fanouškům v Ďolíčku mohl hned v úvodu druhého dějství udělat další trefou Júsuf a posléze i Jan Matoušek, nicméně oba útočníci selhali v koncovce. Nakonec to byli hosté, kteří se po zásahu Kanakimany v 58. minutě dostali poprvé do vedení. Velkou měrou se na vítězném gólu podílel i David Puškáč, jež narážečku poslal svého burundského spoluhráče přímo před branku.

Hráči Bohemians ani přes velkou aktivitu nedokázali přidat další branku, a na domácí půdě tak zaznamenali třetí prohru v aktuálním ročníku Chance Ligy.

Mistra posunula k remíze proti Slovácku penalta

První větší šance přišla až v 17. minutě a hned z toho byl gól. Michaelem Krmenčíkem prodloužený míč si do pohybu převzal Vlasij Siňavskij, obešel Mathiase Rosse a střelou k tyči poslal Slovácko do vedení. Hned o tři minuty později však bylo vyrovnáno. Rohový kop Markuse Solbakkena brankář Milan Heča podběhl a Asger Sörensen snadno zakončoval hlavou do odkryté branky.

Gólová přestřelka pokračovala i nadále. Ve 24. minutě se po dlouhém Hečově nákopu dostal k odraženému míči Krmenčík a nádherným lobem z dálky překonal špatně postaveného Petera Vindahla. Blízko vyrovnání byl v nastavení prvního poločasu Lukáš Sadílek, z bezprostřední blízkosti však Heču překonat nedokázal. První poločas tak skončil překvapivým vedením Moravanů.

Na vývoj utkání musel zareagovat kouč Friis, který do druhého poločasu poslal na hřiště Lukáše Haraslína a Veljka Birmančeviče. Obě sparťanské opory výrazně zvedly ofenzivní sílu domácích a Slovácko se dostávalo pod stále větší tlak. V 66. minutě již byl Heča po důrazném zakončení Martina Suchomela překonán, na brankové čáře ale míč vykopával Stanislav Hofmann.

Další šance domácích přišla v 75. minutě, kdy ve skluzu zkoušel centrovaný míč usměrnit do branky Birmančevič, trefil ale pouze tyč. Vyrovnání se Sparta dočkala v 79. minutě. Penaltu nařízenou za hraní rukou v pokutovém území suverénně proměnil Birmančevič. Drtivý tlak Sparťanů pokračoval, Slovácku se ale dařilo náporu odolávat.

Rozhodčí Pavel Orel utkání nastavil o sedm minut, Sparta dále útočila, do protiútoku se ale dostalo Slovácko a největší šanci měl v 93. minutě Pavel Juroška. Sparťané tak poprvé v letošní sezoně ztratili body.

Karviná šokovala výhrou v Teplicích

Úvodní střelecké slovo zápasu si vzali hostíé z Karviné. Už ve druhé minutě ohrozil  domácí svatyni Amar Memič, o chvíli později však už bosenský forvard poslal Slezany do vedení. Na půli hřiště prodloužil centr Filip Vecheta a následný samostatný únik Memič bez větších potíží proměnil. Na špatný vstup do zápasu chtěl reagovat teplický Pavel Svatek, jenž v 19. minutě dalekonosným pokusem málem vyzrál na brankáře Jakuba Lapeše, ten však neméně pohledným zákrokem střelu vytěsnil na roh.

Osm minut po vstupu do druhé půle aktivní Vecheta rozradostnil Karvinské podruhé. Hlavou zužitkoval přesný centr z levé strany z kopačky kapitána Jiřího Fleišmana a brankáři Luďku Němečkovi nedal šanci. Vecheta tak navázal na svou střeleckou formu z utkání s Bohemians. V 73. minutě zasadil Sklářům další ránu Denny Samko, který si připsal svůj první gól v nejvyšší ligové soutěži. V 77. minutě mohl snížit domácí Daniel Trubač, trefil však jen břevno Lapešovy brány. V první nastavené minutě na konečných 1:3 korigoval teplický Abdallah Gning.

Pardubice prolomily domácí trápení

V lepším rozpoložení šli do utkání hradečtí Votroci, kteří mají na kontě již tři vítězství, všechna ale vybojovali v domácím prostředí. Pardubičtí fotbalisté doposud přivezli pouze výhru z Českých Budějovic, zbytek utkání prohráli, včetně dvou domácích. První náznak šance přišel až v závěru první dvacetiminutovky, kdy po centru Adama Vlkanovy hlavičkoval Filip Čihák, mířil však pouze do středu branky. Ve 36. minutě otestoval pozornost Adama Zadražila ze střední vzdálenosti domácí záložník Dominique Simon, hradecký gólman se však překvapit nenechal. Podobně to zkoušel o minutu později na druhé straně i Vlkanova, ale ani pardubický Jan Stejskal neměl s jeho pokusem větší problémy.

Ve velkém stylu vstoupili do druhého poločasu Pardubičtí. Po pravé straně unikl Andre Leipold, našel v pokutovém území Vojtěcha Patráka a ten míč krásně uklidil pod břevno Zadražilovy brány. Další významný moment přišel v 51. minutě. Unikavšího Tomáše Solila na hranici pokutového území fauloval Tomáš Petrášek. Rozhodčí Dalibor Černý nejdříve nařídil pokutový kop, po zásahu VAR se ale nakonec kopal pouze přímý volný kop. Petrášek byl však vyloučen a Hradečtí dohrávali utkání o deseti. Z nařízené standardky poslal Eldar Šehič míč sice vysoko nad, přesto však vývoj utkání pro Pardubice vypadal téměř ideálně.

Z omylu však domácí vyvedl o pár minut později Vlkanova, který unikl po levé straně a poslal nadýchaný centr do pokutového území. Na ten si naskočil Čihák a v 57. minutě hlavou vyrovnal. Dobrá šance pro domácí přišla v 64. minutě, když míč vápnem prolétl až k dobíhajícímu Leipoldovi, ten však zblízka přestřelil. Když už to vypadalo, že zápas pomalu míří k nerozhodnému výsledku, vybojoval v 80. minutě po rohovém kopu míč v pokutovém území Jason Noslin, dokázal ho ještě posunout k Vackovi, a ten z bezprostřední blízkosti opět poslal Pardubice do vedení. Domácí těžili ze své početní převahy a z brejků hrozili i v desetiminutovém nastavení. Pojistit vedení se jim sice nepodařilo, přesto se mohou radovat z druhého vítězství v sezoně.

CHANCE LIGA, 6. KOLO:

Bohemians - Jablonec 1:2 online ze zápasu zde

Branky: 14. Hilál z pen. - 35. Hollý, 58. Kanakimana. Rozhodčí: Nehasil - Mokrusch, Hrabovský - Zelinka (video). ŽK: Nebyla, Tekijaški, Krulich (všichni Jablonec). Diváci: 4228.
Bohemians: Soukup - Hůlka, Křapka, Hybš - Dostál (6. A. Kadlec), Jánoš (66. Hrubý), Ristovski (75. Novák), Shejbal (66. Pleštil) - Drchal, Matoušek (75. Zeman) - Hilál. Trenér: Veselý.
Jablonec: Hanuš - Martinec, Tekijaški, Cedidla - Čanturišvili, Beran, Nebyla (83. Hurtado), Polidar (54. Souček) - Kanakimana (68. Suchan), Hollý (83. Štěpánek) - Puškáč (68. Krulich). Trenér: Kozel.

Sparta - Slovácko 2:2 online ze zápasu zde

Branky: 20. Sörensen, 79. Birmančevič z pen. - 17. Sinjavskij, 24. Krmenčík. Rozhodčí: Orel - Hájek, Váňa - Kocourek (video). ŽK: Ndefe, Hofmann, Doski, Blahút, Daníček (všichni Slovácko). Diváci: 16.723.
Sparta: Vindahl - Ross, Sörensen, Zelený - Wiesner, Sadílek (72. Laci), Solbakken, Suchomel (72. Ryneš) - Daněk (46. Birmančevič), Krasniqi (46. Haraslín) - Tuci (57. Olatunji). Trenér: Friis.
Slovácko: Heča - Ndefe, Vaško, Hofmann (83. Reinberk), Doski - Trávník - Blahút (83. Křišťan), Kohút (67. Daníček), Havlík, Sinjavskij (67. Juroška) - Krmenčík (54. Kvasina). Trenér: West.

Teplice - Karviná 1:3 online ze zápasu zde

Branky: 90. Gning - 4. Memič, 53. Vecheta, 74. Samko. Rozhodčí: Volek - Nádvorník, Caletka - Berka (video). ŽK: Mičevič, Jukl - Žák, Vecheta, Planka, Moses. Diváci: 3268.
Teplice: Němeček - Kričfaluši, Havel, Mičevič (46. Labík) - Beránek (55. Radosta), Jukl (46. Havelka), Trubač, Harušťák - Gning, Svatek (46. Mareček), Horský (55. Čerepkai) - Trenér: Frťala.
Karviná: Lapeš - Raspopovič (80. Mikuš), Bergqvist (46. Svozil), Krčík, Fleišman - Moses (83. Ražnatovič), Žák (61. Planka) - Memič (80. Singhateh), Botos, Samko - Vecheta. Trenér: Hyský.

Pardubice - Hradec Králové 2:1 online ze zápasu zde

Branky: 47. Patrák, 80. Vacek - 56. Čihák. Rozhodčí: Černý - Paták, Podaný - Machálek (video). ŽK: Šehič, Simon, Krobot, Vacek, Stejskal - Petrášek, Čihák, Klíma, Mihálik, Rolko (asistent trenéra). ČK: 52. Petrášek. Diváci: 4276.
Pardubice: Stejskal - Surzyn, Noslin, Jindra (77. Šimek), Šehič (88. Mareš) - Vacek, Solil - Leipold (88. Zifčák), Simon, Patrák (77. Míšek) - Zlatohlávek (71. Krobot). Trenér: Saňák.
Hradec: Zadražil - Čihák, Petrášek, Spáčil - Klíma, Kodeš (90. Kaštánek), Dancák (82. Náprstek), Horák (85. Krejčí) - Juliš (82. Šašinka), Vlkanova - Mihálik. Trenér: Horejš.