Výhru Plzně režírovali exsparťané

[b]Aktualizováno.[/b] V úvodním zápase nového ročníku první ligy slavila vítězství Plzeň, která před domácím publikem zdolala Žižkov 3:2. Domácí položili základ ke tříbodovému zisku v prvním poločase, kdy Horváth z penalty vstřelil první gól sezony a Limberský, další posila ze Sparty, přidal druhý. Hosté ve druhém poločase zdramatizovali duel díky Vozábalovi, ale pět minut před koncem pohřbil žižkovské naděje vlastním gólem ligový debutant Hušbauer. Ve druhé minutě nastavení pak už hosty nespasil ani gól Makedonce Naumova.

Ligová premiéra přitáhla do Štruncových sadů velmi slušnou návštěvu a sedm tisícovek diváků bylo zvědavých hlavně na to, jak nový kouč Jaroslav Šilhavý zapracoval do výrazně pozměněné základní sestavy šest letních posil. A Plzeňané v ochozech museli být nadšení při pohledu na to, jak domácí Viktoria v úvodu jasně přehrává svoji pražskou jmenovkyni.

Dirigentské taktovky se od prvních minut rázně chopil nový plzeňský kapitán Horváth, ale při chuti byli i další noví hráči - gruzínský útočník Tatanašvili i jeho kolega v útoku Rezek a také bek Limberský, zatímco další z exsparťanů Poštulka byl v brance bez práce, stejně jako nový stoper Hochmeister.

Bylo jen otázkou času, kdy obrana Žižkova, které velel navrátilec z Bundesligy Gabriel, kapituluje. Akci Rezka s Horváthem ještě nový žižkovský brankář Hruška vyřešil, ale ve 25. minutě bek Šťastný v pokutovém území stáhl Rezka a Horváth z penalty s přehledem obstaral svůj první plzeňský gól.

Žižkovský kouč Griga se u postranní čáry mohl ukřičet, ale jeho pokynů jako by hosté vůbec nedbali. Deset minut před poločasem Limberský obešel Koukala a povedenou akci zakončil ostrou přízemní střelou přímo k tyči. Domácí odchovanec tak poslal svůj vzkaz do Sparty, kde byl od února v ligových zápasech opomíjený.

Nažhavená Plzeň se s dvoubrankovým náskokem spokojit nechtěla a Žižkov vůbec neukázal, že by v létě vylepšil svoji obranu, která byla loni v lize druhou nejhorší. Hbitému Petrželovi těsně před poločasem pokazil gólovou radost odvážným skokem pod nohy Hruška, hned po přestávce Petržela zase střílel těsně vedle. A stejně dopadl i efektní volej Rezka.

Ve chvíli, kdy se zdálo, že domácí mají nad zápasem naprostou kontrolu, však přišla nečekaná zápletka. Žižkovští využili mezery mezi plzeňskými stopery a posila z Českých Budějovic Vozábal střelou mezi Poštulkovýma nohama snížil. Plzeňský brankář se o chvíli později musel hodně natahovat proti ráně Procházky. Kdyby ale pak na druhé straně proměnil jasnou šanci Rezek, mohli domácí prožívat klidnější závěr. Rezek následně nevyužil ani minelu Gabriela, po níž před prázdnou brankou nenašel Tatanašviliho.

Plzni nechtěně v závěru pomohli sami žižkovští hráči. Pět minut před koncem se do dalšího sóla pustil Petržela a jeho prudký centr si do vlastní branky srazil Hušbauer. Skleslý osmnáctiletý mladík si určitě představoval svůj ligový debut jinak. Žižkov ještě vsadil na zoufalý nápor, střídající Makedonec Naumov ve druhé minutě nastaveného času svou první brankou v české lize snížil, ale na vyrovnání už Pražané měli málo času.

FC Viktoria Plzeň - FK Viktoria Žižkov 3:2 (2:0)
Branky: 26. z pen. Horváth, 35. Limberský, 85. Hušbauer vlastní - 62. Vozábal, 90.+2 Naumov. Rozhodčí: Jech - Pospíšil, Urban. ŽK: Rada - Šťastný. Diváci: 7128.

Plzeň: Poštulka - Limberský, Rada, Hochmeister (46. Navrátil), Smola - Petržela (86. Malcharek), Trapp, Horváth, Lecjaks (82. Jiráček) - Rezek, Tatanašvili. Trenér: Šilhavý.
Žižkov: Hruška - Šťasný, Labant, Gabriel, Čermák - Stracený (78. Hušbauer), Vozábal, Procházka, Koukal - Demjan (46. Naumov), Kalod (72. Švancara). Trenér: Griga.

[ 2.8.2008 - ČTK | Foto: MARSfoto ]