Pět důvodů, proč letos sledovat francouzskou ligu

Pět důvodů, proč letos sledovat francouzskou ligu

Zklamání z výkonu Les Bleus na evropském šampionátu francouzské fanoušky asi ještě nepřebolelo. Není divu, byl to pořádný propadák. Možná ale pomůže nový medikament, který zahojí rány zaviněné výbuchem Domenechova výběru. V sobotu totiž startuje nový ročník Ligue1. A opět se bude na co dívat. Proč? Pojďme si projít pět zásadních důvodů.

Kompletní přestupy v týmech francouzské ligy naleznete zde.


1. Kdo zastaví lyonského suveréna?

Zase budou těžko k poražení, o tom nikdo nepochybuje. Ale osmý titul v řadě? To nebude snadná záležitost. Honících chrtů je celá řada a v létě navíc výrazně posílili. Jenže jedno je jisté. Pokud nový kouč Claude Puel (přišel z Lille) dokáže najít shodu s klíčovými postavami týmu a do sestavy citlivě začlení nováčky, Lyon bude zase hodně silný.

Otázkou zůstává, zda v týmu bude panovat pozitivní klima. "V Lyonu chybí týmový duch. Každý myslí jen na sebe," otevřeně konstatoval v rozhovoru pro magazín Lyon Foot brazilský zadák Cris. "Třeba loni v semifinále Francouzského poháru rozhodl o našem postupu na poslední chvíli Juninho. Čekal bych, že se na něj po gólu všichni vrhnou a budou oslavovat. Ale nic takového se nestalo. To je neuvěřitelné! Jsem z toho zklamaný."

Mezi fanoušky se vedou vášnivé debaty: jaký bude letošní Olympique? Najde se náhrada za odcházející opory Coupeta, Govoua či Squillaciho? Posily přišly z kádru jiných tuzemských klubů. A odborníci mají jasno. Mistr získal velkou kvalitu. Jména jako Mensah, Ederson, Lloris, Pjanič, Makoun či Piquionne budí důvěru. Budou však stačit i na evropskou scénu? Toť otázka. Boss Jean-Michel Aulas si totiž vytkl smělý cíl: do roku 2012 vyhrát Ligu mistrů. V tomtéž roce vyprší i Puelův kontrakt. Vydrží náročný a autoritativní kouč v horkém křesle tak dlouho?

2. Případ problémové hvězdičky

Představte si, že by Slavia prodala Tomáše Necida do Sparty i přes nesouhlasná vyjádření šéfa klubu Petra Doležala. Nesmysl? Kdepak. Něco podobného se přihodilo na trase mezi Lyonem a Marseille. Předmětem transakce se stal Hatem Ben Arfa. Ano, přesně ten mladík, kterého před pár měsíci Aulas označil za neprodejný klenot a vysmál se nabídce Alexe Fergusona. Jenže Ben Arfa na jaře vypadl ze sestavy a z kabiny prosakovaly zkazky o jeho přílišném individualismu a sobeckých sklonech. Kudrnatý driblér si prý navíc nesedl s další hvězdou Benzemou.

Proti Ben Arfově setrvání v OL se nakonec postavili i lidé, kteří ho objevili coby zázračného mladíčka oblékajícího dres Clairefontaine. Aulas neměl jinou možnost než problémový talent prodat. Za 12 milionů euro jej vykoupilo Marseille. Proč zrovna největší rival Lyonu? Názory se různí. Jedno je ale stoprocentně zřetelné. Napětí mezi Marseille a Lyonem se rozhodně nesníží. Marseillský boss Pape Diouf si navíc v této slovní válce připsal dílčí vítězství.

3. Staré kůže z Paříže nerezaví

Budujete domov důchodců, posmívají se v internetových diskuzích fanouškům Paříže Saint Germain příznivci jiných klubů. Zdání však může klamat. Posily Claude Makelele (35 let) a Ludovic Giuly (32 let) sice do kolonky "nadějný talent" dávno nepatří, ale jejich kvalita je transparentní. Stejně jako je zřejmý talent Stephana Sessegnona, který stál 8 milionů eur. PSG líčilo i na dalšího veterána Liliama Thurama, jenže ten kvůli problémům se srdcem musel ukončit kariéru. Táhne se i lanaření mladíka Jimmyho Brianda z Rennes, které jej odmítá uvolnit. "Paříž by měla přestat destabilizovat náš klub. Briand má u nás smlouvu ještě na rok, nikam nepůjde," zlobil se šéf Rennes Frédéric de Saint-Semin.

Pařížané nutně potřebují uspět. Poslední dva roky jsou pro ně jako zlý sen: místo boje o špici tabulky se v Parku Princů báli o zachování ligové příslušnosti a vyhazovali peníze na zbytečné nákupy. Změní stávající poměry nový šéf Charles Villeneuve? Šance tu je. Z Lille navíc PSG přetáhlo Jeana-Luca Buisineho, prvotřídního skauta, který do Lille přivedl řadu mladíků, jež poté klub výhodně zpeněžil. Podobný záměr má nyní i PSG. Klub kvůli problémům s fanoušky přišel o pohárovou Evropu. I proto se bude hodně soustředit na ligu.

4. Bordeaux a Marseille: dva kluby, jeden cíl

Sedm let se krčí ve stínu lyonského kolosu. Teď chtějí zpátky na výsluní. Bordeaux i Marseile se loni vtěsnali hned za mistra a pro sezonu 2008/09 mají totožný cíl: zajistit si postup do Ligy mistrů bez nutnosti projít ošidnou kvalifikací. To znamená skončit nejhůře do druhého místa.

Bordeaux to dokázalo už loni. Ve své premiérové trenérské sezoně je na něj dovedl ambiciózní Laurent Blanc. Bývalý stoper Les Bleus má velké plány. A tomu odpovídaly i nákupy. Z AC Milán přišel na hostování francouzský reprezentant Yoann Gourcuff, z Caen na Gaskoňsko zamířil střelec Yoann Gouffran, přišel i argentinský zadák Diego Placente.

Marseille však bylo na přestupové burze ještě aktivnější. O Ben Arfovi už byla řeč. Další trumfové eso? Kanonýr Bakary Koné z Nice, jenž loni nastřílel 14 branek. Nahradit má Samira Nasriho, který odešel do Arsenalu. Marseille loni převedlo výtečnou stíhací jízdu, která je vynesla až na třetí příčku tabulky, jež zaručuje postup do třetího předkola Ligy mistrů. V něm se utká s norským Bergenem.

5. Česká stopa ve Francii

Ještě loni čítala česká enkláva v zemi vicemistrů světa tři jména. Jenže Jan Koller ani Jaroslav Plašil už v Monaku nepůsobí a tak staronovým zástupcem zůstali Pavel Fořt a Milan Baroš. Baroše čeká v Lyonu těžký boj o místo v sestavě. Jeho konkurence čítá hvězdného Karima Benzemu, brazilského goleadora Freda a čerstvou exmonackou posilu Frédérica Piquionneho. Prosadí se mezi nimi český útočník? Respektovaný sportovní deník L´Equipe mu příliš šancí nedává. I proto možná Baroš zamíří do španělského Betisu Sevilla.

Jiné starosti má útočník Marek Heinz, který s Nantes vybojoval návrat do Ligue1. V defenzivně laděném výběru Michela Der Zakariana ale bude těžko hledat místo pro to, aby popustil uzdu své ofenzivní fantazii. Nota bene pokud kvůli zranění zmeškal celou letní přípravu. Pavel Fořt v Toulouse, kam se vrátil po roční epizodě v FC Brusel, moc šancí na místo na hřišti zřejmě nemá.

Program 1. kola:

Sobota 8. srpna: Auxerre – Nantes, Bordeaux – Caen, Le Havre –Nice, Le Mans – Lorient, Monako – Paříž SG, Nancy – Lille, Rennes – Marseille, Sochaux – Grenoble, Valenciennes – Saint Etienne (21)
Neděle 9. srpna: Lyon – Toulouse (21)

[ 8. 8. 2008 - Petr Skácel | Foto: reuters ]