Newcastle obral o body obhájce titulu

Hned v prvním kole si tým Sira Alexe Fergusona zkomplikoval cestu za další obhajobou titulu, na domácím stadionu jen remizoval 1:1. Londýnská Chelsea naopak deklasovala Portsmouth v poměru 4:0.

Ruďí ďáblové na úvod ztratili, remizovali s Newcastlem

Malým překvapením skončil dnešní duel na Old Trafford. Obhájci titulu nedokázali zdolat „straky“ a po remíze 1:1 se musejí spokojit jen s bodem.

Trenér Newcastlu United Kevin Keegan musí být s výkonem svých svěřenců spokojen, jeho protějšek Alex Ferguson neopak zřejmě znásobí svůj zájem přivést špičkového útočníka. Bez Carlose Teveze, který odletěl domů kvůli rodinné tragédii, byl útok United docela bezzubý.

Ferguson tak na hrot postavil Wayna Rooneyho a světu nepříliš známého Fraizera Campbella. Red Devils do zápasu vlétli vyloženě po hlavě, po přímém kopu Ryana Giggse a ruce Jamese Milnera jim však byla odepřena penalta.

Krátce na to čaroval brankář Newcastlu Shay Given. Nejprve zákrokem vlastní hlavou zmařil šanci Campbellovi a jen chvíli poté nadvakrát fantasticky zasáhl proti střelám Rooneyho, respektive Paula Scholese.

Byl to naopak Newcastle, který se dostal do vedení. Po rohovém kopu Milnera na hranici malého vápna hlavičkoval naprosto neobsazený Obafemi Martins a otevřel si tak střelecký účet v této sezóně.

Při této akci se však zranil Steven Taylor a na chvíli opustil hřiště. A tahle chvíla byla osudná. Krátce po prvním gólu z levé strany odcentroval Giggs a špatně pokrytý Darren Fletcher vyrovnal. Kdo ví, jak by situace dopadla, kdyby byl Taylor toho času na hřišti.

Poté tempo zápasu polevilo, na straně Newcastlu dvakrát nebezpečně pálil Martins, v rudém dresu to byl mladík Campbell, jehož střelu zneškodnil spolehlivý Given.

Když pak Nemanja Vidič v závěru utkání nasměroval svou hlavičku do břevna, o dělbě bodů bylo rozhodnuto. Manchester United tak jako jediný z týmů „Big Four“ ztratil hned v úvodním utkání. Naopak Newcastle, který tu vloni prohrál 0:6, prokázal výrazné zlepšení.

Manchester United - Newcastle United 1:1 (1:1)
Branky: Fletcher (24.) - Martins (22.)

Agbonlahor hattrickem porazil Citizens

Velice úspěšně do nové sezóny vstoupila Aston Villa. Po čtvrteční přesvědčivé výhře v rámci předkola Poháru UEFA tentokrát smetla Manchester City v poměru 4:2.

Pro nového kouče City Marka Hughese je to naopak start katastrofální. Prvně ostudná prohra s dánským FC Midtjylland, nyní další nepovedené vystoupení a čtyři inkasované branky. Aby toho nebylo málo, v tréninku před zápasem se zranil útočník Valerij Božinov.

Tahle nepříjemnost přinutila Hughese postavit mladíka Cheda Evanse, jenž si tak odbyl svůj ligový debut. Evans se chtěl za důvěru odvděčit a snažil se, co to šlo, jenže hra se odvíjela zejména na druhé straně hřiště, kde toho mladý útočník moc dělat nemohl.

Villans však také nezačali bůhvíjak senzačně, do šance se dostal jen John Carew a po něm Gareth Barry, ani jeden z nich však úspěšný nebyl. Před Gabrielem Agbonlahorem pak musel akrobaticky zasahovat obránce Micah Richards.

Manchester City se v závěru poločasu zlepšil a hru vyrovnal, ale nebylo mu to nic platné. Krátce po zahájení druhé půle totiž chyboval Kelvin Etuhu, nabídl míč Ashleymu Youngovi, ten si narazil s Barrym a přesným pasem našel Carewa, jenž poslal Villans do vedení.

Hosté se pokusili odpovědět, ale Javier Garrido ani Martin Petrov přesně nezamířili. Dočkali se až v 64. minutě, kdy po faulu na Michaela Johnsona kopali penaltu. Brazilec Elano pokutový kop proměnil a bylo srovnáno - 1:1. Vstřelená branka City pořádně povzbudila, avšak v dresu Villans hraje jistý hráč jménem Agbonlahor.

Ten vstřelil v rozmezí sedmi minut tři branky a čistým hattrickem tak rozhodl o výhře svého týmu. Hned na dvou gólech se asistencí podílel Barry. Tvrdou prohru pak v závěru už jen korigoval Vedran Ćorluka.

Aston Villa - Manchester City 4:2 (0:0)
Branky: Carew (47.), Agbonlahor (69., 74., 76.) - Elano (64. z penalty), Ćorluka (89.)

Chelsea hravě přehrála Pompeys

Vicemistr ligy z loňské sezóny potvrdil svou skvělou bilanci na domácím stadionu a poslednímu vítězi FA Cupu nedal žádnou šanci.

Nový kouč Chelsea Luiz Felipe Scolari po jmenování do funkce hlásal, že chce hrát atraktivní fotbal. Dnešní utkání ukázalo, že to nebyly jen plané řeči.

Domácímu týmu stačilo jen 12 minut k tomu, aby otevřel skóre utkání. Michael Ballack parádní přihrávkou za obranu našel Joea Colea, který překonal Davida Jamese. Krátce na to se ve slibné pozici objevil Nicolas Anelka, James však byl tentokrát úspěšný a ránu francouzského útočníka vyrazil.

Po dalších několika minutách se už Anelka dočkal. Na pravé straně zavezl míč José Bosingwa a o jeho trošku přetažený centr se na zadní tyči poprali Deco s Michaelem Ballackem. Od prvního jmenovaného se míč nakonec odrazil před bránu, kde měl Anelka pohodlnou pozici a hlavou zvýšil na 2:0.

Ve 37. minutě musel pro zranění odejít Ballack, nahradil ho Florent Malouda. V závěru poločasu se do první šance dostal i Portsmouth, Petr Čech společně s obránci však šanci Nika Kranjčara vyřešil.

Na druhé straně po pravém křídle zaútočil J. Cole a jeho centr srazil Sylvain Distin rukou. Následný pokutový kop s přehledem proměnil Frank Lampard.

Chelsea byla i po přestávce při chuti, střelám Anelky a J. Colea chyběly jen centimetry. Druhý poločas už však přinesl o poznání horší fotbal, než první pětačtyřicetiminutovka. Za zmínku stojí šance Pompeys, kdy se po vítězném souboji Petera Crouche v dobré pozici objevil Jermain Defoe.

V úplném závěru utkání se k ráně ze střední vzdálenosti odhodlal Deco, jehož střela trošku zaskočila Jamese a skončila v síti. Majitel Roman Abramovič i kouč Scolari tak mohou být spokojení, Chelsea první zkoušku zvládla na výbornou.

Chelsea - Portsmouth 4:0 (3:0)
Branky: J. Cole (12.), Anelka (26.), Lampard (45. z penalty), Deco (89.)

[ 17.8.2008 - Jan Novák | Foto: Reuters ]