Bundesliga: Mistr zaváhal hned v úvodu

Největší šlágr úvodního kola nejvyšší německé soutěže mezi Bayernem Mnichov a Hamburgerem SV rozhodně nezklamal očekávání. Čtyři branky, skvělý nástup Bayernu a famózní finiš HSV daly dohromady dramatické a atraktivní utkání, které bylo chutným předkrmem před následující vydatnou porcí bundesligových zápasů.

V duchu příznivé statistické bilance v Allianz Areně vstoupili do utkání odvážněji hráči Hamburku. Jejich aktivita vyústila v první velkou příležitost, po níž Trochowski trefil tyč. O pár vteřin později na druhé straně unikl Zé Roberto, přesně nacentroval na nohu Schweinsteigerovi a ten poslal Bayern do vedení.

Za nedlouho stoper HSV Mathijsen tak intenzivně objímal Sweinsteigera až rozhodčí nařídil penaltu. Podolski pokutový kop s přehledem proměnil a Bayern, aniž se na to nějak zvlášť nadřel, vedl už v 17. minutě 2:0.

Hráči z přístavního města se postupně vzpamatovali z prodělaného šoku a dokonce zvládli vyrovnat. Hlavní zásluhu na tom měl aktivní Trochowski, který byl původcem většiny útočných akcí svého týmu. Ještě v první půli německý reprezentant přesným centrem našel Guerera a jeho tým snížil.

V úvodu druhé půle se hrála výtečná kopaná se šancemi na obou stranách. Jednu měl na kopačce Podolski, na druhé straně hlavičkoval jen do tyče Olič. Hamburk se zaslouženého vyrovnání nakonec dočkal z penalty nařízené po dalším tahání za dres. Nejlepší hráč zápasu Trochowski ji poslal na opačnou stranu, než se vrhl brankář Rensing, a rozhodující měrou se postaral o spravedlivou remízu 2:2.

Na hře Bayernu bylo znát, jak moc strádá kvůli absenci nositelů útočné kvality - technika Ribéryho a kanonýra Toniho. Klose tentokrát neměl svůj den. Podolski se kromě proměněné penalty dostal do několika nadějných pozic, ale řešil je zbrkle. Velkou šanci v základní sestavě bavorského velkoklubu nevyužil ani osmnáctiletý supertalent Toni Kroos, který ještě není zralý na to, aby tvořil hru nejslavnějšího německého klubu.

Divoké představení v BayAréně

Další atraktivní duel sehrály Bayer Leverkusen a Borussia Dortmund. Útočně laděný zápas se od začátku lépe vyvíjel pro BVB, který se během poločasu dokázal dvakrát dostat do vedení. Napínavá podívaná gradovala ve druhé půli. Po zvýšení Dortmundu na 1:3 zásluhou hlavičkujícího Subotiče zahájili domácí pořádnou stíhací jízdu. Brankář Ziegler, jenž vystřídal zraněného Weidenfelera, musel předvést nejeden excelentní zákrok.

Nakonec se prosadil až aktivní útočník Bayeru Kiessling, ale víc než kosmetickou úpravu na 2:3 už to neznamenalo. Celé utkání provázely emoce na obou stranách, výsledkem bylo několik hrubých faulů a ostrých slovních výměn. Do koloritu emoční vypjatosti zapadlo i vběhnutí domácího fanouška na trávník.

Šimák zářil, Fenin jen střídal

Z dalšího programu 1. kola nové bundesligové sezony zaujal mimo jiné navrátilec Jan Šimák, který dvěma přesnými přihrávkami pomohl k vítězství Stuttgartu. To jiný český hráč Martin Fenin sledoval neúspěšné utkání svého Frankfurtu dlouho jen z lavičky, nakonec si zahrál něco přes půl hodiny, ale ke zvratu svému týmu nepomohl. Zřejmě největším překvapení začátku nové sezony bylo suverénní vítězství nováčka z Hoffenheimu v Chotěbuzi. Stejně výrazným způsobem si poradilo i Schalke s Hannoverem. A to i bez hvězdných posil Farfana s Engelaarem.

Výsledky 1. kola:
Schalke - Hannover 3:0, Bielefeld - Werder Brémy 2:2, Chotěbuz - Hoffenheim 0:3, Karlsruhe - Bochum 1:0, Wolfsburg - Kolín 2:1, Leverkusen - Dortmund 2:3, Frankfurt - Hertha Berlín 0:2, Mönchengladbach - Stuttgart 1:3, Bayern Mnichov - Hamburger SV 2:2.

[ 18.8.2008 - Filip Kučera | Foto: Reuters ]