Bednář dal první gól v Premier League

[b]Aktualizováno.[/b] Český útočník Roman Bednář se dočkal prvního gólu v Premier League. Jeho proměněná penalta z předposlední minuty však West Bromwichi nepomohla odvrátit domácí prohru 1:2 s Evertonem. Nováček nejvyšší soutěže má po dvou zápasech na kontě dvě prohry.

Everton napravil zaváhání z prvního kola

Tým z Liverpoolu stále není schopen přivést letní posilu, a tak musí Moyes pracovat s tím, co má. A moc toho opravdu není. I proto musel do zápasu poslat šestnáctiletého Joseho Baxtera či sedmnáctiletého Jacka Rodwella.

Domácí tým měl po většinu času míč na kopačkách a snažil se i často střílet, tyto pokusy však byly nepřesné. První střelu mezi tyče vyslal až v 18. minutě Robert Koren, Tim Howard si však s přehledem poradil. Ani Chris Brunt či Ishmael Miller neseřídili svá mířidla tak, jak bylo potřeba.

Snaha Evertonu byla zoufalá a útočník Yakubu byl zcela odříznut od zbytku týmu. Přesto to byli hosté, kdo se dostal do vedení. Prvně skóroval Jack Rodwell, jeho gól však nebyl uznán pro útočný faul. Leon Osman poté zužitkoval centr Mikela Artety a Everton vedl 1:0 - nyní už oficiálně.

Baggies se snažili o rychlou odpověď, Jamese Morrisona vychytal Howard. A tak udeřil znovu Everton. Po akci Joleona Lescotta se prosadil Yakubu.

Roman Bednář poté nezužitkoval dobrou pozici na hranici pokutového území. West Bromwich Albion se tak dočkal až v 89. minutě, kdy Bednář proměnil pokutový kop a stanovil konečné skóre.

Arsenal senzačně podlehl Fulhamu

Svěřenci kouče Arsena Wengera nezvládli své druhé vystoupení v sezóně a po brance Bredeho Hangelanda prohráli 1:0 na hřišti Fulhamu.

Hráčům Gunners v záloze citelně chyběl Cesc Fabregas, domácí tým navíc vzorně napadal a nedával Arsenalu prostor pro kombinaci.

Fulham mohl jít už po 13 minutách do deseti, zákrok Johna Pantsila na Emmanuela Ebouého byl opravdu nevybíravý. Červené kartě se ale vyhnul. Robin Van Persie krátce na to střílel po přihrávce Samira Nasriho, rána však letěla vedle.

A tak se vedení ujali domácí. Obrovský stoper Hangeland si po centru Jimmyho Bullarda poradil s Williamem Gallasem a otevřel skóre zápasu.

Záhy mohlo být vyrovnáno, Emmanuel Adebayor však centr Bacaryho Sagny v gól nepřetavil. Arsenal stupňoval svůj tlak, Wenger na hřiště poslal Bendtnera. Ten hru oživil, Kanonýři měli drtivou převahu, ale nedostávali se do šancí.

Ze zoufalé snahy vyčnívala jen Adebayorova střela, kterou však brankář Mark Schwarzer s přehledem chytil. Fulham se docela v poklidu ubránil a získal tři body.

Nováček Hull znovu bodoval

Tigers si trošku překvapivě odvážejí cenný bod z Ewood Parku za remízu 1:1. Obrana Hullu byla naprosto precizní a nepouštěla hráče Blackburnu, kteří byli namotivovaní po úvodní výhře 3:2 na Evertonu, do téměř žádných šancí. Zejména největší hvězda Rovers Roque Santa Cruz byla zcela vymazána.

Ve 39. minutě však Tygři zaváhali, Jason Roberts vyzrál na ofsajdovou past a nechytatelnou ranou poslal domácí do vedení. Záhy ale bylo vyrovnáno. Na centr Craiga Fagana si naskočil Richard Garcia a hlavou překonal Paula Robinsona.

Blackburn musel v poločase vystřídat, zraněného Davida Dunna nahradil navrátilec Brett Emerton. Rovers měli ve druhé půli značnou územní převahu, avšak nedokázali si vytvořit žádné velké šance.

O střelu ze střední vzdálenosti se dvakrát pokusil Santa Cruz, úspěšný však nebyl. A nechybělo mnoho, aby tři body bral nakonec hostující tým.

Caleb Folan však svým volejem nastřelil Robinsona a dorážející Sam Rickett nebyl dostatečně důrazný. Přesto si Tygři odvážejí bod za remízu, z dosavadních možných šesti získali čtyři. Takový start si zřejmě nepředstavovali ani v těch nejhezčích snech.

Tottenham opět prohrál a je bez bodu

Ani domácí prostředí a papírově slabší soupeř nepomohl Kohoutům k zisku prvních bodů v této sezóně. Ovečky Roye Keana zvítězily na White Hart Lane 2:1.

Trenér Spurs Juande Ramos nepostavil do útoku Dimitara Berbatova s tvrzením, že Bulhar by nebyl dostatečně soustředěný. Na hrotu tak působil jen Darren Bent podporovaný pětičlennou zálohou.

Ačkoliv si domácí vytvořili velkou územní převahu, do šancí se moc nedostávali. O nepřesnou střelu a několik nebezpečných rohů se postaral David Bentley, to bylo ze strany Spurs vše. Sunderland v první půli nepředvedl vůbec nic.

Fotbal se tak začal hrát až po přestávce, střelecký pokus si připsal Gareth Bale. Byly to však Černé kočky, kdo se dostal do vedení. Kieran Richardson se opřel do míče a bylo to 1:0. Střelec dostal za svléknutí dresu žlutou kartu.

Tottenham vystřídal a pustil se do útočení. A v 73. minutě se dočkal - Jermaine Jenas vyrovnal. Necelých deset minut před koncem vystřídal střelce prvního gólu Sunderlandu Djibril Cissé a stihl zařídit výhru svého týmu. Francouzský útočník demonstroval svou skvělou hru hlavou a překonal Heurelha Gomese.

Villans nestačili na Stoke

V gólově nejbohatším zápase sobotního hracího dne si nováček soutěže poradil s rozjetou Aston Villou a zvítězil 3:2.

Hostující tým začal lépe, aktivní byl zejména Ashley Young. Rozhodčí Mark Halsey potom řešil dvě ošemetné penaltové situace na obou stranách, pokutový kop však pískl pouze ve prospěch Stoke City.

Martin Laursen fauloval Roryho Delapa a Liam Lawrence se nemýlil - 1:0. Do další šance se dostal Ricardo Fuller, vedení však nezvýšil. Kouč Villans Martin O'Neill tak odcházel do šaten nespokojený, jeho hněv se snášel hlavně na hlavu rozhodčího Halseyho.

Hosté šli do druhého poločasu značně nabuzení a brzy se dočkali vyrovnání. John Carew si vyměnil míč s Youngem a s přehledem rozvlnil síť.

Fuller se však po Lawrencově přihrávce zbavil Laursena a z těžkého úhlu poslal domácí znovu do vedení. Záhy bylo vyrovnáno. Obrana Stoke neodvrátila Youngův centr a Laursen zblízka srovnal na 2:2.

Mamady Sidibe v nastaveném čase zužitkoval Delapovo dlouhé vhazování a trošku šťastným způsobem strhl vítězství na stranu svého týmu.

Straky jediným gólem zdolaly Bolton

Newcastle United navázal na povedené vystoupení s Manchesterem United a díky brance Michaela Owena získal tři body.

Bolton hned od úvodu převážně bránil a přenechal otěže zápasu domácímu týmu, rány Jamese Milnera a Nickyho Butta však byly zblokovány.

St. James Park ztuhnul, když Steven Taylor zahrál ve vápně rukou a kopala se penalta. Shay Given se však vyznamenal a pokus Kevina Nolana zlikvidoval. V 53. minutě nahradil Obafemiho Martinse Owen a začaly se dít věci. Jeho první pokus ještě gólem neskončil, ale krátce poté anglický útočník zužitkoval pas Geremiho a poslal Straky do vedení.

Když se v závěru nepodařilo vyrovnat Nolanovi, bylo o výsledku rozhodnuto. Newcastle vstoupil do sezony velice dobře a po dvou zápasech má na svém kontě čtyři body.

Liverpool v závěru otočil výsledek

Až branka Stevena Gerrarda v nastavení přinesla Reds tři body v domácím utkání s Middlesbrough. Podobně jako minulý týden se tak Liverpool na vítězství hodně nadřel.

Na výhru domácích by si po prvním poločase těžko někdo vsadil. Svěřenci Rafaela Beníteze byli bezradní a neschopni vymyslet cokoliv, čím by přelstili obranu Boro.

V brance hostů řádil mladý Ross Turnbull, který musel nahradit Brada Jonese, jenž se zranil v rozcvičce před utkáním. Se střelou Dirka Kuijta si poradil, Robbie Keane mířil vedle.

Middlesbrough se soustředilo jen na bránění a hrozilo z brejků. Tahle taktika se zdála býti dokonalá, zvláště, když v 70. minutě otevřel skóre útočník Mido. Díky trošku šťastnému gólu Liverpool srovnal. Na hranici vápna se do rány opřel Jamie Carragher a Emmanuel Pogatetz střelu smolně poslal do vlastní sítě. Hosty branka znervóznila a začali dělat chyby.

V úplném závěru utkání vhazoval Xabi Alonso, míč se dostal k Gerrardovi a ten ranou z úhlu rozjásal celý Anfield Road.

Rafael Benítez tak poprvé na lavičce Liverpoolu vyhrál první dvě utkání sezony. Nutno však dodat, že obě byla vyhrána s notnou dávkou štěstí, což se v budoucnu nemusí opakovat.

Výsledky - 2. kolo:

Blackburn - Hull 1:1 (38. Roberts - 40. Garcia)
Liverpool - Middlesbrough 2:1 (86. Carragher, 90.+4 Gerrard - 70. Mido)
Newcastle - Bolton 1:0 (71. Owen)
Stoke - Aston Villa 3:2 (30. Lawrence z pen., 80. Fuller, 90.+4 Sidibe - 63. Carew, 84. Laursen)
Tottenham - Sunderland 1:2 (73. Jenas - 55. Richardson, 83. Cissé)
West Bromwich - Everton 1:2 (89. Bednář z pen. - 65. Osman, 76. Yakubu)
Fulham - Arsenal 1:0 (20. Hangeland)

[ 23.8.2008 - Jan Novák | Foto: skysports.com ]