Bude Peking výzvou pro Londýn?

Bude Peking výzvou pro Londýn?

Fotbalový míč a pět barevných kruhů k sobě patří již víc než sto let, ale jakoby se stále nedokázaly navzájem pochopit. Svědky jsme toho byli také v Pekindu, kde nejdříve někteří hráči do poslední chvíle nevěděli, jestli vůbec budou moci na olympijském turnaji hrát, a na samotný závěr museli ti nejlepší, včetně argentinské hvězdy Lionela Messiho, vypotit poslední zbytky sil, aby vůbec "peklo" v Ptačím hnízdě přežili.

První z problémů jde na vrub Mezinárodní fotbalové federace (FIFA), která do svého kalendáře olympijský turnaj nezařadila a poskytla tak argumenty klubům. Sportovní soud rozhodl, že právě je na straně zaměstnavatelů a jen duch solidarity tedy zažehnal totální fotbalovou blamáž.

Do druhého "postavení mimo hru" se fotbal dostal až v samotném závěru - když se ve finále mužského turnaje utkala Nigérie s Argentinou, hrálo se ve 42°C, takže musel zasáhnout šéflékař FIFA a doporučit hlavnímu rozhodčímu, aby poskytl zdravotní přestávky na osvěžení hráčů. Zápas se začal v pravé pekingské poledne, kdy bylo ve většině fotbalové Evropy 6 hodin ráno a v Jížní Americe dokonce půlnoc. Číňani ale nejsou jediní organizátoři, kde s fotbalem nezacházejí jako se světovým fenoménem. Čtyří roky zpátky to v Atenách vypuklo ještě dříve.

"Ani jeden z týmů na turnaji v takovémto termínu nehrál. Poznamenalo to oba soupeře a většina hráčů nemohla pro nesnesitelné podmínky podat svůj nejlepší výkon. My však pravidla neurčujeme. Oni říkali, že máme hrát ve dvanáct," postěžoval si po zápase trenér poraženého týmu Nigérie Samson Siasia.

Fotbal zažil v Pekingu nejeden zádrhel. Za hodně věcí si však může jeho generalita sama. Zatímco většina sportů směřuje k tomu, aby se na OH představili ti nejlepší, FIFA tam stále posílá pouze výběry do třiadvaceti let s možností třech starších posil. Londýn 2012 snad v tomto směru dopadne lépe...

[ 25.8.2008 - sme.sk / eFotbal.cz | Foto: Reuters ]