Slavia triumfovala na Bazalech

[b]Aktualizováno.[/b] Ostrava ani po deseti letech nezlomila prokletí domácích zápasů se Slavií. Mistr dokázal, že to na Bazalech umí, a po vítězství 3:2 srovnal na druhém místě tabulky krok s desetibodovou trojicí Brno, Mladá Boleslav, Liberec. Největší zásluhu na vítězství sešívaných měl záložník Tijani Belaid, který nápor Baníku odrazil druhým a třetím gólem.

Šlágr kola nezůstal za očekáváním. I když první poločas nebyl festivalem vyložených šancí, hlad soupeřů po ofenzivním fotbalu udržoval více než patnáct tisíc diváků v trvalém napětí.

Slavia rychle vstřebala pohárové zklamání. Bouřící Bazaly utišila už v 16. minutě, když Krajčíkův milimetrový centr z pravé strany poslal Necid hlavou do levého horního rohu Vaškovy branky. Baník se uvedl Lukešovou hlavičkou, které však scházela razance, a tak hosté udeřili podruhé.

Záloha Slavie měla v úvodu navrch. Variabilní rozestavení středové čtveřice přineslo další ovoce už po dvaceti minutách zrovna v době, kdy pravou stranu zálohy netypicky obhospodařoval Belaid. Finální pas však přišel znovu od kraje: Šventův načechraný lob Belaid bez rozmyslu parádním volejem napálil do sítě.

Reakce Ostravy neměla ani minutovou prodlevu. Svěrkoš vtrhl do šestnáctky, Vaniak jeho bombu konečky prstů jen nepatrně tečoval před neobsazeného Mičolu, kterému u vzdálenější tyče stačilo kopnout míč do prázdné branky.

Dvougólový náskok Pražanů mohl být brzy vymazán. Baník v návalu euforie obsadil prostor před Vaniakem a Krajčík si pod tlakem dotírajícího Mičoly málem vsítil vlastní gól, ale nakonec míč z jeho hlavy po Ličkově centru o decimetry minul tyč. Do Otepkova rohu se hned vzápětí opřel Svěrkoš, hradbu před brankou však neprostřelil.

Zahraniční legie v sešívaných dresech byla dál při chuti. Se závěrem poločasu to pro změnu vyzkoušel Šiklič a Vašek jeho dělovku z 30 metrů s velkou námahou vytáhl nad břevno.

Ostrava v úvodu druhé půle dvacet minut tlačila, avšak bez efektu. Svěrkoš z přímého kopu přes zeď nechal vyniknout Vaniaka a při repete v 63. minutě neuspěl ani hlavičkou, kterou u tyče na poslední chvíli opět lapil slávistický gólman.

Pražané byli produktivnější. Nápor Baníku zase utnul všudybyl Belaid, na jehož ránu z dvaceti metrů Vašek nedosáhl. Už se zdálo, že Ostrava složila zbraně, ale neúnavný kanonýr Svěrkoš ji znovu vrátil do hry. I v těžké pozici si věděl rady s vyboxovanou Zeherovou dělovkou a přes ležícího Vaniaka se čtvrtým gólem v sezoně dotáhl do čela pořadí ligových střelců.

Výhru si však hosté sebrat nenechali. Závěr zvládli s grácií, domácí mužstvo nepustili do šance a vedoucí Sparta jim zůstává na dohled.

Výsledek:

Baník Ostrava - Slavia Praha 2:3 (1:2)
Branky: 23. Mičola, 72. Zeher - 22. a 65. Belaid, 16. Necid. Rozhodčí: Jech - Filípek, Pelikán. ŽK: Bolf - Belaid, Šiklič, Necid. Diváci: 15.053.

Ostrava: Vašek - Marek, Neuwirth, Bolf, Tchuř - Mičola (83. Metelka), Galásek, Otepka, Lička (66. Zeher) - Svěrkoš, Lukeš (66. Střihavka). Trenér: Večeřa.
Slavia: Vaniak - Krajčík, Suchý, Brabec, Šiklič - Janda (70. Ivana), Tavares, Belaid (75. Volešák), Černý (66. M. Jarolím) - Švento, Necid. Trenér: K. Jarolím.

[ 1.9.2008 - ČTK | Foto: ČTK ]