Favorité nezaváhali, na vrcholu stále Valencia

Vložené čtvrté kolo nejvyšší španělské soutěže máme za sebou. Nyní přichází lehká rekapitulace daného kola a sním i mírné bilancování.

Začněme Barcelonou, která se v sobotu střetla na Nou Campu s Betisem Sevilla. Katalánci do utkání vstoupili velmi aktivně a od prvních minut ovládali hru. Díky dvěma gólům Samuel Eto'a se dostali do vedení 2:0, což bylo i skóre po prvním poločase.

Do druhého dějství vstoupil domácí tým labilně a po necelé hodině hry snížil z přímého kopu Monzón. O dalších osm minut později rozvlnil síť za Valdesovymi zády krásným lobem Jose Mari, čímž znatelně narušil plány Barcelony. Trenér Pep Guardiola tedy sáhl ke střídání a za nevýrazného Keitu poslal do hry Eidura Gudjohnsena. A byl to právě islandský útočník, který zachránil Barceloně tři body. Trefil se v 80.minutě.

Další sobotní zápasy už nebyly tolik napínavé a vyrovnané. Villareal si lehce poradil se Santanderem a vyhrál 2:0, když oba góly padly ještě v prvním poločase. Osasuna hrála s Deportivem La Coruňa bez branek a madridské derby skončilo lépe pro Atletiko, které si z Getafe odváží výhru 1:2. Střelecky se znovu prosadil Sinama-Pongolle. Smolný zápas zažil Cortés, který si v 82.minutě vstřelil vlastní branku, která byla nakonec rozhodující.

Sevilla nastoupila doma proti doposud neporaženému Espanyolu s jediným cílem a to vyhrát. I přesto, že po poločase byl stav nerozhodný, rozhodla druhá půle. Domácí do ní vstoupili aktivně a v 57.minutě vsítil vedoucí gól Maresca. Čtyři minuty před koncem rozvlnil síť i Chevanton a pečetil skóre na 2:0 pro Sevillu, která se v tabulce vyhoupla na pátou příčku.

Posledním střetnutím byl souboj posledního Gijonu s úřadujícím mistrem Španělska Realem Madrid. Santiago Bernabeu vidělo nerovnocenou partii v níž jasně převládla kvalita Realu Madrid, jenž zvítězil vysoko 7:1. Hattrickem se do listiny střelců zapsal Rafael van Der Vaart. Dvě trefy si připsal kapitán Raul a po jednom gólu se prosadili Higuain a Robben.

Nedělní dvacátá hodina byla ve znamení čtyř zápasů. Tím nejočekávanějším byl Málaga - Valencia. "Netopýři" věděli, že pokud vyhrají, vyhoupnou se znovu do čela La Ligy. V základní sestavě se ukázal i David Villa, u něhož se dosti spekulovalo v souvislosti s odpočinkem. Na střídačce zůstal například Joaquin. Málaga se herně nemohla chytnout a s Valencií prohrála 0:2. Góly vítězů dal nejlepší střelec EURA 2008 David Villa.

Papírově vyrovnané utkání mezi Valladolidem a Almérií skončilo lépe pro domácí tým, který se radoval z výhry 2:0 a navázal tak na vydařenou domácí výhru s Atletikem Madrid.

Numancia potřetí za sebou nebodovala, když tentokráte prohrála 2:0 s Mallorcou. Zápas Huelvy s Bilbaem skončil nerozhodně 1:1.

Jak si vedli čeští fotbalisté?

Tomáš Ujfaluši odehrál v dresu Atletika Madrid celých devadesát minut a na hřišti se blýskl skutečně vynikajícím výkonem. Španělská média nešetří chválou a na hlavu českého reprezentanta sypou jednu pochvalu za druhou. Vůbec největším uznáním je srovnání s legendou německého fotbalu Franzem Beckenbauerem. Ujfaluši se ve Španělsku adaptoval rychle a nyní podává výkony světové extratřídy.

Jaroslav Plašil nezažil nejvydařenější utkání. Od začátku zápasu patřil k pasivnějším hráčům a střídání v 69.minutě bylo spíše záchranou. Doufejme, že ho o víkendu uvidíme v základní sestavě, protože by se také mohlo stát, že šanci dostane někdo jiný.