Šok na Emirates Stadium, Arsenal podlehl Hullu

Arsenal prováhal šanci vrátit se do čela tabulky a na svém stadionu zcela nečekaně podlehl nováčkovi Hull City. Ostatní favorité na titul nezaváhali - Manchester United zdolal Bolton, Chelsea vyhrála na půdě Stoke a Liverpool v městském derby zdolal Everton.

Hull má na svědomí největší senzaci sezóny

Naprosto šokující výsledek se zrodil na Emirates Stadium, kde nováček Hull City zaskočil domácí Arsenal a zvítězil 2:1.

Hráči Arsenalu se v prvním poločase vrátili ve svém vývoji o několik měsíců nazpět – kombinačně byli sice na výši, ovšem v koncovce zcela nedůrazní a neproduktivní a vůbec tak nepřipomínali celek, který například na půdě Blackburnu využil téměř vše, na co sáhl.

Hostující hráči byli v obraně velmi dobře organizováni, na druhou stranu se však jen zřídka dostávali za půlící čáru.

Krátce po zahájení druhé půle se Gunners přeci jen podařilo skórovat, když Theo Walcott unikl po pravém křídle a jeho přihrávku si pod tlakem Cesca Fabregase srazil do vlastní branky Paul McShane.

Domácí fotbalisty však vedoucí gól naprosto ukolébal. Už za deset minut totiž překrásnou ránou srovnal Geovanni a když o několik chvil později vyskočil na rohový kop nejvýše Daniel Cousin, začala se na Emirates Stadium rodit senzace.

Arsenal už nedokázal soustředěný výkon hostujícího mužstva narušit. Boaze Myhilla v brance Tigers sice protáhl dvěma krásnými dalekonosnými pokusy Fabregas a hlavička Williama Gallase skončila na břevně, ale víc už hosté Gunners nepovolili.

Arsenal – Hull City 1:2 (0:0)

Branky: McShane vlastní (51.) – Geovanni (62.), Cousin (66.)

Chelsea venku pošesté vítězně

Londýnská Chelsea porazila Stoke City 2:0 a připsala si šesté vítězství na hřišti soupeře v řadě.

Domácí hodně spoléhali na svoji originální zbraň, a sice dlouhé a prudké auty do pokutového území. Potters však čáru přes rozpočet udělalo zranění muže, který je pro tuto situaci klíčový – Roryho Delapa.

V základní sestavě Chelsea se poprvé po vleklém zranění objevil útočník Didier Drogba. V prvním poločase se ocitl v jedné dobré příležitosti, dvakrát nebezpečně pálil z dálky Michael Ballack.

Vedení se hosté ujali po krásné souhře Josého Bosingwy, Franka Lamparda a Salomona Kaloua, kterou zakončil svým prvním gólem v Premier League portugalský zadák Bosingwa.

Ihned po přestávce měli Blues dvě vyložené šance na pojištění náskoku, ale gólem neskončila ani tečovaná střela Lamparda, ani rána Florenta Maloudy, kterou nad břevno vytáhl brankář Thomas Sörensen.

Domácí se k ohrožení branky Chelsea dostávali především ze standardních situací. Po jedné z nich hlavičkoval Abdoulaye Faye, ale míč těsně před brankovou čárou vykopl John Obi Mikel.

Chelsea si však udržovala stálou převahu a po chybě Leona Corta zvýšil na 2:0 francouzský útočník Nicolas Anelka.

Stoke City – Chelsea 0:2 (0:1)

Branky: Bosingwa (36.), Anelka (76.)

Newcastle opět bez bodu

Blackburn dokázal porazit soupeře z Newcastlu i v pátém ligovém utkání v řadě. Domácí „straky“ naopak odcházejí ze hřiště už počtvrté v řadě bez bodu.

Domácí fotbalisty z lavičky opět vedl asistent Chris Hughton. Nový, ale pouze dočasný trenér Joe Kinnear sledoval utkání pouze z tribuny a týmu se ujme v pondělí.

Newcastle vstoupil do utkání vlažně a hosté si během první půle vypracovali spoustu střeleckých možností.

Aktivitou hýřili především Matt Derbyshire a Carlos Villanueva. Právě Derbyshire měl na svědomí úvodní šance Rovers, ale gólman Shay Given ještě uhájil čisté konto.

Přišel o něj v 31. minutě, kdy se v pokutovém území zjevil obrovitý zadák Christopher Samba a hlavou poslal hosty do vedení.

Blackburn svého soupeře přehrával zejména ve středu pole a ještě do přestávky zvýšil své vedení po akci Bretta Emertona, kterou gólově zakončil Roque Santa Cruz.

Domácí hráče při nástupu do druhého poločasu vyprovázel nikoliv pískot, ale naopak potlesk fanoušků, což vyústilo v jejich zlepšený výkon.

Krátce po zahájení druhého dějství fauloval Ryan Nelsen v pokutovém území Michaela Owena a sám postižený nařízenou penaltu proměnil.

Výsostnou šanci na vyrovnání stavu měl Geremi, kterému však po úniku a přihrávce Damiena Duffa míč před brankou skočil pouze na koleno.

Newcastle – Blackburn 1:2 (0:2)

Branky: Owen (51. z pen.) – Samba (31.), Santa Cruz (41.)

Middlesbrough přišel o domácí neporazitelnost

Fotbalisté Middlesbrough nečekaně podlehli na domácí půdě nováčkovi z West Bromwiche 0:1. Riverside Stadium tak přišel o status nedobytné pevnosti.

Domácí přitom nezačali vůbec špatně, už po 17 minutách orazítkoval útočník Afonso Alves svojí střelou břevno.

Na druhé straně musel po ráně Borjy Valera prokázat své kvality brankář Scott Carson.

Ve druhém poločase se hra ještě více otevřela a hosté, kteří ještě venku nevyhráli, se dostali v 53. minutě do vedení. Vyražený rohový kop Jonathana Greeninga vrátil před branku Ishmael Miller a míč do sítě usměrnil Jonas Olsson.

Domácí hráči poté vrhli všechny síly do útoku. Nejblíže gólu byly hlavičky Davida Wheatera a Garyho O´Neila, rozhodčí poté nevyslyšel ani apely domácích hráčů o pokutový kop po zákroku na pronikajícího Justina Hoyta.

West Bromwich zvítězil na půdě Middlesbrough po dlouhých 56 letech a posunul se na průběžné 10. místo v tabulce.

Middlesbrough – West Bromwich 0:1 (0:0)

Branka: Olsson (53.)

Na Old Trafford rozhodla sporná penalta

Fotbalisté Manchesteru United se dlouho nedokázali prosadit proti soustředěné obraně Boltonu a pomohl jim až sporný pokutový kop, který proměnil ve vedoucí branku Cristiano Ronaldo.

Penaltový okamžik se zdál být z pohledu celého utkání jako rozhodující. Přitom zákrok Jlloyda Samuela na Ronalda byl zřejmě v mezích pravidel.

Hráči United sice měli po celý zápas převahu, ale střelecky se trápili a nebýt pomoci rozhodčího Roba Stylese, výsledek utkání mohl být jiný.

Všechny šance Red Devils totiž zlikvidoval výborně chytající brankář Jussi Jääskeläinen, obrovskou šanci poslat Bolton do překvapivého vedení navíc propásl Fabrice Muamba.

Bezbrankové skóre změnila až zmíněná penalta, po které rozmrzelí fanoušci Trotters začali skandovat popěvek „1:0 pro rozhodčího“.

Druhý gól z kopačky Wayna Rooneyho už pouze kosmeticky upravil konečný výsledek utkání.

Manchester United – Bolton 2:0 (0:0)

Branky: Ronaldo (60. z pen.), Rooney (77.)

Cottagers si zápas prohráli kvůli závěru prvního poločasu

Dvě inkasované branky a červená karta během několika minut znamenaly, že Fulham své domácí vystoupení s Hammers nezvládl a letos vůbec poprvé doma prohrál.

Hostující „kladiváři“ zažili opravdu krušný týden. Nejprve kauza okolo Carlose Téveze, která jim může vynést pokutu až několik milionů liber, následné vyřazení z Carling Cupu a zranění Deana Ashtona. Aby toho nebylo málo, Carlton Cole byl ve čtvrtek zadržen za podezření z řízení pod vlivem alkoholu.

Až sobota tedy tento černý týden trošku napravila a Zolovi svěřenci získali cenné tři body. V zápase však začali lépe domácí, do šancí se dostali Simon Davies a po něm Bobby Zamora. Na druhé straně zahrozil Matthew Etherington.

Ve 20. minutě dostal Andy Johnson žlutou kartu za hrubý faul na Heritu Ilungu. Podle opakovaných záběrů bylo jasné, že barva karty mohla být klidně i červená. Další nehezkou věc udělal po přímém kopu Jimmyho Bullarda John Pantsil, který trošku zbytečně dorážel na brankáře Roberta Greena. Ten už měl v té době míč dávno pod kontrolou.

Ve 43. minutě se na křídle rozběhl Etherington a poslal před bránu pas, který nedokázal zastavit ani brankář Mark Schwarzer. Míč se dostal až ke Coleovi, který pohodlně otevřel skóre. Etherington krátce nato zužitkoval pas Marka Nobla a bylo to 2:0. V úplném závěru první půle byl po druhé žluté kartě vyloučen Johnson.

Na začátku druhé části byli přirozeně aktivnější hosté, Schwarzer musel krýt střely Nobla a Ilungy. Nakonec to však byl Fulham, kdo vstřelil branku a zdramatizoval utkání. Po trošku přísně odpískané penaltě za ruku Lucase Neilla se trefil Danny Murphy.

Doslova vyrovnání měl poté na hlavě Zamora, svou příležitost ale nevyužil. Střídající Craig Bellamy zase na druhé straně nedokázal přidat pojišťující gól. Závěrečný tlak Fulhamu už žádné ovoce nepřinesl.

Fulham – West Ham 1:2 (0:2)

Branky: Murphy (59. z penalty) - Cole (43.), Etherington (45.)

Liverpoolské derby zvládli lépe Reds

Dvě branky Fernanda Torrese v rozmezí tří minut rozhodly zápas na Goodison Parku a zajistily tak slavnému Liverpoolu FC důležité vítězství.

Everton potvrdil svou mizernou bilanci na domácím stadionu a ani v třetím letošním vystoupením nezískal bod. Pepe Reina v brance hostí si navíc nepřipsal jediný zákrok. A svěřence Davida Moyse čeká ve čtvrtek odveta Poháru UEFA se Standardem Lutych.

Do sestavy domácích se po dlouhém zranění vrátil Tony Hibbert, Phil Neville se tak postavil do stoperské dvojice vedle Marouana Fellainiho. Liverpool v první půli držel míč na svých kopačkách, do vážných příležitostí se však nedostával. Po rohovém kopu Mikela Artety se naopak v dobré šanci ocitl Tim Cahill.

Fernando Torres na hrotu útoku byl střežen více než masový vrah a když už se dostal k téměř jasné gólové střele, radost mu zkazil obránce Phil Jagielka. Španělský forvard se však dočkal jen o několik minut později, kdy mu ideální pas poslal Robbie Keane - 1:0.

Krátce na to už bylo vedení Reds dvougólové, po skvělém presinku Dirka Kuyta se znovu trefil Torres. Dovršení hattricku mu pokazila až píšťalka Mika Rileyho, který viděl Kuytův faul.

Everton se v závěru dostal do několika šancí, ale tlak otupilo i vyloučení Tima Cahilla, který po zákroku na Xabiho Alonsa uviděl červenou kartu.

Everton – Liverpool 0:2 (0:0)

Branky: Torres (59. a 62.)

Villans potřetí v řadě vyhráli, tentokrát zdolali Black Cats

Díky brankám Ashleyho Younga a Johna Carewa v prvním poločase Aston Villa otočila skóre a zajistila si tak domácí výhru se Sunderlandem.

Do vedení se však dostali jako první hosté. Po krásné přihrávce Steeda Malbranqua Djibril Cissé překonal Brada Friedela. Dvě francouzské letní posily se tak ukázaly v tom nejlepším světle.

Netrvalo však dlouho a bylo vyrovnáno. K přímému koupu se postavil Ashley Young a obstřelil ne úplně nejlépe postavenou zeď hostí. Ve 33. minutě se pak po ruce Antona Ferdinanda kopal další přímý kop, tentokrát však Ashley Young napálil pouze do zdi.

Odražený míč ale získal Stilian Petrov, perfektní přihrávkou našel Carewa, který už si věděl rady. Obrat byl dokonán. V závěru první půle pak Craig Gordon vytáhl parádní zákroky proti střelám Gabriela Agbonlahora, respektive Garetha Barryho.

Ve druhém poločase už se hrál o poznání horší fotbal, Cissé v 59. minutě mohl vyrovnat, jenže minul. Roy Keane svými střídáním oživil ofenzívu a „černé kočky“ dostaly svého soupeře pod tlak. Obránci Martin Laursen a Curtis Davies však byli neomylní.

Když si v 87. minutě přímý kop Andyho Reida cestu mezi tři tyče nenašel, bylo jasné, že body zůstanou ve Villa Parku.

Aston Villa – Sunderland 2:1 (2:1)

Branky: Young (18.), Carew (33.) - Cissé (10.)

Zaki opět nasměroval Wigan k vítězství

Egyptský útočník Amr Zaki vstřelil svoji pátou branku v sezoně a dopomohl Wiganu k vítězství nad ambiciózním Manchesterem City v poměru 2:1.

Oba celky vstupovaly do utkání po odlišných zkušenostech z pohárového týdne – zatímco Wigan s přehledem postoupil přes Ipswich, Manchester City musel skousnout vyřazení od Brightonu.

Bojovný výkon domácího týmu vyšperkoval v 16. minutě Luis Antonio Valencia, který se z 25 metrů opřel do míče a gólman Joe Hart na jeho pumelici ani nestačil pořádně zareagovat.

Vyrovnáno mohlo být hned z následující akce, kdy Stephen Ireland našel uličkou Robinha, ale brazilský útočník pálil těsně vedle.

Srovnat se podařilo až Vincentu Kompanymu, který si naběhl na standardní situaci Elana a zblízka překonal Chrise Kirklanda.

Skóre se však za malou chvíli opět přelilo na domácí stranu. Pronikajícího Wilsona Palaciose zastavil nedovoleně Javi Garrido a Zaki si s nařízenou penaltou poradil zkušeně, gólmana Harta poslal na opačnou stranu brány.

Ve druhém poločase se hosté marně snažili alespoň o remízu. Triu technických Brazilců v dresu Citizens příliš nesvědčila především agresivita domácích fotbalistů, kteří si soustředěným výkonem došli pro další tři body do tabulky.

Wigan - Manchester City 2:1 (2:1)

Branky: Valencia (16.), Zaki (34 z penalty) - Kompany (22.)

Mizérie Tottenhamu pokračuje

Spurs ani v šestém ligovém kole nepoznali chuť vítězství a krčí se tak na posledním místě ligové tabulky. V zápase na Fratton Parku je do kolen poslal bývalý "kohout" Jermain Defoe.

Pro Spurs je to nejhorší vstup do ligy za posledních 53 let, odchody zmíněného Defoa, ale zejména Dimitara Berbatova a Robbieho Keana tým poznamenaly a ten se s tím nedokázal vypořádat.

Do úvodních šancí se dostal Richard Hughes, v jeho "souboji" s brankářem Heurelhem Gomesem byl však úspěšnější brazilský strážce svatyně Tottenhamu.

Po půlhodině hry zahrál Jermaine Jenas ve vápně rukou a kopala se penalta. Tu Defoe proměnil. Pokutový kop se měl zahrávat i na druhé straně, rozhodčí však ruku Lassany Diarry zřejmě neviděl.

Hosté mohli vyrovnat po šanci Romana Pavljučenka či přímém kopu Davida Bentleyho, ani jeden z nich však neměl dobře seřízená mířidla.

Pompey výhru pojistili v 67. minutě. Tvrdou střelu Armanda Traorého ještě Gomes vyrazil, na následnou dorážku Petera Crouche už byl ale krátký.

Radost domácím trošku pokazila červená karta, kterou viděl záložník Diarra. Přesto však Portsmouth po docela dlouhé sérii nevydařených zápasů konečně zvítězil, což by mohlo svěřencům Harryho Redknappa dodat potřebné sebevědomí.