Slovensko senzačně otočilo zápas s Polskem

Senzační obrat v zápase s Polskem posunul slovenské fotbalisty do čela třetí skupiny kvalifikace mistrovství světa. Poláci sice vedli, ovšem hrdinou utkání se stal slovenský ofenzivní záložník Stanislav Šesták, který dvěma góly v závěrečné pětiminutovce zápas otočil. Další ze soupeřů české reprezentace ve skupině Severní Irsko splnilo roli favorita a outsidera San Marino porazilo 4:0. Opět se naopak nedařilo Karlu Brücknerovi, který si na lavičce Rakouska protrpěl prohru 1:3 se Srbskem.

Nabuzení Slováci vstoupili do utkání aktivně a vypracovali si i šance. Hned třikrát však v koncovce selhal Jendrišek a Vittek ve vyložené šanci, kdy mohl střílet do odkryté branky, smolně uklouzl. A tak udeřilo na druhé straně. Polsko rozehrálo vydařenou kombinaci, na jejímž konci byl Smolarek, pro kterého již nebyl problém trefit prázdnou branku.

Polsko se však podobně jako v sobotním zápase s Českem dostalo v závěru pod tlak a pět minut před koncem srovnal Šesták, jenž využil chyby brankáře Boruce, který neudržel míč v rukavicích. Za další dvě minuty navíc před polskou brankou vznikl závar a hrdina zápasu Šesták dotlačil míč do branky podruhé.

Papírové předpoklady splnili Severní Irové, když si snadno poradili se San Marinem. Již v poločase vedli o dvě branky po trefách kanonýra Healyho a záložníka McCanna. Po změně stran byl navíc vyloučen Mauro Marani a domácí si snadno dokráčeli pro tři body, které je v tabulce skupiny posunuly před český tým na čtvrté místo.

Těžké chvíle prožívá český trenér Brückner na lavičce rakouské reprezentace. Po prohře s Litvou a remíze na Faerských ostrovech jeho svěřenci selhali i v dnešním domácím zápase se Srbskem, které ve Vídni slavilo výhru 3:1.

Rakušané měli katastrofální začátek, když již po 24 minutách prohrávali o tři branky. Deset minut před koncem sice snížil kanonýr Janko, ovšem na prohře svého týmu již nic nezměnil.

Internacionál a spolukomentátor ORF Herbert Prohaska uvedl, že to pro Rakousko byl trpký večer. "Realisticky vzato, je kvalifikace pro nás už po čtyřech zápasech ztracena. Rakouské mužstvo ještě není dost stabilní, aby bylo schopno zopakovat kvalitní výkon, jaký podalo například proti Francii. Trenér Brückner ale musí dostat víc času. Nebylo by správné jeho ani mužstvo zatratit, je třeba dál pracovat," prohlásil.

Nedaří se ani portugalským fotbalistům, kteří čekají na výhru již tři zápasy. Dnes si zkomplikovali situaci v boji o postup domácí bezbrankovou remízou s Albánií, která přitom hrála déle než poločas o deseti. Papírový favorit skupiny tak ze čtyř dosavadních utkání vyhrál jen jednou a v tabulce ztrácí dva body na vedoucí Dánsko, které má navíc zápas k dobru.

Po dnešních zápasech mají stoprocentní bilanci již jen fotbalisté Nizozemska, Španělska a Anglie. Nizozemci si připsali nejtěsnější vítězství v Norsku a s třemi výhrami vedou devátou skupinu. Ještě lépe jsou na tom Angličané, kteří zvítězili 3:1 v Bělorusku a na svém kontě již mají čtyři výhry, stejně jako mistři Evropy Španělé.

Dvěma góly k výhře Albionu přispěl Rooney, který s pěti góly vede tabulku střelců spolu s Belgičanem Sonckem a Španělem Villou. Oba tito útočníci se prosadili v dnešním vzájemném zápase, v kterém Španělé slavili výhru 2:1 až díky Villově brance dvě minuty před koncem.

První body naopak ztratili Řekové, kteří doma prohráli se Švýcarskem. Přesto stále vedou druhou skupinu.

Výsledky:

1. skupina:
Valletta: Malta - Maďarsko 0:1 (0:1)
Branka: 32. Torghelle. Rozhodčí: Valgeirsson (Isl.).

Braga: Portugalsko - Albánie 0:0
Rozhodčí: Kircher (Něm.). ČK: 42. Teli (Alb.).

Tabulka 1. skupiny

Skupina 2:

Riga: Lotyšsko - Izrael 1:1 (0:0)
Branky: 89. Kolesničenko - 50. Benajun. Rozhodčí: Hriňák (SR).

Lucemburk: Lucembursko - Moldavsko 0:0
Branky: Rozhodčí: Borski (Pol.).

Pireus: Řecko - Švýcarsko 1:2 (0:1)
Branky: 68. Charisteas - 41. Frei z pen., 77. N'Kufo. Rozhodčí: Medina Cantalejo (Šp.).

Tabulka 2. skupiny

3. skupina :

Česká republika - Slovinsko 1:0 (0:0)
Branka: 62. Sionko. Rozhodčí: Atkinson - West, Richardson (všichni Angl.). ŽK: Pospěch, Jarolím - Ilič, Brečko, Šuler. Diváci: 15.225.

ČR: Zítka - Pospěch, Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski - Rajnoch - Sionko, Jarolím (66. Šírl), Plašil - Fenin (81. Svěrkoš), Baroš (90. Kladrubský). Trenér: Rada.
Slovinsko: S. Handanovič - Ilič, Mörec, Šuler, Brečko (86. Mejač) - Šišič (65. Birsa), Koren, Radosavljevič, Kirm - Novakovič, Dedič (79. Jokič). Trenér: Kek.

Bratislava: Slovensko - Polsko 2:1 (0:0)
Branky: 85. a 87. Šesták - 71. Smolarek. Rozhodčí: Layec (Fr.).

Slovensko: Senecký - Pekarík, M. Petráš, Ďurica, Čech - Zabavník (83. J. Kozák), Sapara (73. Jakubko) - Šesták, Hamšík, Jendrišek (81. Obžera) - Vittek.
Polsko: Boruc - Wasilewski, Dudka, Žewlakow, Wojtkowiak - M. Lewandowski - Blaszczykowski, Guerreiro (89. R. Lewandowski), Murawski (65. Gargula), Smolarek - Brožek.

Belfast: Severní Irsko - San Marino 4:0 (2:0)
Branky: 30. Healy, 43. McCann, 56. Laferty, 75. Davis. Rozhodčí: Karo (Fin.). ČK: 63. Mauro Marani (San Mar.).

Severní Irsko: Taylor - Baird, Hughes, McAuley (61. McGiven), McCartney - Gillespie, Davis, O'Connor, McCann (72. Paterson) - Healy, Lafferty (82. Feeney).
San Marino: F. Valentini - C. Valentini, Michele Marani, Albani, Della Valle, Bacciocchi - Bonini (77. F. Vitaioli), Mauro Marani, Manuel Marani (86. Cibelli) - Selva (46. M. Vitaioli), Vannucci.

Tabulka 3. skupiny

4. skupina:

Moskva: Rusko - Finsko 3:0 (1:0)
Branky: 23. vlastní Pasanen, 65. vlastní Lampi, 87. Aršavin. Rozhodčí: Vassaras (Řec.).

Mönchengladbach: Německo - Wales 1:0 (0:0)
Branka: 72. Trochowski. Rozhodčí: Duhamel (Fr.).

Tabulka 4. skupiny

5. skupina:

Zenica: Bosna a Hercegovina - Arménie 4:1 (2:0)
Branky: 56. a 89. Muslimovič, 31. Spahič, 39. Džeko - 85. Minasjan. Rozhodčí: Kenan (Izr.).

Tallinn: Estonsko - Turecko 0:0
Rozhodčí: Malek (Pol.).

Brusel: Belgie - Španělsko 1:2 (1:1)
Branky: 7. Sonck - 36. Iniesta, 88. Villa. Rozhodčí: Micheľ (SR).

Tabulka 5. skupiny

6. skupina:

Záhřeb: Chorvatsko - Andorra 4:0 (2:0)
Branky: 16. a 87. z pen. Rakitič, 32. Olič, 75. Modrič. Rozhodčí: Vad (Maď.).

Minsk: Bělorusko - Anglie 1:3 (1:1)
Branky: 28. Sitko - 50. a 74. Rooney, 11. Gerrard. Rozhodčí: Hauge (Nor.).

Tabulka 6. skupiny

Skupina 7:

Kaunas: Litva - Faerské ostrovy 1:0 (1:0)
Branka: 20. Danilevičius. Rozhodčí: Kapitanis (Kypr).

Vídeň: Rakousko - Srbsko 1:3 (0:3)
Branky: 80. Janko - 14. Krasič, 18. Jovanovič, 24. Obradovič. Rozhodčí: Riley (Angl.).