Keanovo probuzení odnesl West Bromwich

Útočník Robbie Keane vstřelil své první dvě ligové branky v dresu Liverpoolu a pomohl svému týmu k vítězsví 3:0 nad West Bromwichem. Sunderland doma podlehl Portsmouthu 1:2. Hull opět prohrál, tentokrát s Boltonem 1:0. Ve šlágru 12. kola anglické Premier League dokázal Arsenal porazit mistrovský Manchester United 2:1.

Liverpool si připsal povinné vítězství

Především díky dvěma zásahům útočníka Robbieho Keana porazili fotbalisté Liverpoolu West Bromwich 3:0 a alespoň na jeden den se vrátili do čela tabulky Premier League. Hostující tým sice nastoupil v sestavě se dvěma útočníky Romanem Bednářem a Ishmaelem Millerem, ale jeho taktika byla vesměs defenzivní a v zápase si vypracoval pouze minimum šancí.

Domácí Reds trpělivě obléhali branku Baggies a dočkali se ve 34. minutě, kdy Steven Gerrard vysunul Keana, který chytrým lobem vstřelil svůj první ligový gól v dresu Liverpoolu. O chvíli později se podobná situace opakovala. Tentokrát přihrával Alvaro Arbeloa, Keane obešel i brankáře Scotta Carsona a do prázdné branky pohodlně zvýšil na 2:0.

Zápas se tak už do poločasu zdál prakticky rozhodnutý, jelikož pro hosty se vstřelení alespoň dvou branek jevilo jako nadlidský úkol. Možná největší příležitost si Baggies vypracovali po přímém kopu střídajícího Chrise Brunta, který míč poslal těsně vedle tyče Pepeho Reiny.

Do hry se v průběhu druhé půle dostal po pauze zaviněné zraněním také útočník Fernando Torres, který vystřídal Keana. Střelec dvou branek si mohl vyslechnout zasloužené ovace zaplněného Anfield Road. Liverpool v závěru hostům přibalil na cestu ještě jeden gól. Svůj útočný výlet do pokutového území zakončil svoji premiérovou trefou v sezóně obránce Arbeloa.

Liverpool – West Bromwich 3:0
Branky: Keane (34. a 43.), Arbeloa (90.)

Saha šokoval West Ham

Neuvěřitelné tři góly za čtyři minuty dal hostující Everton v závěru zápasu s West Hamem a z výletu do Londýna si tak odváží všechny tři body. V zápase byli lepší domácí Hammers, ale doplatili na neuvěřitelné selhání svoji obrany v posledních deseti minutách zápasu. Úvod utkání byl poměrně nezáživný z obou stran.

Vzrušení přinesla až 17. minuta, kdy po hlavičce špatně dopadl domácí Matthew Upson a musel vystřídat. Nahradil ho Jack Collison, který okamžitě přinesl oživení. Aktivitou začal hýřit i Craig Bellamy, který v jedné chvíli perfektně našel Freddieho Searse, jehož střelu Tim Howard vyrazil nad břevno.

Hrálo se na jednu branku a domácí si vytvářeli další šance. Po přihrávce Luise Boa Morteho spálil dobrou příležitost opět Sears. V poločase měl zřejmě hostující trenér David Moyes v kabině hlasitý proslov a na hře Toffees se to hned projevilo. Po centru Mikela Artety poslal Jack Rodwell svoji hlavičku těsně vedle pravé tyče.

Ke slovu se ale potom dostali opět domácí. Bellamy zasprintoval po levém křídle, nahrál Scottu Parkerovi, který míč chytře posunul na mladíčka Collisona a ten míč parádně zatočil do pravého horního rohu Howardovy branky, 1:0.

Chybělo sedm minut do konce, když hostující Louis Saha zasprintoval po pravé straně, odcentroval na nepokrytého Joleona Lescotta a ten vyrovnal. O dvě minuty později odcentroval Victor Anichebe na Sahu, jehož tečovaná střela skončila za zády Roberta Greena. Šokovaní domácí se nezmohli na odpověď, naopak po chvíli inkasovali potřetí, když Green nedosáhl na další dalekonosnou ránu Sahy.

West Ham – Everton 1:3
Branky: Collison (3.) – Lescott (82.), Saha (85. a 87.)

Jermain Defoe zařídil z penalty tři body

Jermain Defoe zajistil v nastaveném čase proměněnou penaltou tři body svého Portsmouthu v zápase na hřišti Sunderlandu. Tony Adams tak v roli trenéra Pompeys dosáhl na své první vítězství. V zajímavém zápase dominoval Sunderland, naproti tomu Portsmouth jako by se stále hledal po odchodu trenéra Harryho Redknappa do Tottenhamu. Už ve 3. minutě skvělým pasem uvolnil Andy Reid Djibrila Cisseho a ten svoji šanci proměnil, 1:0 pro domácí.

I přes typickou aktivitu hostujícího Defoea na hrotu útoku se Pompeys vůbec neprosazovali. Naopak domácí hýřili aktivitou, což potvrdil svoji dalekonosnou střelou do tyče Kieron Richardson. Brankář David James ani nezareagoval. Potom se ke slovu dostal opět Cisse, ale jeho další dvě šance James tentokrát zlikvidoval. Obrana hostujícího týmu v čele se Solem Campbellem nepůsobila vůbec jistým dojmem.

Po přestávce se ale vše otočilo. V 51. minutě převzal Nadir Belhadž přihrávku od Nika Kranjčara a svoji umístěnou přízemní střelou nedal domácímu brankáři šanci. Pompeys ze sebe v ten moment setřásli nervozitu a najednou jich bylo plné hřiště. Domácí obranu zaměstnávali zejména Defoe a Glen Johnson. Na druhé straně zase neustále hrozil Cisse, který sice dokázal i skórovat, ale jen z postavení mimo hru.

Když už se zdálo, že se oba týmy rozejdou smírně, nesmylsně fauloval střídající El-Hadji Diouf právě Johnsona a z nařízené penalty se Defoe nemýlil. Domácí Sunderland tak utrpěl třetí porážku v řadě a pravděpodobně ho čeká nelehký boj o setrvání v nejvyšší soutěži.

Sunderland – Portsmouth 1:2
Branky: Cisse (3.) – Belhadž (51.), Defoe (90. z pen.)

Létající Fin zajistil Boltonu druhé vítězství v řadě

Matthew Taylor byl jediným střelcem při druhém vítězství Bolton Wanderers v šesti dnech. Naproti tomu nováček Hull City utrpěl třetí ligovou porážku v řadě. Ze zápasu si domácí zasloužili získat alespoň bod, ale hostující gólman Jussi Jääskeläinen ve svém čtyřstém zápase za Bolton podal vynikající výkon a nepustil za svá záda ani jednu z vyložených šancí domácích Tigers.

Utkání nemělo nijak valnou úroveň a první střelu na bránu zaznamenal až v 15. minutě domácí Geovanni. Velkou šanci si potom vypracoval domácí Marlon King, který patičkou překvapil hostujícího gólmana, ale míč se pouze odrazil od břevna. Přesto v první půli měli více ze hry hosté, ale finální přihrávky se jim vůbec nedařily. Největší šanci si vytvořili po skvělé přihrávce Ricarda Gardnera před prázdnou branku, tam ale nebyl žádný z jeho spoluhráčů.

Ve druhé půli se hostující příznivci dočkali gólu poměrně brzy. V 50. minutě zahrával Bolton rohový kop, domácí obránci jej odvrátili pouze k Taylorovi, který z hranice pokutového území prostřelil vše, co mu stálo v cestě, 1:0 pro Bolton.

V té chvíli se oba týmy konečně probudily a vytvářely si i šance. Nejdříve Jääskeläinen chytil přímé kopy Geovanniho i Andyho Dawsona a potom předvedl zázračný zákrok. Po dalším přímém kopu totiž hlavičkoval opět Geovanni, ale hostující brankář skvělým zákrokem svůj tým uchránil od pohromy. Míč se poté ihned vrátil do pokutového území, na zemi ležící Geovanni jej trefil ideálně, ovšem Bolton měl v brance nepřekonatelného Fina.

Ten v závěru chytil ještě další šance Geovanniho a Kinga a zařídil tak tři body pro Bolton, který se po druhém vítězství v řadě posouvá dále od pásma sestupu.

Hull – Bolton 0:1
Branky: Taylor (50.)

Arsenal ve šlágru porazil Manchester United

Hráči Arsenalu hodili za hlavu nepřesvědčivé výkony a výsledky z minulých dní a porazili obhájce titulu Manchester United 2:1. Oba góly vítězů vstřelil Samir Nasri. Hned v první minutě se hostujícím „rudým ďáblům“ naskytla velká šance poté, co brankář Manuel Almunia nepochopitelně chytil malou domů od Mikaela Silvestreho do rukou a rozhodčí nařídil nepřímý volný kop. Po jeho rozehrání však Michael Carrick střílel vedle.

Manchester United tato situace očividně povzbudila a úvod zápasu zcela jasně ovládl. V 8. minutě vypálil z hranice šestnáctky Wayne Rooney, na dorážku číhající Dimitar Berbatov sice dopravil míč do sítě, ale branka správně nebyla pro ofsajd uznána. Domácí se dostali do první nebezpečné akce v 11. minutě, kdy si na centr Gaela Clichyho naskočil Nicklas Bendtner, ale hlavičku poslal pouze nad břevno.

Největší šance hostujících Red Devils se zrodila v 18. minutě. Berbatov rozehrál míč do strany na Cristiana Ronalda, který na malém poutovém území výborně našel osamoceného Rooneyho, ale ten trestuhodně pálil nad břevno. Arsenal také vzápětí gólově udeřil. Po rozehrávce přímého kopu se k odraženému míči dostal Nasri, který jej s lehkou tečí Garyho Nevilla pohotově napálil do sítě.

Hosty inkasovaný gól připravil o územní převahu, Arsenal vyrovnal hru a Almunia musel ve zbytku poločasu řešit už jen střelu Park Či-Songa z 18 metrů k tyči.

Zápas prakticky rozhodl úvod druhé půle. Cesc Fabregas vysunul Nasriho, před kterým se rozevřela hostující obrana a francouzský záložník nekompromisní bombou pod břevno zvýšil na 2:0. Vzápětí mohl snížit Ronaldo, který si zaběhl za obranu na přihrávku Parka, ale z voleje střílel těsně vedle vzdálenější tyče.

Zbytek zápasu se nesl v duchu optické převahy United, která ovšem nevyúsťovala v brankové příležitosti. Až v 90. minutě dokázal snížit střídající mladík Rafael Da Silva, ale pozorná obrana Gunners už hostům více nedovolila.

Arsenal – Manchester United 2:1
Branky: Nasri (22. a 48.) – Rafael Da Silva (90.)

Na JJB Stadium gól nepadl

Fotbalisté nováčka Stoke City prodloužili sérii bez porážky na tři utkání. Ve 12. kole uhráli bezbrankovou remízu na půdě Wiganu. Kdyby se na JJB Stadium první poločas vůbec nehrál, zřejmě by se nic nestalo. Ani jeden tým si nedokázal vypracovat kloudnou příležitost, nejblíže ke gólu měl pravděpodobně přímý kop domácího Jasona Koumase, který ovšem i tak skončil pouze mezi diváky.

Po poločase měl další šanci domácích Emile Heskey, ale jeho hlavička minula hostující branku o několik centimetrů. Fanoušci hostujícího celku na brankovou příležitost čekali marně, domácí obrana si dokázala poradit i s fantomem autových vhazování Rorym Delapem, kterého k jeho zbrani pouštěla jen minimálně.

Potters naopak mohou za získaný bod děkovat brankáři Thomasi Sörensenovi, který ve zřejmě největší šanci utkání vychytal Wilsona Palaciose.

Wigan - Stoke City 0:0

[ 8.11.2008 - premiership.cz | Foto: skysports.com ]