Střelecký bůh z Rakouska? Žádné sci-fi, ale realita

Kdyby vás někdo požádal o jméno typického střelce, dost možná by na vašem elitním listu nechyběl Samuel Eto´o z Barcelony, Luca Toni z Bayernu či Nicolas Anelka z Chelsea. Nejlepší kanonýr soudobé Evropy je ovšem ještě před rokem takřka neznámý Rakušan Marc Janko, jenž dokázal vstřelit v dresu Salcburku během podzimní části neuvěřitelných třicet branek.

Rakouská reprezentace se nikdy nepyšnila vyloženým střelcem. Tedy až do této sezony. Na jednom místě sestavy tak má kouč Karel Brückner alespoň jasno. Dechberoucí gólová jízda vytáhlého útočníka s jednadvacítkou na zádech totiž nemá obdoby - pětadvacetiletý hráč, jenž do Salcburku přišel z Admiry Wacker v roce 2005, se dokonce přiblížil neuvěřitelné hranici jednoho gólu za zápas. Do dvaceti utkání se mu navíc podařilo vklínit pět hattricků.

Jeho hlavní zbraně jsou pohotovost, instinkt chladnokrevného zabijáka a s tím spojený famózní výběr místa - je vždy tam, kde je potřeba být. Neudivuje mořem kliček, ale je platný a díky své univerzálnosti nebezpečný jako málokdo. Zkuste si třeba vzít podzimní duel proti Altachu - Janko nastoupil do druhého poločasu za nepříznivého stavu 0:2, ale během osmi minut skóre otočil a v závěru dílo dokonal i čtvrtou přesnou trefou. Pokud tohle není lekce z produktivity, pak už nevím co tedy.

Bez čtyřech centimetrů dvoumetrový rodák z Vídně dávno překonal klubový rekord v počtu vstřelených gólů za sezonu a to je soutěž teprve ve svém poločase. Hlavně jeho zásluhou je Salcburk v čele rakouské Bundesligy, když si dokázal poradit s oběma největšími vídeňskými rivaly Austrii i Rapidem.

Jestliže by to tak šlo dal, ofenzivní postrach obran by mohl atakovat i 50 branek za seznou, což by byl rekord, který by neměl obdoby. Ač má Janko se svým nynějším zaměstnavatelem platný kontrakt do konce roku 2011, zřejmě už v horském městečku nezůstane příliš dlouho a Rakousko bude mít nejdražšího hráče v historii. Kolem už totiž mlsně a netrpělivě krouží Celtic i celá řada klubů z Premier league jako Blackburn, Middlesbrough, Manchester City, Aston Villa, Tottenham či Liverpool. Na koho to asi padne?