Tři aspiranti na anglický titul nezaváhali

[b]Aktualizováno.[/b] Hráči Liverpoolu, Chelsea i Manchesteru United uspěli v 19. kole anglické Premier League. Všichni tři aspiranti na titul zvítězili v soutěži poprvé po třech týdnech. V čele tabulky zůstal Liverpool o bod před Chelsea, v jejímž dresu vychytal český gólman Petr Čech bez větší námahy druhé čisté konto za sebou.

Arsenal přišel v nastavení o výhru nad Aston Villou

Aston Villa dokázala proti Arsenalu dotáhnout dvoubrankové manko a po remíze 2:2 udržela na svého pronásledovatele tříbodový odstup.

Strhující první půle ve Villa Parku přinesla čtyři obrovské šance na straně domácích fotbalistů a naopak nečekaný střelecký úspěch na straně hostujících Gunners.

Domácí na Arsenal vlétli pěkně zostra a výsledkem byla tyč, kterou po rohovém kopu Garetha Barryho trefil hlavou Steve Sidwell.

Po úvodním tlaku Aston Villy se do hry začal dostávat také Arsenal, ale tradiční rychlá kombinace k brankovým příležitostem nevedla.

Asi po půlhodině hry našel domácí Ashley Young lahůdkovou přihrávkou přes celou šíři hřiště před branku nabíhajícího Jamese Milnera, který ve skluzu trefil tyč a brankář Manuel Almunia měl štěstí, že se míč neodrazil od jeho zad do sítě.

Španělský gólman mohl děkovat své brankové konstrukci i potřetí – tentokrát ji po standardní situaci trefil Curtis Davies.

Přestože Villans byli jasně lepším týmem, inkasovali těsně před odchodem do šaten branku. Denílson před pokutovým územím vypíchl míč jednomu z obránců a mezi nohama Brada Friedela protlačil míč mezi tři tyče.

Domácí mohli vzápětí vyrovnat, ale hlavičku Nigela Reo-Cokera směřující do opuštěné branky zastavil na brankové čáře akrobatickým zákrokem obránce Bacary Sagna.

Arsenal zasadil opařeným domácím ihned po zahájení druhého dějství druhý úder. Abou Diaby si ve sprintu vyměnil míč s Emmanuelem Ebouém a sám poté rychlý protiútok chladnokrevně zakončil.

K závodění o vyšší počet nastřelených tyčí se poté přidal i Arsenal, konkrétně Robin van Persie, který tímto způsobem zakončil další průnik Diabyho.

Aston Ville svitla naděje poté, co William Gallas v pokutovém území sestřelil unikajícího Gabriela Agbonlahora a Barry z nařízené penalty bezpečně snížil na 1:2.

Dlouhé minuty se poté „kanonýři“ úspěšně bránili domácí snaze o vyrovnání, až v nastaveném čase po přihrávce Stiliana Petrova zakončil závar v pokutovém území obránce Zat Knight.

Aston Villa – Arsenal 2:2 (0:1)
Branky: Barry z pen. (65.), Knight (90.) – Denílson (40.), Diaby (49.)

Liverpool porazil neškodný Bolton

Fotbalisté Liverpoolu nepřipustili proti velmi špatně hrajícímu Boltonu jakékoliv zaváhání a díky přesvědčivému vítězství 3:0 se vrátili do čela tabulky.

První půli zcela jasně dominoval Liverpool, naproti tomu Bolton se v průběhu úvodního dějství dostal do jediné šance. Už ve druhé minutě se na Pepeho Reinu řítil Kevin Nolan, ale jeho oblouček na nabíhajícího spoluhráče španělský brankář bez potíží stáhl do svých rukavic.

Pak už byl vývoj utkání zcela v režii domácích. Velmi aktivní byl zejména levý zadák Emiliano Insua, který během prvního poločasu vyslal na hostující branku několik střel, ale ty povětšinou zadáci Trotters dokázali zblokovat. Těsně vedle pak skončily pokusy Yossiho Benayouna a Jamieho Carraghera z větších vzdáleností.

Zasloužené vedoucí branky se Reds dočkali ve 24. minutě, kdy rohový kop Stevena Gerrarda zakončil na přední tyč nabíhající Albert Riera.

Uklidňující druhou branku přidal Liverpool krátce po zahájení druhé půle. Gerrard vyslal do uličky Robbieho Keana a irský útočník nekompromisní ránou pod břevno zaznamenal svůj druhý gól ve druhém zápase v řadě.

Skvostnou akci předvedli domácí fotbalisté jen o pár minutek později. Reina pohotově založil útok výhozem na Xabiho Alonsa, míč následně putoval k Benayounovi a na konci pohledné spolupráce byl druhý gól Keana.

Po třetí brance Reds se zápas již pouze dohrával. Vzhledem k nahuštěnému programu se do hry brzy dostalo všech šest náhradníků, předčasně byl ze hry stažen i domácí kapitán Steven Gerrard.

Liverpool – Bolton 3:0 (1:0)
Branky: Keane (53. a 58.), Riera (26.)

Manchester City zdemoloval Hull pěti góly

Hráči Manchesteru City rozstříleli nováčka Hull City vysoko 5:1 a s noblesou opustili sestupové příčky, na kterých překvapivě strávili vánoční svátky.

Citizens očividně pozvedl náladu návrat Robinha, který se na hřiště postavil po pěti týdnech. Brazilský útočník zaznamenal v utkání dva góly, stejný počet zásahů si připsal i mladý útočník Felipe Caicedo a namísto odchodu se tak důrazně přihlásil o místo v kádru. Naproti tomu v sestavě Hullu se poprvé od začátku utkání objevil veterán Dean Windass.

Hra se v úvodu střetnutí sice přelévala z jedné strany na druhou, avšak brzy přišla drtivá smršť domácích v podobě čtyř branek.

Hru Citizens režírovali především Stephen Ireland a Robinho, po jejichž přihrávkách se dvakrát trefil Ekvádorec Caicedo.

Svoji devátou a desátou branku v sezóně poté zaznamenal Robinho, který nejprve zesměšnil Michaela Turnera a prostřelil brankáře Boaze Myhilla a poté uklidil do sítě i přihrávku Shauna Wrighta-Phillipse.

O poločase mohli diváci sledovat vášnivou debatu hostujícího trenéra Phila Browna se svými svěřenci, která se místo šatny odehrávala přímo na hřišti. Ani důrazný projev kouče Tigers však k úspěchu nevedl, přišlo sice snížení v podání střídajícího Craiga Fagana, avšak poslední slovo v utkání měl Ireland.

Manchester City – Hull City 5:1 (4:0)
Branky: Caicedo (15. a 27.), Robinho (28. a 36.), Ireland (82.) – Fagan (80.)

Na JJB Stadium se kopaly dvě penalty

Hned dva pokutové kopy nařídil rozhodčí Mike Dean v zápase mezi Wiganem a Newcastlem United. Na obou stranách se exekutoři nemýlili, ale domácí Latics ke všemu přidali jednu branku ze hry a radovali se tak z výhry 2:1.

O onu branku ze hry se ve 29. minutě postaral Ryan Taylor ranou z přímého kopu a stal se tak noční můrou všech hráčů Magpies. Taylor jim totiž vstřelil už čtvrtou branku za poslední čtyři vzájemné zápasy.

Úvod zápasu však vyšel lépe „strakám“, v první nebezpečně vyhlížející příležitosti se objevil Michael Owen a kdoví jak by celá situace dopadla nebýt obětavého zákroku Paula Scharnera, jenž anglickému útočníkovi míč vypíchl.

Blízko k brance měl o chvíli později Mark Viduka, ale jeho pokus po rohovém kopu Dannyho Guthrieho na brankové čáře zastavil Mario Melchiot. Poté už se dopředu začali tlačit výhradně domácí Latics.

Výborně pracovali zejména záložníci Wilson Palacios a Antonio Valencia, z jejichž práce těžilo i útočné duo Amr Zaki - Emile Heskey. Právě po akci Palaciose měl na hlavě velkou šanci Zaki, ale skóre se neměnilo. Úspěšný nebyl chvíli poté ani Valencia.

Krátce po přestávce se málem podruhé trefil Taylor, ale proti byl Shay Given, jenž pokus konečky prstů vyrazil. Dvacet minut před koncem fauloval Sebastien Bassong útočníka Heskeyho a byl vyloučen. Z následného pokutového kopu se Zaki nemýlil.

Zdánlivě rozhodnutý zápas však po faulu Chrise Kirklanda zdramatizovala proměněná penalta v podání Guthrieho. Vyrovnání měl pak na kopačce Damien Duff, jenže bránu netrefil. Latics už tak svůj hubený náskok uhájili.

Wigan Athletic FC - Newcastle United FC 2:1 (1:0)
Branky: Taylor (29.), Zaki (73. z penalty) - Guthrie (88. z penalty)

Cahill zařídil další výhru Toffees

Ačkoliv kouč Evertonu David Moyes nemá k dispozici jediného zdravého útočníka, jeho týmu se daří. Na hrotu se totiž statečně pere Australan Tim Cahill a jeho branka dnes zajistila hostům již sedmou výhru na hřišti soupeře v této sezóně.

Toffees v první půli dominovali a hned v úvodu vstřelili branku, ale trefa Stevena Pienaara nebyla pro předchozí nedovolený zákrok uznána. Na druhé straně vyzkoušel pozornost brankáře Tima Howarda Tuncay Sanli.

Blízko k již regulérnímu gólu byl po půl hodině Pienaar, ale jeho střela skončila jen na tyči soupeřovy brány. O odpověď se poté pokoušel domácí Gary O'Neill, ale ani on na Howarda nevyzrál. Ránu útočníka Mida zase srazil bránící Joleon Lescott.

Krátce po přestávce šli hosté do vedení. S Cahillovou hlavičkou si ještě brankář Boro Ros Turnbull poradil, s dalším snažením Lescotta mu vypomohla obrana, ale na finální ránu Cahilla už z domácích nestačil nikdo.

A už o pět minut později to mohlo být o dvě branky, jenže debutující mladík Dan Gosling v dobré pozici trestuhodně přestřelil. A stejný hráč měl velkou příležitost čtvrt hodinky před koncem zápasu, tentokráte mu v cestě za premiérovou branku v Premier League stál gólman Turnbull.

Vyrovnat mohl v závěru utkání Alfonso Alves, jenže po přiťuknutí Mida pálil vysoko nad. Očekávaný závěrečný nápor domácích se nekonal, Everton se relativně s přehledem ubránil a odvezl si z Riverside Stadium tři cenné body.

Middlesbrough FC - Everton FC 0:1 (0:0)
Branka: Cahill (51.)

Na Stadium of Light branka nepadla

V souboji dvou celků, které už v průběhu sezóny měnily trenéra, diváci branku neviděli. Zřejmě největší šanci zápasu zahodil krátce před koncem útočník Blackburnu Jason Roberts.

V úvodu zápasu byl aktivnější domácí Sunderland, jehož útoky nejčastěji vedl Djibril Cissé. Francouzský střelec však ve vší snaze často končil v ofsajdové pasti. Po čtvrt hodině hry se pěknou individuální akcí blýskl Steed Malbranque, ale po obejití dvou protihráčů přestřelil.

„Černé kočky“ po zbytek první půle dominovaly, ale do žádné větší šance se už nedostaly. Po přestávce se obraz hry výrazně změnil a hned v úvodu druhého poločasu měl po centru Davida Dunna dobrou příležitost Christopher Samba, jenže minul.

Zápas náhle nabral obrátky a brankář domácích Martin Fulop měl i s pomocí své tyče co dělat, aby zneškodnil nebezpečný pokus Mortena Gamsta Pedersena z přímého kopu. Po další pěkné akci hostů se v šanci ocitl Keith Andrews, ale i tentokráte byl Fulop pozorný.

Šance však měl i Sunderland. Cissé po dobré práci Malbranqua svým volejem zamířil nad, zatímco dalekonosná střela Granta Leadbittera letěla přímo do míst, kde stál připravený brankář Paul Robinson.

Hosté mohli rozhodnout dvě minuty před koncem, kdy si Roberts skvěle poradil s Philem Bardsleym, ale svou střelu mezi tři tyče Fulopovy brány neposlal. Nový kouč Rovers Sam Allardyce může být i přesto spokojen, jeho svěřenci získali v boji o záchranu další důležitý bod.

Sunderland AFC - Blackburn Rovers FC 0:0

Vyloučení Wilkinsona vzalo Stoke naději

Zbytečné vyloučení Andyho Wilkinsona v 72. minutě vzalo do té doby dobře hrajícím domácím naději na zisk tří bodů a Tevézův gól o devět minut později je o body obral úplně.

United se při předzápasové rozcvičce zranil Rio Ferdinand a místo něj musel na hřiště Jonathan Evans. Ten už ve 2. minutě minul vysoký míč, který se snesl k nekrytému Ricardu Fullerovi, jež ale svoji střelu z deseti metrů poslal vedle.

Stoke předvádělo svoji typickou hru plnou maximálního nasazení se snahou nedarovat soupeři ani centimetr prostoru. Domácí si dokonce dlouhými centrovanými míči vynutili menší převahu, United ale neměli problém se ubránit.

V 16. minutě Fuller výtečně zpracoval pas Liama Lawrence, Edwin van der Sar ovšem včasným vyběhnutím srazil jeho střelu na roh. Zajímavostí je, že Stoke jsou jediným týmem z Premier League, kterému se z této standardní situace nepodařilo skórovat.

Red Devils si první vážnější šanci připravili ve 25. minutě. Zprava odcentroval Gary Neville a Wayne Rooney hlavičkoval jen do dobře postaveného Thomase Sorensena. O několik minut později vyvolal paniku v pokutovém území domácích dobře zahraný roh United, ale Cristiano Ronaldo míč v dobré pozici dnes už poněkolikáté nedokázal zpracovat.

Ve 41. minutě zahrával Portugalec přímý kop, ale napálil ho jen do zdi stojící v nepředpisové vzdálenosti. Do kabin tak šly oba týmy za bezbrankového stavu.

Do druhé půle vstoupili lépe United. První šanci si vytvořil Carlos Tévez, Sorensen byl opět dobře postavený. Manchester měl více ze hry, nicméně dobře organizovaná obrana domácích mu příliš nedovolila. Další střelu vyslal na branku Stoke opět Tévez, tentokrát nešel jeho pokus ani na branku.

Stoke se stahovalo více a více před svoji branku a aktivitu přenechávalo United. V 58. minutě si s dalekonosnou střelou Paula Scholese poradil Sorensen. Vzápětí se na druhé straně o totéž pokusil Fuller, van der Sara ale nepřekvapil. To se málem o chvíli později podařilo po autovém vhazování Roryho Delapa Danny Pughovi, hlavička šla těsně nad.

Delap vytvářel v pokutovém území hostí více vzrušení než by bylo žádoucí, naštěstí si holandský brankář vždy dokázal poradit. Probudili se i domácí fanoušci, kteří vycítili, že by se jejich hoši nemuseli spokojit jen s bodem.

Stále napjatější atmosféra přinesla své vyústění a oslabení tlaku domácích. V 72. minutě fauloval zcela zbytečně Wilkinson Ronalda a po druhé žluté kartě se musel poroučet ze hřiště.

Stoke přeorganizovalo svoje řady, aby mohlo lépe čelit náporu United. Naštěstí pro ně se Ronaldo dnes s formou nepotkal a i Berbatovova hlavička mířila metry vedle. V 82. minutě se bulharský reprezentační záložník zbavil v pokutovém území dotírajícího obránce, slabou střelou ovšem branku neohrozil. Míč se ale dostal k číhajícímu Tévezovi a ten už si zblízka věděl rady.

Do konce zápasu ještě Ronaldo z přímého kopu zamířil vedle a Manchester už zápas kontroloval. I přes sympatický výkon domácí nezískali ani bod a Red Devils tak mají první místo stále na dohled.

Stoke City - Manchester United 0:1 (0:0)
Branka: Tévez (83.)

Jasné vítězství Chelsea

Góly Didiera Drogby a Franka Lamparda z první půle zajistily Chelsea pohodlné vítězství nad West Bromwich Albion a minimálně na pár hodin ji posunuly do čela tabulky.

Trenér Chelsea Luiz Felipe Scolari se rozhodl postavit vedle sebe právě Drogbu a Nicolase Anelku a sázka na toto partnerství se vyplatila hned ve 3. minutě. První jmenovaný si naskočil na povedený centr Joe Colea z pravé strany a prudkou hlavičkou nenechal nikoho na pochybách, že si své místo v útoku zaslouží.

West Brom se v první půli vůbec nedostal do hry. Do zápasu nastoupil s jediným útočníkem. Roman Bednář zůstal jen na lavičce a Craig Beattie byl tak nucen bojovat sám, což ovšem žádné ovoce nepřineslo a útočník dával svoji frustraci patřičně najevo.

Chelsea jako už tradičně v této sezóně nedokázala svoji územní převahu vyjádřit góly. Zejména Frank Lampard se dostával do výhodných pozic, ale využívat je se mu nedařilo.

Petr Čech si s několika málo pokusy hostů lehce poradil. West Bromu se navíc zranil obránce Abdoulaye Meite, jejich šance na bodový zisk tak klesly na minimum. Z posledního útoku v první části hry se ale Lampard konečně prosadil. Po pasu si zpracoval míč, vyhnul se bránícímu Paulu Robinsonovi a z několika metrů překonal Scotta Carsona.

Na začátku druhé půli mohli jít Blues do třígólového vedení, když se míč po ose Michael Ballack, Anelka dostal až k Lampardovi, ten ale svůj pokus o lob netrefil tak jak by si představoval.

V následujících minutách se konečně ve hře dopředu osmělil i West Brom, ale gólových příležitostí měl jako šafránu. Snaha hostů navíc nechávala domácím více prostoru na rychlé protiútoky, ale Drogba se svojí šanci nenaložil vůbec dobře. Stejného hráče pak o několik okamžiků později vychytal Carson, aby hráče Pobřeží Slonoviny nakonec na hřišti vystřídal Florent Malouda.

Hosté se snažili alespoň snížit, ale ojedinělý Robinsonův pokus na poslední chvíli zablokoval Alex. Posledním okamžikem zápasu byla přízemní střela Anelky, se kterou si Carson poradil.

Domácí získali očekávané tři body a nadále svádějí s Liverpoolem bitvu o první místo. Naopak West Bromwich Albion ztratil další body na své cestě za zachránou v Premier League.

Chelsea - West Bromwich Albion 2:0 (2:0)
Branky: Drogba (3.), Lampard (45.)

Bellamy podtrhl svůj skvělý výkon dvěma góly

Craig Bellamy ukázal proč o něj bude v lednovém přestupním termínu velký zájem a dvěma góly přihrál v souboji s Portsmouthem důležité body svému West Hamu.

Úvod patřil West Hamu a debutující Marc Wilson na levé straně obrany Pompeys se měl co ohánět. Bellamyho pokus ale skončil na břevně a jeho spoluhráč Carlton Cole mířil vedle. V 8. minutě se tak ke slovu trochu překvapivě dostali domácí.

Glenn Little odcentroval z pravé strany až na vzdálenější tyč, kde číhal Peter Crouch. Vysoký útočník míč sklepl pro nabíhajícího Nadira Belhadže, jež se ze sedmi metrů nemýlil. West Ham v následujících minutách potvrzoval, proč v posledních šesti zápasech rozvlnil síť jen dvakrát, zejména střela Jacka Collisona volala po lepším zakončení.

Stejný hráč si vše vynahradil ve 20. minutě. Mark Noble rychle rozehrál přímý kop, na levé straně našel Colea, který připravil výhodnou pozici pro Collisona. Ten se z deseti metrů nemýlil a bylo srovnáno. V celé kombinaci ještě sehrál důležitou roli Bellamy, který chytře zastínil výhled brankáři Davidu Jamesovi, navíc ho zmátl chytrým přešlápnutím.

Pompeys se ovšem nenechali odradit a snažili se zvrátit stav ve svůj prospěch. Povedenými voleji se k tomu snažili přispět Crouch a Sean Davis, Robert Green oba jejich pokusy vychytal. Největší příležitost si vytvořili těsně před koncem první půle, kdy rozhodčí Steve Bennett neváhal ani vteřinu a po faulu Lucase Neilla na Crouche v pokutovém území nařídil pokutový kop. Ten ovšem ovšem exekutor Jermain Defoe poslal vedle Greenovy branky.

Po pauze pokračovali Pompeys v tlaku, obranu Hammers zlobil zejména Belhadž. Svoje slibné šance ovšem domácí neproměnili a tak byli v 67. minutě potrestáni. Výborně hrající Bellamy pronikl po levé straně, přihrál Collisonovi, který svoji střelou orazítkoval tyč. Odražený míč do branky pohotově vrátil Cole.

O chvíli později se gólem mohl uvést debutující Wilson, jeho hlavička šla jen do tyč. Hra se přelévala ze strany na stranu a v 70. minutě West Ham navýšili svoje vedení. Na půli si vzal míč Bellamy, jeho první pokus James zablokoval, ale druhá střela již znamenala dvojgólové vedení pro Hammers.

Svůj skvělý výkon Bellamy podtrhl v 83. minutě, kdy ho zcela volného našel v pokutovém území střídající Luis Boa Morte a velšský útočník se z takových pozic zpravidla nemýlí.

West Ham tak Portsmouth porazil v Premier League vůbec poprvé a vynikající výkon Bellamyho jen potvrdil oprávněnost zájmu o jeho služby.

Portsmouth - West Ham United 1:4 (1:1)
Branky: Belhadž (8.) - Collison (20.), Cole (67.), Bellamy (70. a 83.)

Londýnskému derby kralovali brankáři

Hlavní role londýnského derby mezi Tottenhamem a Fulhamem obsadili oba brankáři. Heurelho Gomes ani hostující Mark Schwarzer míč za svá záda nepustili, a tak diváci na White Hart Lane gól neviděli.

Zápas nadmírou kvality neoplýval, Tottenham měl sice herní převahu, ale nedokázal si vytvářet brankové příležitosti, na druhé straně Fulham jen potvrdil, že venku vyhrává jen výjimečně.

Domácí Spurs si během první půle vypracovali dvě dobré příležitosti, ale pokusy Davida Bentleyho i Aarona Lennona dokázal zpacifikovat Schwarzer. Dalš střela Luky Modriće mířila jen těsně vedle.

Ani ve druhé půli si „kohouti“ nedokázali poradit s rezolutní obranou Cottagers a omezili se pouze na střely z větších vzdáleností.

Hosté naopak začali postupně vystrkovat růžky a nakonec to byli oni, kdo si mohl odvézt tři body. Clint Dempsey se blýskl parádní střelou přes hlavu, ale poprvé se zaskvěl brankář Gomes.

Brazilský gólman se stal hrdinou zápasu poté, co šest minut před koncem dalším dobrým zákrokem vychytal v jasné šanci Andrewa Johnsona.

Tottenham – Fulham 0:0