Osm bodů náskoku pro United, Arsenal remízově

Borci Manchesteru United se sice v 26. kole anglické ligy hodně nadřeli na vítězství nad Blackburnem, odměnou jim však je alespoň dočasný náskok na čele tabulky již o osm bodů. Chelsea pod vedením nového trenéra Guuse Hiddinka zaznamenala důležitou výhru. Ve Villa Parku zdolala domácí Aston Villu 1:0.

Statečný Blackburn na Manchester United nestačil

Ačkoliv se fotbalisté Blackburnu v zápase s Manchesterem United rvali až do posledních vteřin alespoň o remízu, jejich bojovný výkon stačil pouze na porážku 1:2. Vítězný gól zaznamenal z přímého kopu Cristiano Ronaldo.

Red Devils se do soupeře, který je ohrožený sestupem, pustili se snahou vstřelit co nejdříve uklidňující gól. V úvodních minutách nebezpečný centr Ronalda stihl ještě před zakončujícím Waynem Rooneym odvrátit Ryan Nelsen, střelou vedle se poté prezentoval krajní zadák Patrice Evra.

Trpělivost domácích hráčů v kombinaci nakonec přeci jen vyvrcholila gólem. Nelsen tentokrát nestačil zachytit přihrávku Naniho, kterou poslal do sítě Rooney.

Krátce poté však přišla situace, kterou „rudí ďáblové“ nezažili od 8. listopadu minulého roku. Po dlouhých 1 337 ligových minutách totiž inkasovali. André Ooijer obral o míč Naniho, vysunul do šance Roque Santa Cruze, který si poradil s Riem Ferdinandem i brankářem Tomaszem Kuszczakem a stal se popravčím rekordní série.

United mohl vrátit vedení Jonathan Evans, avšak jeho trefa po rohovém kopu nebyla uznána pro faul Ronalda na Nelsena.

Po přestávce však měli překvapivě více ze hry hosté. Polského gólmana v brance United zachránila po Nelsenově střele tyč, své kvality musel prokázat při šanci El Hadji Dioufa.

Domácí dokázali zahozené šance Rovers náležitě potrestat, protože po hodině hry se z přímého kopu trefil Portugalec Ronaldo.

Blackburn přesto nemusel odjíždět s prázdnou, kdyby rozhodčí odpískal pokutový kop za zákrok mladíka Rafaela Da Silvy na Mortena Gamsta Pedersena.

Manchester United - Blackburn Rovers 2:1 (1:1)
Branky: Rooney (23.), Ronaldo (60.) - Santa Cruz (32.)

Další remíza Arsenalu

Již čtvrtou remízu v řadě zaznamenali svěřenci Arsena Wengera. Ke gólu do sítě Sunderlandu jim nepomohl ani debutující Andrej Aršavin.

Domácí začali s vědomím, že mohou stáhnout náskok čtvrté Aston Villy, která dnes podlehla Chelsea. Za Gunners poprvé nastoupil Aršavin přišedší ze Zenitu Petrohrad a ač se mu gól dát nepodařilo, předvedl dobrý výkon.

Ruskému hráči trvalo pouhých pět minut než ukázal, proč Arsenal tolik stál o jeho angažování. Ve zmíněné páté minutě převzal odražený míč a jeho tvrdá přízemní rána skončila jen těsně vedle. O chvíli později vystřelil znovu, tentokrát levou nohou, a Marlon Fülöp v brance hostí měl co dělat.

Arsenal se neustále tlačil dopředu, zatímco Sunderland měl problémy podržet míč. Tlak Arsenalu ovšem žádné ovoce nepřinášel, naopak s postupujícím časem se vzadu otevíral prostor pro rychlé brejky hostí.

Postupně se před Almuniou vystřídali Anton Ferdinand, Andy Reid a Dean Whitehead. Ani jeden z nich ovšem síť za Španělovými zády nerozvlnil, ať už díky skvělým zákrokům domácího brankáře nebo nepřesnému zakončení.

Domácí se nechtěli nechat zahanbit a hlavičku Nicklase Bendtnera Fülöp jen tak tak vytlačil mimo branku. Když už hostujícího brankáře Kolo Toure překonal, zastoupili ho na čáře kolegové z obrany.

S postupujícím časem rostla nervozita domácích hráčů i diváků. Gunners v této fázi postrádali nápady v útočné fázi. Aršavin, vzhledem k jeho nedostatečné fyzičce, postupně uvadal a mezi domácími nebyl nikdo, kdo by ho zastoupil.

Ve zbytku zápasu už Sunderland pouze bránil, zatímco Arsenal nenacházel cestu jak otevřít obranu hostů. Za zmínku stojí pouze přímý kop Robina van Persieho, s nímž si Fülöp poradil. V poslední minutě ještě z voleje pálil William Gallas a vzápětí opět van Persie jen do Fülöpovy náruče.

Třetí bezgólová remíza v řadě tak přinesla Arsenalu pískot nespokojených domácích fandů a znamená šestibodový odstup na čtvrtou Aston Villu.

Arsenal - Sunderland 0:0

Mizerná série Middlesbrough pokračuje

Middlesbrough nevyhrál ani ve čtrnáctém zápase v řadě a vytvořil tak smutný klubový rekord. Protože se gólově neprosadil ani Wigan, skončilo utkání bezgólovou remízou.

Dva celky marně hledající ztracenou formu předvedly na Riverside mizerný fotbal. V úvodní půlhodině hry se ani jedno mužstvo nezmohlo vystřelit na branku. Jediným vzrušujícím momentem první půle tak byl faul Lee Cattermoleho na Didiera Digarda, po kterém musel být francouzský hráč odnesen do šaten na nosítkách.

Boro sice předvádělo poměrně slušnou hru, ale útočná fáze byla vyloženě slabá. Když už se Stewart Downing dostal do zakončení, kryl jeho pokus Chris Kirkland. Další střelu poslal Downing vedle.

Ani po přestávce se hra nezlepšila. Z dobré pozice pálil z voleje úplně mimo střídající Jeremie Aliadiere. Na druhé straně hřiště byl o něco málo úspěšnější Michael Brown, jeho rána šla jen centimetry od pravé tyče domácí svatyně.

Přestože Middlesbrough nebyl lepším týmem, nezasloužil si ani prohrát. Vydechnout si mohli domácí ve chvíli, kdy střídající Hugo Rodallega unikl ofsajdové pasti, jeho střela šla ovšem nad branku. Na konci ještě střelu Garyho O’Neila vyrazil Kirkland koleny, na skóre se už nic neměnilo.

Domácí tak čekají na výhru rekordně dlouho a po víkendu se mohou nacházet na samém dně ligové tabulky.

Middlesbrough – Wigan 0:0

Portsmouthu pomohl k bodu vlastní gól soupeře

Portsmouth sice ještě čtvrt hodiny před koncem vedl nad Stoke City 1:0, avšak nakonec byl rád za remízu 2:2, o kterou se v nastaveném čase postaral vlastním gólem domácí zadák Ryan Shawcross.

Zápas dlouhé minuty připomínal typický souboj o záchranu. Po celý první poločas se diváci na Britannia Stadium nedočkali ani jedné střely na branku.

Když už se domácí Potters dostali do šance, nedokázali se domluvit James Beattie s Mamadym Sidibém a příležitost propásli.

Znuděným divákům však předchozí průběh vynahradila poslední čtvrthodina, ve které mohli vidět hned čtyři branky. Portsmouth se z čistého nebe dostal do vedení, když se po přihrávce Davida Nugenta prosadil Niko Kranjčar.

Stoke však vyrovnal za pouhé tři minuty. Obránce Glen Johnson si v pokutovém území zpracoval dlouhý míč sice hrudí, ovšem rozhodčí Mike Jones jeho počínání posoudil jako hru rukou a Beattie s nařízenou penaltou neměl nejmenší potíže.

O další dvě minuty později bylo pro rozhněvané hráče Pompey ještě hůře. Hned z dalšího protiútoku totiž akrobatickou střelu Dannyho Pugha dorazil do sítě opět Beattie.

Hosté však nesložili zbraně a v nastaveném čase se dočkali spravedlivého vyrovnání, když si centr Hermanna Hreidarssona srazil do vlastní sítě nešťastný Shawcross.

Stoke City – Portsmouth 2:2 (0:0)
Branky: Beattie (78. z pen. a 80.) – Kranjčar (75.), Shawcross vlastní (90.)

Taylor a Davies rozhodli za dvě minuty

Během dvou minut první půle vstřelili góly Boltonu Matthew Taylor a Kevin Davies a West Ham, i přes dobrý výkon a spoustu šancí, stačil jen snížit.

Bolton zahájil utkání skvěle. Již v desáté minutě zatočil přímý kop do branky Taylor. I když jej kopl skvěle, musel Robert Green zpytovat svědomí kvůli špatně postavené zdi. Hosté se ještě nestačili vzpamatovat a inkasovali podruhé. Johan Elmander odcentroval a Davies mezi obránci překonal Greena.

Následovala pasáž, kdy se domácí spokojili s dvougólovým vedením a hosté zase neměli dostatek sil na to, aby něco s nepříznivým stavem udělali. Až ke konci půle si West Ham vytvořil několik nadějných příležitostí, ani jednu však v gól nepřetavil.

Úvod druhé půle se nesl ve znamení ostrých zákroků a hráči na obou stranách mohli být rádi, že se to obešlo bez vyloučení. V 60. minutě se West Ham konečně dočkal odměny za svoji aktivitu. Jonathan Spector poslal z pravé strany prudký přízemní centr přímo před branku, kde číhal dobře postavený Scott Parker, který už neměl problém dopravit míč do branky.

Hammers ucítili šanci na vyrovnání a vrhli všechny síly dopředu. Už už se zdálo, že David di Michele dostane míč do sítě, když na poslední chvíli zasáhl domácí Gary Cahill. Další šance měli Carlton Cole a Valon Behrami, ale brankář Jussi Jäässkeläinen míč za svá záda nepustil.

V posledních minutách se ještě domácí Davies dožadoval penalty po faulu Jamese Tomkinse, rozhodčí zákrok jako penaltový neocenil.

Bolton – West Ham 2:1 (2:0)
Branky: Taylor (10.), Davies Kevin (11.) – Parker (66.)

Gól Anelky posouvá Blues na třetí místo

Gól Nicolase Anelky z 19. minuty znamená veledůležité body pro Chelsea a posun na třetí místo v tabulce právě před dnešního soupeře, tým Aston Villy.

První utkání pod vedením Guuse Hiddinka na lavičce Chelsea znamená nejen tři body, ale i uchování naděje na zisk titulu. V Birminghamu diváci viděli utkání rozdilných poločasu, kdy v tom prvním jasně dominovali hosté, ve druhém potom převzali zápas do svých rukou domácí, ovšem bez potřebného gólového efektu.

Holandský kouč měl k dispozici i Johna Terryho a do útoku vedle sebe postavil Anelku a Didiera Drogbu. Odměnou za odvahu mu byl brzký gól. Frank Lampard se vymanil z obtížné situace a obležení soupeřů, poslal chytrý pas na Anelku, jež přehodil vybíhajícího Brada Friedela.

Po půlhodině hry mohl vedení po rohu Lamparda pojistit Terry, jeho hlavičku Friedel vyrazil. Domácí si jedinou příležitost v první půli vytvořili ve 33. minutě, kdy John Obi Mikel fauloval Emila Heskeyho a z nařízeného přímého kopu trefil Ashley Young břevno. Odražený míč pak místo do sítě poslal Heskey mimo branku.

Na začátku druhého poločasu si Lampard s Terrym spolupráci zopakovali, tentokrát hlavičku druhého jmenovaného vykopával z brankové čáry Stilian Petrov. To byl pro domácí impuls, aby také ukázali něco z dovedností, které je dostaly až na třetí místo tabulky.

Nejdříve Petra Čecha otestoval Gabriel Agbonlahor a poté jeho pozornost vyzkoušel Gareth Barry. Villa postupně zvyšovala svůj tlak, ale nedokázala si vytvořit vyložené příležitosti. Naopak na brejky spoléhající Chelsea si vytvořila další šance na vstřelení gólu.

Nejprve se z velkého úhlu netrefil Drogba a potom před Josem Bosingwou zachránil Friedel. V nastaveném čase mohl vítězství pojistit po Decově parádní přihrávce Michael Ballack, ale Friedel vytáhl vynikající zákrok.

Aston Villa - Chelsea 0:1 (0:1)
Branka: Anelka (19.)