Chuligány může zastavit jen policie

Chuligány může zastavit jen policie

Řádění ostravských fotbalových chuligánů při utkání v Brně nemohla podle názoru sportovního ředitele 1. FC Brno Radka Běláka najatá bezpečnostní agentura zabránit. Řekl, že k tomu má dostatečné možnosti jedině státní policie a bez ní by se v neděli v Brně vůbec nehrálo. Bělák je přesvědčen, že klub udělal přímo na stadionu pro zajištění bezpečnosti maximum a že by za policejní zásah neměl platit.

"Ostravští rowdies přijeli do Brna vyzkoušet, jak bude fungovat nový zákon a vyrazili do otevřené války s bezpečnostní agenturou. Ve chvíli, kdy přišla na stadion policie, se rychle všichni výtržníci stáhli do svého sektoru," řekl Bělák. Podle něj podobným incidentům není schopna žádná soukromá agentura zabránit. Fotbaloví chuligáni jsou si prý dobře vědomi této situace a plně ji využívají.

"Pouze státní policie má na podobné střety vycvičené muže, kteří mají také odpovídající výstroj, přilby, štíty a další prostředky. Také přesně vědí, co jim při zásahu dovoluje zákon," uvedl brněnský funkcionář.

Řekl, že by nepomohlo, ani kdyby klub nasadil o sto mužů z agentury více. "Rvačka proti přesile chuligánů by trvala možná o něco déle a bylo by více raněných. Bez zásahu policie by se ale v Brně v neděli nehrálo a fotbalové hřiště by zřejmě posloužilo pouze jako bojiště výtržníkům obou táborů," řekl Bělák.

Zdůraznil, že policie zasáhla až v okamžiku, kdy výtržníci začali ničit majetek. Zatím brněnský klub nevyčíslil škody, které ostravští fanoušci způsobili. Poškozeny jsou technické zábrany, ochranné ploty a otočné panely jsou zničené.

Změnu současné situace může podle brněnského sportovního ředitele přinést pouze legislativa. "Je to problém celé společnosti. Na fotbal se chodí vyřádit kriminální živly, které ničí už cestou vybavení vlaků i autobusy," připomněl Bělák.

Takoví výtržníci by podle něj měli být zadrženi, co nejrychleji odsouzeni a okamžitě potrestáni. Také by
prý pomohlo zakázat jim přístup na fotbal. "Pokud se nebude problém co nejdříve řešit, tak se podobné scény budou odehrát i na jiných stadionech. Naší smůlou bylo, že jsme hned v prvním jarním zápase narazili na ostravský Baník," posteskl si Bělák.

Při opakovaných incidentech navíc vidí nebezpečí v tom, že na zápasy bude brzy velmi obtížné sehnat jakoukoliv agenturu. Taková situace už byla v polovině devadesátých let, kdy ještě policisté na stadionech nebyli. Například při utkání se Slavií na brněnském stadionu za Lužánkami v únoru 1995 bylo zraněno několik zaměstnanců bezpečnostní agentury. Přivolená policie musela po zápase zasáhnout proti davu fotbalových vandalů, kteří tehdy způsobili škodu minimálně za půl milionu korun.

Problémy s fanoušky nový zákon nevyřešil

[ 23. 2. 2009 - ČTK | Foto: eFotbal.cz]