Atlético přestřílelo Barcu, Espaňol nestačil na Real

Velmi zajímavou podívanou přinesly zápasy španělské Primera Divisón. Ve 25. kole hráči madridského Atlética otočily nepříznivý stav a v divoké přestřelce přestřílelo 4:3 vedoucí Barcelonu. Na tu ztrácí již jen čtyři body Real, který splnil roli favorita a zvítězil na hřišti Espaňolu 2:0. Naopak v tabulce se po prohře s Valladolidem propadla Valencia.

Diváci na stadionu Vicente Calderóna v Madridu sledovali zřejmě jedno z nejpovedenějších utkání letošního ročníku. Vedoucí Barcelona sice po prvním poločase vedla 2:1, jenže Atlético dokázalo krátce po zahájení druhé půle zásluhou Agüera srovnat. Hosté se dostali do vedení ještě v 73. minutě, kdy brankáře Franca překonal podruhé v utkání Thierry Henry. Poté už úřadovali pouze domácí, kteří opět vyrovnali v 80. minutě. Po sporném momentu nařídil rozhodčí González Vázquez pokutový kop, který proměnil Diego Forlán. Padesátitisícová návštěva se nakonec dočkala i obratu ve skóre. V 89. minutě se obranu Barcy probil Sergio Agüero a se štěstím překonal Valdése. Atlético, v jehož dresu odehrál celé utkání český obránce Tomáš Ujfaluši, nakonec přehrálo Barcelonu 4:3 a vyhouplo se na pátou pozici.

V pořadí již třetí zaváhání vedoucí Barcelony využil Real, který změřil síly s barcelonským Espaňolem. “Bílý balet“ se dlouho nemohl proti pozorné domácí obraně prosadit. Překonat gólmana Kameniho se podařilo až Gutimu v 67. minutě, kdy jeho střela se štěstím zapadla za záda kamerunského gólmana. Španělský záložník byl na hřišti pouhých devět minut. Espaňol poté na Real nestačil a hosté zasadili domácím i druhý úder v 72. minutě po střele kapitána Raúla. Madridský celek tak stáhl náskok Barcelony už jen na čtyři body. Espaňolu patří i nadále předposlední místo.

Do krize se dostala Valencia. Nejen, že klub sužují finanční problémy, ale hráčům se nedaří ani na hřišti. Svěřenci kouče Emeryho vypadli v týdnu s Dynamem Kyjev z Poháru UEFA a v lize se opět trápili. Tentokráte přenechal Valencia všechny body Valladolidu, který se díky vítězství 2:1 posunul na devátou příčku tabulky. Domácí oslabeni o kanonýra Davida Villu, který v minulém kole inkasoval červenou kartu, prohrávali již po sedmi minutách po trefě Sesmy. Poté si dal vlastní gól Raúl Albiol a hosté náskok i přes snížení Carlose Marcheny uhájili.

Nezměněné pořadí zůstalo po 25. kole na třetím i čtvrtém místě. Třetí Sevilla zvítězila 2:1 na půdě nebezpečného Bilbaa. O třech bodech pro hostující celek rozhodl autor obou branek Frédéric Kanouté. Villarreal sice vedl na hřišti Betisu po trefách Santiho Cazorly o dvě branky, ovšem svěřenci kouče Pellegriniho náskok neudrželi a s domácími remizovali 2:2. “Žluté ponorce“ ale i přes ztrátu čtvrté místo zůstalo.

Velké překvapení se konalo v Maláze. Domácí, kteří útočili na elitní pětici, v domácím prostředí podlehli Huelvě. Utkání výrazně ovlivnila 35. minuta, kdy byl vyloučen záložník Malágy Lolo. Hosté přesilovku ve druhém poločase dvakrát využili a odvezli si cenné tři body. O branky se postarali Javier Camuňas a Adrian Colunga.

Dobrá forma se projevuje na hře i výsledcích Mallorcy. Svěřenci kouče Manzana vyhráli i potřetí za sebou a opět jim ke třem bodům stačil jediný přesný zásah. Tentokráte Mallorca porazila domácí Gijón. Ostrovní klub se díky dalšímu vítězství vyšvihl ze sestupového pásma až na 16. místo. Poslení příčka ligové tabulky patří stále Numancii, která prohrála i sedmý zápas v řadě. O další zářez se postarala La Coruňa, která v Numancii zvítězila brankou Juana Rodrigueze 1:0.

Španělská liga - 25. kolo:

Espaňol Barcelona - Real Madrid 0:2 (67. Guti, 72. Raúl)
Almería - Getafe 2:1 (16. a 65. Negredo - 7. Guerron)
Gijón - Mallorca 0:1 (50. Arango)
Málaga - Huelva 0:2 (54. Camunas, 64. Colunga)
Numancia - La Coruňa 0:1 (74. Rodriguez)
Santander - Pamplona 1:1 (13. Serrano - 45. Pandiani)
Atlético Madrid - FC Barcelona 4:3 (32. a 80. z pen. Forlán, 56. a 89. Agüero - 19. a 73. Henry, 30. Messi)
Valencia - Valladolid 1:2 (73. Marchena - 6. Sesma Jonathan, 31. vlastní Raúl Albiol).

[ 1. 3. 2009 - Petr Hašek | Foto: goal.com ]