Favorité vítězili, jen Aston Villa ztratila

Nevýrazná forma o Ligu mistrů bojující Aston Villy pokračuje. Po víkendovém zaváhání se Stoke si tentokrát svěřenci Martina O’Neilla nepřišli na Manchester City a po nepříliš dobrém výkonu zaslouženě prohráli 2:0.

Naopak Citizens znovu ukázali, že jsou mužstvem dvou tváří. Zatímco ve venkovních zápasech působí bezradným dojmem, na domácím hřišti jsou schopni přehrát kohokoliv. Absentující Robinha s Craigem Bellamym bez problémů zastoupili neúnavní Stephen Ireland s Shaunem Wrightem-Phillipsem, tato dvojice stála snad u všech akcí domácích.

A právě maličký Wright-Phillips měl po jedné z geniálních přihrávek Irelanda za obranu obrovskou šanci, ale tváří v tvář Bradu Friedelovi těsně minul. Krátce nato byl anglický záložník ve vápně popostrčen Jamesem Milnerem a Citizens šli po penaltě Elana do zaslouženého vedení.

Villans jakoby začali hrát až v druhém poločase, ve kterém zkusili hru hned na tři útočníky. Efekt se dostavil prakticky okamžitě, hosté ovládli hru a zejména akce Ashleyho Younga zaváněly góly. S Youngovými pokusy si však Shay Given stejně tak jako s volejem Garetha Barryho poradil.

Domácí hrozili zejména z brejků, po jednom z nich se opřel do rány Elano a nechal vyniknout brankáře Friedela. Holohlavý Američan už byl ale krátký na pohlednou kombinaci Irelanda s Wrightem-Phillipsem, kterou druhý jmenovaný uklidil přesně k tyči.

Šňůra sedmi výher na hřištích soupeře tak pro Aston Villu skončila, ta by se teď každopádně měla soustředit na zlepšení svých výkonů, jelikož londýnský Arsenal jí už nepříjemně dýchá na záda.

Manchester City FC - Aston Villa FC 2:0 (1:0)

Branky: Elano (24. z penalty), Wright-Phillips (89.)

Manchester pokračuje ve spanilé jízdě

Obhájce titulu Manchester United se nenechal zaskočit ani včerejšími výhrami svých největších konkurentů v boji o prvenství a ani brzkým inkasovaným gólem. Díky brankám Wayna Rooneyho a Dimitara Berbatova otočil nepříznivý vývoj utkání a zvítězil 2:1.

Útok brankáře Edwina van Der Sara na další evropské a světové rekordy skončil už po devíti minutách, avšak Nizozemec si za to může úplně sám. Střela Jonase Gutierreze z těžkého úhlu byla sice prudká, ale jistě šla vyřešit lépe než vyražením do prostoru, odkud do prázdné brány pohodlně zasunul Peter Lovenkrands.

Hosté byli inkasovanou brankou poněkud otřesení a problémy v jejich obraně dělal zejména rychlonohý Obafemi Martins. United však již pro sebe typickým způsobem udeřili - ačkoliv se jim herně nedařilo, vstřelili vyrovnávací branku.

John O’Shea našel přesným pasem Wayna Rooneyho, který tvrdou střelou levou nohou nedal Stevu Harperovi nejmenší šanci. Newcastle přesto nepolevil a Nemanja Vidič na poslední chvíli zblokoval nebezpečný pokus Rayna Taylora.

Srbský obránce mohl poté na druhé straně poslat svůj tým do vedení, jenže po rohovém kopu Michaela Carricka bránu soupeře minul. V závěru prvního poločasu ještě došlo k pozdvižení poté, co Ryan Taylor fauloval Cristiana Ronalda.

Druhý poločas přines docela rychlou branku United a znovu u toho byl Rooney. Útočníkův dlouhý aut se Ryan Taylor snažil přiklepnout brankáři Harperovi, avšak jeho úmysl vystihl Park Ji Sung, zmocnil se míče, přiťukl Berbatovovi a ten pohodlně poslal svůj tým do vedení.

Závěr zápasu se nesl v duchu šancí před oběma brankami, avšak jak na jedné straně Rooney s Berbatovem, tak na straně druhé Lovenkrands s Martinsem, už skóre nezměnili.

Newcastle United FC - Manchester United FC 1:2 (1:1)

Branky: Lovenkrands (9.) - Rooney (20.), Berbatov (56.)

Stoke udělal důležitý krok k záchraně

Velice cenné vítězství si na své konto připsali hráči Stoke City, kteří doma dokázali zdolat Bolton. Díky třem bodům opustili sestupové vody a momentálně se nacházejí na 15. příčce, dva bodíky nad sestupovou propastí.

Utkání v souladu s předzápasovými prognózami přineslo velice tvrdý a fyzicky náročný boj, kterému se přizpůsobily obě strany. O trošku lepší však byli domácí fotbalisté, obraně Trotters dělaly velké problémy zejména dlouhé auty navrátivšího se Roryho Delapa.

Skóre se poprvé měnilo ve 13. minutě. Andy O’Brien nepříliš přesvědčivě odehrál centrovaný míč jen ke Glennu Whelanovi, který bystře namazal Jamesi Beattiemu a lednová posila Potters si připsala už pátou ligovou branku v této sezóně.

Hosté se do souvislejších akcí příliš nedostávali a tak brankáře Thomase Sorensena ohrožovali jen ranami z přímých kopů. Jak Matthew Taylor, tak po něm ani Mark Davies však úspěšní nebyli.

Kouč domácích Tony Pulis potom poslal na hřiště podobně jako ve víkendovém zápase s Aston Villou Ricarda Fullera a obrovitý útočník se mu odvděčil brankou. Prudký Delapův aut se odrazil k nohám Whelana, jeho ránu ještě Jussi Jääskeläinen vyrazil, ale na rychlou dorážku Fullera už byl krátký.

Třetí branku mohli v závěru přidat Ibrahima Sonko či Liliam Lawrence, avšak proti byla buď konstrukce brány, nebo v druhém případě brankář Jääskeläinen. Na druhé straně spálil dobrou šanci Johan Elmander.

Stoke City FC - Bolton Wanderers FC 2:0 (1:0)

Branky: Beattie (14.), Fuller (73.)

West Ham vydřel výhru na JJB

Ve velice vypjatém utkání mezi sousedy v ligové tabulce se radovali hosté z Londýna, kteří díky brance Carltona Colea z prvního poločasu zvítězili 1:0. Zápas tak přinesl více červených karet než branek, vyloučení byli právě Cole a na druhé straně Lee Cattermole.

Kouč Latics Steve Bruce mohl konečně počítat s uzdraveným duem Antonio Valencia - Mido a měl tak možnost sestavit čistě egyptský útok. A Mido s Amr Zakim v úvodu utkání obraně soupeře skutečně zatápěli, avšak ke gólovým šancím to nevedlo.

Oba Egypťané tak pozornost Roberta Greena vyzkoušeli jen z přímých kopů. Na druhé straně se k ojedinělým šancím dostali David di Michele a po něm Cole, jenže bránu Chrise Kirklanda trefit nedokázali.

Pohlednou akci na jeden dotek poté rozehráli Scott Parker, Mark Noble a David di Michele. Zmatení obránci domácích o několik sekund později jen přihlíželi tomu, jak se útočník Cole zbavuje Tituse Brambla a parádní střelou posílá „kladiváře“ do vedení.

Střelec branky byl však jen o tři minuty po druhé žluté kartě vyloučen a ještě do přestávky mohl přesilovky využít Mido, jenže po centru Valencii nemířil přesně.

Do druhého poločasu nastoupili Latics v bojovné náladě a svého soupeře jasně přehrávali. Vše se však změnilo ve chvíli, kdy Cattermole ostře fauloval Parkera a síly na hřišti se vyrovnaly.

Od této chvíle měli diváci možnost sledovat jen podprůměrné utkání, ve kterém měl přeci jen navrch West Ham. Skóre už se však neměnilo.

Wigan Athletic FC - West Ham United FC 0:1 (0:1)

Branka: Cole (34.)

Nedělní zklamání je zapomenuto

V neděli se Tottenhamu sice Carling Cup vyhrát nepodařilo, ale vzhledem ke starostem se záchranou si nemohli dovolit litovat promarněné šance příliš dlouho. Definitivně zahodili vzpomínky na nedělní prohru v dnešním zápase proti Middlesbrough, který porazili rozdílem třídy.

Jako první se ovšem představili hosté, když střelu Stewarta Downinga vytlačil Heurelho Gomes mimo branku. Tottenham dlouho s odpovědí nečekal. Míč putoval po ose Didier Zokora – Jermaine Jones až k Aaronu Lennonovi, ale ten z voleje přestřelil.

O osm minut později se už domácí dočkali. Luka Modrič zahrával rohový kop, ten prodloužil před na bližší tyč Michael Dawson a mič do branky dorazil svým premiérovým gólem Robbie Keane.
Hosté odpověděli vzápětí gólovou střelou Tuncaye, branka nebyla ale uznána pro postavení mimo hru. Druhý gól tak opět dali domácí, když něco ze svého rejstříku technických fines předvedl po Keanově pasu Modrič, aby následně poslal před branku střílený centra na Pavljučenka. Ruský hráč už pak neměl problém z bezprostřední blízkosti zvýšit vedení Spurs.

Třetí gól do branky hostů padl těsně před půlí. Middlesborough poskytlo domácím spoustu času na rozehrávku, když se zmocnil míče Keane. Irský útočník vyslal přesnou kolmicí do šance Lennona a ten už se nemýlil, 3:0.

Hosté se po přestávce mírně zlepšili a jednou dokonce trefili díky Tuncayovi břevno. Spurs se pochopitelně nikam zbytečně nehnali, síly budou v následujících utkáních o záchranu jistě potřebovat.

Přesto se jim podařilo vedení ještě navýšit. Po krásné kombinaci střídajícího Darrena Benta a Keana se v 79. minutě gólově prosadil opět Lennon. Boro tak zůstává v tabulce druhé od konce a ve zbývající části soutěže bude muset hodně zabrat, aby se mu podařilo odvrátit sestup.

Tottenham Hotspur FC - Middlesbrough FC 4:0 (3:0)

Branky: Keane (9.), Pavljučenko (14.), Lennon (40. a 79.)

Blackburn hrozbu sestupu nijak neoddálil

Blackburn Rovers v souboji s Evertonem uhrál jen bezbrankovou remízu a jeho sestupové starosti tak jsou i nadále větší než velké. Hostující Everton zase propásl možnost zmenšit bodový odstup na čtvrtou Aston Villu.

První půle utkání v Ewood Parku se ani nemusela hrát. Nezáživný fotbal s obou stran s množstvím nepřesných přihrávek nikoho z diváků nenadchl. Jedna z mála šancí se urodila v 17. minutě, kdy pronikl po levém křídle Roque Santa Cruz, jemuž se podařilo i odcentrovat k nohám Keitha Andrewse. Jeho střelu na poslední chvíli odvážně zblokoval Jack Rodwell.

Druhý ze dvou vzrušujících momentů první půle se odehrál v minutě čtyřicáté. Phil Jagielka, hrající na pravém beku, našel dlouhým pasem na hranici vápna stojícího Stevena Pienaara. Ten střelou z voleje pořádně vystrašil již téměř spícího Jasona Browna v brance domácích.

Nic moc horšího už diváci čekat nemohli, proto byli jistě rádi za zlepšený obraz hry v půli druhé. Dvě šance si vytvořil Santa Cruz. Poprvé poslal svoji střelu vedle a druhý pokus hlavou rovněž minul cíl.

Rovers ve druhé půli zpřesnili hru a občas se jim dařili i kombinace po zemi. K tomu přispěl zejména do druhé části hry nastoupivší Tugay. Blízko ke gólu byl ale Stephen Warnock, z přímého kopu ovšem pouze zatřásl břevnem branky hostů.

Největší šanci utkání si vytvořil domácí Jason Roberts, ale tváří v tvář Timu Howardovi neuspěl. Svoji střelu poslal pouze do amerického brankáře místo aby se jej ve výtečné pozici pokusil přelobovat nebo obstřelit.

V závěru ještě Joleon Lescott mířil těsně vedle a tak se soupeři rozcházeli do kabin smírně s bodem.

Blackburn Rovers FC - Everton FC 0:0

Manucho a Duke hrdiny utkání

Hull zvítězil na hrišti Fulhamu gólem Manucha v nastaveném čase a posunul se tak o něco blíže setrvání v soutěži. Děkovat může i brankáři Mattu Dukeovi, ten totiž podal vynikající výkon.

Hostující Hull nezvítězil na hřišti soupeře od prosince loňského roku a vzhledem k bilanci Cottagers na domácí půdě se prolomení této série nečekalo ani letos. Zdálo se, že do vedení půjdou hosté hned v úvodu po přímém kopu Geovanniho z dvaadvaceti metrů, jeho dalekonosný pokus ale těsně minul branku Marka Schwarze.

Hra byle sice vyrovnaná, ale výrazně rozkouskovaná. Domácím chvíli trvalo, než se vůbec dostali do hry, následně si ale začali vytvářet šance. Po centru Bobbyho Zamory se ke střele dostal Clint Dempsey, jeho pokus však zablokovala obrana Hullu.

Domácí svůj tlak stupňovali a v jednu chvíli dokonce Zamora reklamoval penaltu, rozhodčí ale nepískal. Další šanci si vytvořil opět Dempsey, míč ale nedokázal zblízka dostat za záda hostujícího brankáře. Duke si potom poradil i s nebezpečnými střelami opět Dempseyho a Koncheskyho.

Nevyužité šance tak nakonec přišli Fulham draho. Ve druhé minutě nastaveného času odcentroval Richard Garcia před domácí branku a na vzdálenější tyči číhající Manucho zajistil pro Hull velice cenné tři body.

Fulham FC - Hull City AFC 0:1 (0:0)

Branka: Manucho (90.)

[ 5. 3. 2009 - Jan Novák | Foto: goal.com ]