Paříž vyhrála venku a na Lyon ztrácí pouhý bod

Tak tohle ještě bude drama! Ve 27. kole francouzské ligy úřadující šampión Lyon opět klopýtl. Prohrál v Lille 0:2 a na v pohodě hrající Paříž SG má k dobru už jen bod. Pařížané totiž uspěli v Lorientu. Třetí Marseille jen remízovalo s Valenciennes a bodově se na něj dotáhlo Toulouse.

Lyon se s Lille utkal podruhé v týdnu. A zase neuspěl. Po pohárové porážce 2:3 nyní opět selhal. Přitom v prvním poločase byli hosté lepší, ale v gólovkách selhali Keita i Juninho. A po hodině hry přišel trest, když perfektní hlavičkou otevřel skóre slovenský útočník Vittek. Míč mu servíroval výborně hrající Bastos, který se
v poslední minutě postaral i o druhý gól Lille.

Lyonský trenér Claude Puel, který v minulosti vedl právě Lille, byl hodně naštvaný. Před středeční odvetou osmifinále Ligy mistrů v Barceloně si jeho tým rozhodně sebevědomí nezvýšil. Ba naopak. „Je mrzuté prohrát právě teď. Soupeři se na nás dotáhli, náš náskok v čele se tenčí,“ věděl Puel.

Hráči Paris Saint Germain přijeli do Lorientu bez Makeleleho se Sessegnonem, ale pranic jim to nevadilo. O jejich triumfu rozhodla skvostný volej Giulyho ve 22. minutě. PSG mělo i štěstí, střelu Vahiruy zastavilo břevno. Po změně stran ránu téhož borce pro změnu odvrátil na brankové čáře stojící bek Traoré. V 80. minutě po
ruce Traorého kopal Lorient penaltu, jenže Saifi s ní naložil prachmizerně.

„Ztratili jsme tři body. Soupeř dal gól z jediné pořádné akce. Nemám svým hráčům co vytknout, výsledek je pro nás hrozně krutý,“ bědoval trenér domácích Christian Gourcuff. Kouč PSG Paul Le Guen byl pochopitelně spokojenější. „Ve středu jsme v poháru odehráli sto dvacet minut, dnes nám trochu scházela svěžest. Ale uspěli
jsme a v příštím kole chceme doma porazit Marseille,“ vyhlíží Le Guen prestižní bitvu.

Jedenáct duelů v řadě bez porážky. Taková je série Toulouse. Senzace letošní sezony tentokrát doma rozstřílelo Bordeaux a díky výhře 3:0 se posunulo před něj na čtvrtou příčku. Hrdinou zápasu byl nejlepší kanonýr ligy Gignac, který dva góly připravil a jeden sám vstřelil.

„Byl to náš nejlepší výkon v sezoně,“ zářil domácí lodivod Alain Casanova. „Ukázali jsme, že naše postavení v tabulce není náhodné. Hráči perfektně zrealizovali to, co jsme si před utkáním řekli.“ Za to Gaskoňané se trápí a trenér Laurent Blanc to dobře ví. „Hráli jsme s přímým konkurentem a výsledek hovoří jasně. Pokud odehrajete tak mizerný první poločas, nemůžete pak čekat velké věci. Toulouse bylo lepší a mělo Gignaca, který hrál fantasticky.“

Podobně parádní bilanci jako TFC táhne i Valenciennes, které neprohrálo už desetkrát za sebou. Díky bezbrankové remíze v Marseille se posunulo na patnácté místo a notně posílili své šance na záchranu. Na Stade Velodrome dvakrát zvonilo břevno, nejprve při dělovce Taiwa z první půle a poté po dalekonosném projektilu Lacourta v závěru utkání.

„Moc nám to nešlo. Nevýhodou byl i vítr, který hráčům komplikoval práci s balónem,“ řekl domácí kouč Eric Gerets. Hosté brali remízu všemi deseti. „Bod je skvělý. Možná jsme mohli v posledních minutých využít některý z brejků, ale i tak jsem spokojený,“ užíval si úspěch stratég Valenciennes Antoine Kombouaré.

Vyhrocené střetnutí Grenoble s Caen rozhodla branka Tourého z poslední minuty. Caen neuspělo podvanácté v řadě a ztratilo vyloučeného Lecu i trenéra Dumase, který byl vykázán na tribunu. Rozezlený kouč hostů se ani nedostavil na pozápasovou tiskovku. „Vyhráli jsme poprvé v roce 2009, takže musíme mít radost. Obzvláště po tak hektickém závěru,“ oddychl si domácí trenér Mehmet Bazdarevič.