Huňa se probudil a Baník jede z Příbrami bez bodů

První jarní domácí zápas proměnili fotbalisté Příbrami v první výhru. S Ostravou sice krátce po pauze inkasovali, ale pak dvěma rychlými góly průběh utkání otočili a vyhráli 2:1, navíc ještě dvakrát nastřelili konstrukci ostravské branky.

Obavy z bezpečnostních opatření se alespoň před zápasem nenaplnily. Na tři stovky hostujících fandů nijak nezlobilo a dost možná i proto, že jejich tým předváděl u Litavky hodně vlažný výkon. Co naplat, že v bílém baníkovském dresu byla řada hráčů mnohem zvučnějších jmen, než v tom domácím. Příbram totiž byla jednoznačně aktivnější a už ve čtrnácté minutě nebezpečně pálil Borek po přistrčení Huni, ale mířil ke své škodě mimo.

Hosté toho příliš nepředváděli. Těsně po Borkově ráně měl sice Zeher blízko k dorážce po centru Otepky, ale na míč nedosáhnul a jeho spoluhráči se už před poločasem příliš neprosazovali. Hlavním důvodem bylo rozdílné pojetí obou týmů - zatímco Příbramští překonávali střed hřiště jednoduchými nákopy na ofenzivní hráče, hosté se utápěli v nepřesných kombinacích.

V ostravské kabině asi bylo během pauzy poměrně rušno, protože na hřiště do druhé půle vyběhl zcela jiný Baník: hodně pohybu, snaha o rychlou kombinaci před šestnáctkou a také častější koncovka. Ostravským se navíc brzy podařilo svoji aktivitu přetavit ve vedoucí gól, který po centru Tchuře vstřelil hlavou Rajtoral.

Při oslavě branky se předvedli poprvé negativně hostující fandové - poblíž hřiště skončila dýmovnice, přestože pořadatelé slibovali náročné prohlídky u vchodu.

Radost ostravskému kotli dlouho nevydržela, neboť o sedm minut později domácí po zrcadlové akci vyrovnali: centroval Klesa a poprvé na jaře se prosadil domácí kanonýr Huňa. A obraz hry se najednou znovu zcela otočil - hosté zmatkovali v defenzivě, ztěžka odkopávali a do jejich šestnáctky létal jeden nebezpečný centr za druhým.

V 72. minutě na to také doplatili, protože podruhé inkasovali po hodně nepřehledné situaci, kdy na hostujícího Vaška šly tři opakované střely v rozmezí dvou vteřin: první vyrazil gólman, rána Huni šla do břevna a u třetí byl znovu gólman. Zatímco hra pokračovala, rozhodčí Jech ale ukázal po konzultaci s asistentem Košcem ke vzteku hostujících, že jedna ze střel skončila za brankovou čáru, a domácí vedli.

Dalo se očekávat, že Ostrava v závěru přidá na tempu, ale místo toho mohla znovu inkasovat. Huňa mohl třináct minut před koncem definitivně rozhodnout, jenže nastřelil již podruhé tyč a Klesa před koncem trefil břevno. Hosté hráli v závěru vabank, ale k většímu ohrožení příbramské branky se již nedostali.

21. kolo první ligy:

1. FK Příbram - Baník Ostrava 2:1 (0:0)
Branky: 63. Huňa, 72. Šmejkal - 56. Rajtoral. Rozhodčí: Jech - Zlámal, Košec. ŽK: Hable, Pavlík, Vašek (všichni Ostrava). Diváci: 4200.

1. FK Příbram: Hruška - Plašil, Nohýnek, J. Štochl, Šmejkal (79. Mapanya) - Klesa, Tarczal, Nechvátal (46. Fantiš) - Borek, M. Štochl - Huňa. Trenér: Morales.

Baník Ostrava: Vašek - Zawada, Pavlík, Bolf, Tchuř - Rajtoral, Hable (76. Metelka), Otepka, Lička (83. Markovič) - Mičola (70. Lukeš), Zeher. Trenér: Večeřa.

[ 21. 3. 2009 - ČTK | Foto: ČTK ]