Trest pro hráče vyvolal různorodé reakce

Trest pro hráče vyvolal různorodé reakce

Středeční rozhodnutí výkonného výboru svazu vyvolalo v komentářích tisku různorodé reakce. Zatímco ukončení spolupráce s trenérem Petrem Radou nikdo nezpochybňuje, v názorech na vyřazení šesti hráčů z reprezentace se novináři rozcházejí. Některé listy konstatují, že večírek po utkání se Slovenskem, který byl důvodem k trestům, je v současných problémech českého fotbalu zanedbatelný. Jiné označují trest za alibistický.

"Problém není v trestu. Nýbrž v těch, kdo je potrestali. Ortel vynesli lidé, kteří českému fotbalu ublížili mnohonásobně víc," napsal komentátor MfDnes a zpochybnil právo svazového vedení kázat hráčům o morálce. Šéfům fotbalu vyčetl, že v přetrvávajících hádkách nejsou schopni řešit jeho problémy.

Připomněl zpackané výběrové řízení na trenéra, nedávnou aféru s napadaným členem výboru, který se nechce smířit s korupčním prostředím, i neschopnost vylepšit kredit fotbalu. "Fotbaloví šéfové rozpustili současnou reprezentaci. Místo výkřiků bravo je na místě kyselý úsměv. Rozpusťte, pánové, raději sami sebe, odejděte někam do lesů," vyzval členy výkonného výboru.

"Chybí tu sebereflexe svazových bossů. Nikdo z nich o vlastní chybě nemluvil," napsalo v podobném duchu Právo a vyřazení šestice hráčů označilo za "trest k pousmání".

Kriticky se k trestu vyjádřily i Lidové noviny: "Baroš a spol. měli volno po zpackaném reprezentačním srazu a vyrazili si z kopýtka. Žádný zápas je nečekal. Ne že by bylo nutné jejich flám jakkoliv obdivovat nebo hájit, ale otřepané sportovní klišé 'vyříkat si to v hospodě' někdy skutečně funguje. 'Oslavu' vsugeroval svazu bulvár. A slabí bafuňáři ho slepě poslechli." Lidové noviny také kritizují skutečnost, že s trenérem byli odvoláni i lékaři, maséři a kustodi. "Rošáda byla potřebná, jen se měla lépe vybalancovat," napsaly Lidové noviny.

Deník Sport se pozastavuje nad tím, že funkcionáři rozhodovali jen na základě fotografií v tisku, aniž by kontaktovali samotné hráče. Vynesený trest považuje za alibistický. "Nový reprezentační trenér totiž může kohokoliv ze šestice do týmu opět nominovat. Záleží jen na něm, jak se rozhodne. A vzhledem k tomu, že výkonný výbor bude chtít zvolit nástupce Petra Rady na svém příštím zasedání 28. dubna, může vlastně trest skončit ještě dříve, než začne," napsal Sport.

"Hříšníky" deník rozdělil do tří skupin. Baroš s Ujfalušim by prý stejně hodlali skončit a navždy, Kováč s Matějovským si sypou popel na hlavu a Fenin se Svěrkošem mlčí.

Bulvární tisk, který aféru s večírkem po utkání před týdnem otevřel, vyhazov hráčů uvítal. "Prohnilí skončili! Sbohem, už vás nechceme! Konečně dobrý signál, že by mohlo být líp!" oslavil rozhodnutí výkonného výboru deník Blesk a loučení s Radovou érou označil za stylové. "Nejdříve kapitán Tomáš Ujfaluši vzal pár hodin před zasedáním výkonného výboru nohy na ramena a uražený ukončil své působení v národním dresu. Petr Rada pak pro změnu nenašel dostatek odvahy, aby po vyhazovu předstoupil před novináře," napsal Blesk.

Způsob, jakým se rozloučili trenér a kapitán, kritizují i jiné listy. "Místo toho, aby se přihlásil k odpovědnosti, předvedl fotbalista Tomáš Ujfaluši fotbalovou srabárnu. Zdá se, že se zapletl do vlastních vysvětlivek, které v kontextu vyznívají jako lži," napsala MfDnes. Také Právo označilo bývalého kapitána za zbabělce.

V otázce Radova nástupce sázkové kanceláře favorizují Ivana Haška a Karla Jarolíma, ze svazového vedení však nejčastěji zaznívá jméno Františka Straky. Deník Sport však považuje rozhodnutí jmenovat trenéra ještě před červnovou valnou hromadou za chybné a pochybuje i o tom, že by byl Straka tím správným kandidátem. "Proč právě Straka, jejž trenérské úspěchy jen stěží opravňují k vedení národního mužstva? Mluví se o tvárnosti kouče, jenž by mohl být i přes svou svéráznost relativně snadno ovladatelný," napsal Sport.

[ 9. 4. 2009 - ČTK | Foto: ČTK ]