Plašil pomohl asistencí k výhře Bordeaux

Utrápené výhry favoritů a selhání Paříže v závěru. Takové bylo 5. kolo Ligue 1. Generálka před Ligou mistrů vyšla všem třem zástupcům Francie: Bordeaux, Marseille i Lyon zvítězili. V triumfu Bordeaux měl prsty český záložník Jaroslav Plašil, který nahrál na gól Gouffranovi. Jeho tým vede tabulku.

Místo očekávané ofenzivní partie jen nuda a šeď. Dvacet tisícovek diváků na stadionu Chaban-Delmas v Bordeaux se během utkání s Grenoblem moc nebavilo. Domácí spasila přesná nahrávka Plašila, po níž v 18. minutě vstřelil jediný gól utkání Gouffran. Grenoble, který letos nezískal ani bod, pak ale zlobil. A málokdo by se divil, kdyby Battles nebo Jurietti vyrovnali. Jenže mistr měl štěstí.

„Na některých hráčích byla poznat únava po reprezentačních zápasech,“ všiml si kouč Laurent Blanc, jehož celek jede už v úterý na stadionu Juventusu Turín, kde ho čeká první kolo Ligy mistrů. „Nechtěli jsme dnešní duel brát jako generálku. Juventus je úplně jinde než Grenoble, ty zápasy se nedají porovnávat. Ale je dobře, že jsme vyhráli. Někdy je triumf po takovém průběhu o to cennější.“

Podobné trápení zažil i Lyon. Doma proti Lorient mu scházela gólová mašina Lisandro Lopez a bez něj jakoby OL zoufale scházela invence a kreativita. Pouze brazilský hračička Bastos se neustále snažil něco vymyslet a odměnou mu byla trefa ze 71. minuty, kdy hlavou zužitkoval přesný pas Govoua. Lyon tak vyhrál počtvrté v řadě.

„Prvních třicet minut byl soupeř lepší, pak jsme se zvedli,“ podotkl lyonský trenér Claude Puel. „Hráčům gratuluji, potěšilo mě, jakým způsobem k utkání přistoupili. Nebylo to jednoduché, ale i podobná střetnutí je třeba zvládnout.“

Hodně důležité tři body si připsalo Marseille, jenž vyhrálo 2:1 v Le Mans. O góly se postaralo úderné duo Niang, Brandao, oba borci si připsali po gólu. Málo platné bylo, že domácí rozhodně nebyli horším týmem a reprezentačnímu gólmanovi Mandandovi občas pořádně zatopili. Marseille už si výsledek pohlídalo a posunulo se v tabulce na čtvrté místo.

Záložník Olympique Benoit Cheyrou přesto na výkonu svého celku našel chyby. „Když domácí vyrovnali, přestali jsem hrát. Nemůže se nám stávat, že se necháme takto vykolejit. Výhra je cenná, ale na tohle je třeba dávat si pozor. Věřím, že se můžeme ještě zlepšovat. Teď už se těšíme na souboj s AC Milán,“ vyhlíží úterní zápas v Lize mistrů.

Tohle že je nováček? Montpellier zatím neprohrál a doma zdolal i Lens díky proměněné penaltě Costy. Byla to naprosto zasloužená výhra, domácí byli celý zápas lepší. „Kdyby mi někdo před sezonou řekl, jak skvěle budeme hrát, asi bych mu nevěřil,“ přiznal argentinský záložník Costa. Jeho tým už je třetí.

Zato Toulouse se moc nedaří. Loňská kometa v pěti kolech letoší sezony zvítězila jen jednou a krčí se na spodních příčkách tabulky. Střelecký prach zvlhl i Gignacovi, který v Nancy spálil tři loženky, jednou trefil i břevno.

Konečně, vydechlo si Lille. Dogy, které ve čtyřech kolech zaznamenaly jen bod, porazily Sochaux a dýchá se jim opět o něco lépe. Hrdinou večera byl Frau, který v 70. minutě zúročil po Debuchyho přihrávce vytrvalý tlak Lille a zajistil domácím tři body.

Ještě v 84. minutě svítil na ukazateli skóre duelu Monaka s Paříži bezbrankový stav. Jenže pak udeřil Park a vzápětí přidal pojistku Nené. PSG tak odmítlo šanci jít do čela ligy, naopak se propadlo na pátou pozici. Monako se vyšvihlo na sedmé místo.