Smolný víkend pro Galatasaray a Milana Baroše

V zápase o vedení v tabulce turecké ligy odešel Galatasaray jako poražený. Co víc, na začátku se zranil Milan Baroš, v doprovodu lékaře musel opustit hřiště a být střídán. Dle informací tureckých médií si nezahraje až dva měsíce. Milan Baroš má zlomené dvě nártní kůstky. Zranění mu přivodil už ve 3.minutě utkání kapitán domácího celku Emre nevybíravým skluzem přímo na nohy. Reprezentant byl nejdříve ošetřován přímo na hřišti, následně v kabině. S podezřením na zlomeninu byl pak převezen do nemocnice Bakirkoy Acibadem. Po nezbytném ošetření byl pak převezen domů.

Vypjatá atmosféra

Oba týmy nastoupily v historii již k 363. vzájemnému zápasu. Derby tak patří k jednomu z nejklasičtějších fotbalového světa. V posledních deseti zápasech se nepodařilo Galatasarayi soupeře pokořit a dnešek měl být ukončením této dlouhé série.

Minulé utkání na jaře se dohrávalo bez několika vyloučených a jak bylo vidno, pohoda mezi týmy opravdu nepanuje. Již při rozcvičce museli od sebe hráče odhánět, když do sebe začali v půlícím kruhu strkat borci z Fenerbahce a Arda. Zápas měl teprve začít.

Šok první minuty: Milan Baroš má zlomené dvě nártní kůstky

Ardu Turana i Milana Baroše kouč Rijkaard šetřil právě na tento zápas, aby byli odpočatí a předešlo se zraněním. Leč, derby jsou vyhecovaná a po faulu Emreho již v 1. minutě zápasu se právě Milan Baroš nepříjemně zranil, má zlomené dvě nártní kůstky. Podle tureckých médií a klubových stránek bude Baroš ze hry zhruba dva měsíce a zítra nebo v úterý se pravděpodobně podrobí operaci.

Zápas byl na okamžik přerušen a čekalo se na verdikt, Baroš musel být střídán, v 5. minutě naskočil do hry Nonda. Zápas jinak začali lépe domácí, v 11. minutě dostal na levém křídle míč Vederson, který posléze poslal centr do vápna. Na něj naskočil Roberto Carlos, od něj se míč dostal k Alexovi a Fenerbahce vedlo 1:0. Ve 25. minutě se dostali ke slovu hosté, aktivní Keita centroval na Serveta, ale jeho hlavička mířila mimo branku. O deset minut později střílel ve vápně Nonda, bohužel však mířil jen do brankáře Volkana. GS pokračoval v aktivní hře, krátce před půlí měl ještě velkou šanci Keita, jeho přízemní střela ale šla těsně vedle. Na druhé straně mohl zvýšit Alex, když vyražený míč brankářem Francem tvrdě vypálil na bránu, no Leo Franco ho stihl ještě vytáhnout na roh. Do šaten se šlo v poločase za stavu 1:0 pro domácí.

Emoce i ve druhé půli

První desetiminutovku po změně stran měli lepší domácí, hned ve 49. minutě se po chybě Serveta dostal míč k Kazimovi, ten naštěstí pálil nad. O čtyři minuty ale Fenerbahce vedlo už 2:0, to když po faulu hostí úspěšně proměnil pokutovým kop kapitán Fenerbahce Alex. Netrvalo to ani tři minuty a už jásali žlutočervení, když se po rohu Ardy prosadil Hakan Balta. Dál měl více ze hry Galatasaray, který si i vytvářel šance. Bohužel, v 74. minutě se nechal zbytečně vyloučit Keita. GS se snažil o vyrovnání, v oslabení a takovém zápase však téměř nemožné, šance Sabriho, Kewella ani Ayhana v síti neskončily. V nastavení už jen Fenerbahce zužitkovalo hru vabank a Guiza zvýšil na konečných 3:1 pro domácí.

Tabulka střelců

Milan Baroš aktuálně figuruje na děleném 4. místě tabulky střelců s pěti zásahy, vedoucí trojice Nonda, Makukula, Souza má jen o gól víc. Uvidíme, jak se situace vyvine během Milanové absence, držet palce v tabulce střelců budeme pouze klubovým spoluhráčům Nondovi (6 gólů) a Kewellovi (4 góly).

Situace v lize

Na druhou příčku se před Galatasaray vyhoupl o skóre Bursaspor, oba týmy mají 22 bodů a svorně ztrácí na vedoucí Fenerbahce 5 bodů. Ze spodních pater se nadále dotahuje Besiktas, aktuálně na 5. pozici, když v posledním kole deklasoval IBB Istanbul 6:0. Nenávratně poslední je ze soutěže vyloučený Ankaraspor, jehož všechny výsledky jsou kontumovány. V příštím kole doma přivítá Galatasaray loňském vicemistra Sivasspor. Úkol by to měl být splnitelný, Sivas se doposud v lize trápí.

Fenerbahce - Galatasary 3:1 (1:0)

Stadion: Sukru Saracoglu, Istanbul

Datum: 25. 10. 2009
Rozhodčí: Bünyamin Gezer, Serkan Gencerler, Tarık Ongun

Fenerbahce: Volkan, Gökhan, Bilica, Lugano, Roberto Carlos, Mehmet, Emre, Cristian, Vederson (90+1 Selcuk), Alex (86. Andre Santos), Kazim (72. Güiza)

Galatasaray: Leo Franco, Sabri, Servet, Gökhan, Hakan, Mustafa, Ayhan, Arda (57. Kewell), Elano (82. Aydin), Baroš (5. Nonda), Keita

Góly: Alex (12., 53. z pen.), Güiza (90+3)/ Hakan (57.)
Karty: ŽK: Roberto Carlos/ Keita, Leo Franco, Nonda, Ayhan, ČK: Keita (74.)