Čeští hráči se protrápili až k penaltové prohře

[b]AKTUALIZOVÁNO[/b]. Čeští reprezentanti remizovali v mezistátním utkání na turnaji čtyř zemí v Al Ainu v emirátu Abú Zabí s domácím týmem Spojených arabských emirátů v normální hrací době 0:0. O postupujícím do finále proti Iráku rozhodl penaltový rozstřel, který domácí vyhráli 3:2.

Statistiky z utkání ČR - UAE

Soupeřem českého mužstva bude ve středu tým Ázerbájdžánu, který v neděli prohrál v Irákem 0:1. Usoudit však, že by si český tým postup do finále zasloužil, by vyžadovalo značnou dávku fantazie.

Trenér Michal Bílek musel v ohlášené sestavě udělat krátce před utkáním jednu změnu a na místo pravého obránce Ondřeje Kušníra, který měl zdravotní problémy, zařadil Davida Limberského. Kromě obou stoperů a defenzivního záložníka Michala Švece byla základní jedenáctka složena z ofenzivních hráčů, která střídala rozestavění 4-3-3 a 4-5-1. Tým přivedl na hřiště stadionu Bin Mohameda jako nový kapitán David Rozehnal. Mario Lička a Michal Švec nastoupili ke svému prvnímu utkání v dresu A mužstva České republiky.

Na českém týmu, který se sešel v tomto složení poprvé, byla pochopitelně znát nesehranost, ale do přestávky si vypracoval pět velmi slibných brankových příležitostí. Domácí mužstvo Spojených arabských emirátů působilo kompaktněji a zejména hráči z obou krajů formace slovinského kouče Srečka Katance dělali českým fotbalistům problémy svou rychlostí. Oboustranně se však hra vyznačovala značnou nepřesností, za což do značné míry mohl i rozbitý trávník.

První příležitost si český tým vypracoval už v 7. minutě ze standardní situace. Z trestného kopu centroval Marek Matějovský a velmi zdařile hlavou k tyči střílel Rozehnal. Brankář Násir míč vyrazil díky mimořádnému zákroku. České mužstvo mělo sice víc ze hry, ale agresivnější domácí tým dobře napadal rozehrávku Bílkova výběru a zhruba od 25. minuty převzal iniciativu. Ve 26. minutě musel předvést výborný zákrok brankář Drobný, když zlikvidoval nebezpečnou hlavičku Chamíse. Ve 36. minutě vypracoval příležitost pro Hlouška Necid, ale útočník místo střely zvolil ještě přihrávku a tím šanci zmařil. Hloušek měl další pěknou možnost o tři minuty později po centru Limberského, ale do rány se pořádně neopřel. Násir si s touto střelou snadno poradil.

V závěru prvního počasu byl tým SAE v tlaku, ale z rychlých protiútoků se zrodily další dvě standardní situace a dvě příležitosti. Po Matějovského trestném kopu hlavičkoval Fillo a brankář Násir balón vyrazil, po rohu mířila střela z hlavy Hubníka těsně vedle.

Domácí měli druhou příležitost až ve 45. minutě. Chamísovu dělovku však brankář Drobný vyrazil na roh.

Po přestávce upadla úroveň hry, patrně i s přispěním velmi nekvalitního terénu, jenž se horšil stejně jako hra minutu od minuty, do hlubokého podprůměru. Do konce utkání se zrodila před brankou hostí jen jedna pološance po pěkné kombinační akci domácích. Zakončili ji však jen centrem do šestnáctky, který s potížemi nejistě odvrátil Jaroslav Drobný. Češi nebezpečně zakončili jen jednu akci až v 90. minutě, ale Magerovu hlavičku Násir zneškodnil. Jinak hráči nově budovaného mužstva trenéra Bílka nedokázali přes velkou výškovou převahu, změny v rozestavění a střídání nalézt způsob, jak rychlý a důrazný domácí tým přehrát. Oboustranně nepřesná hra prakticky nepřinášela plynulé akce ani zajímavé momenty a vyústila do penaltového rozstřelu.

I ten dopadl pro mužstvo České republiky katastrofou. Střely z penaltové značky nejprve neproměnili kapitán Rozehnal a útočník Necid a za stavu 3:2 selhal Pudil, který by vyrovnáním prodloužil sérii kopů.

Tým Spojených arabských emirátů se ve středu utká ve finále s mužstvem Iráku.