Ligue 1 má nového vládce, do čela jde Auxerre

Fotbalová Francie hlásí střídání v čele tabulky. Mistr z Bordeaux o víkendu senzačně prohrál doma s Valenciennes, Lyon zase pouze remízoval na půdě posledního Grenoblu. Do čela se tak vyhouplo v úžasné fazoně hrající Auxerre, jehož sedmá výhra za sebou vynesla až na vrchol průběžného pořadí.

Nový lídr vyhrál posedmé v řadě, tentokrát si na něj nepřišlo Monako. Výběr Jeana Fernandeze poslal do vedení v závěru prvního poločasu tvrdou hlavičkou Coulibaly, tři minuty před koncem navýšil výhru AJA po narážce s Niculaem útočník Ndinga. Hosté bez zraněného kanonýra Neného moc nezlobili a domácím v cestě na první místo nezabránili. „Je příjemné, že vedeme, ale je to jen průběžný úspěch. Teď si na nás bude každý dávat pozor,“ ví Fernandez.

Auxerre vede hlavně díky tomu, že Bordeaux doma nezvládlo duel s Valenciennes, když jediný gól vstřelil už v 7. minutě hostující Samassa. Girondins poté tlačili, na Ndy Assembeho vyslali přes dvacet střel, ale nic z toho. A co hůř – zdravotní potíže do nejbližšího zápasu Ligy mistrů zřejmě nepustí klíčové duo Chamakh, Gourcuff. „Nemám z prohry radost, ale je to jen jeden ligový zápas, který můžeme napravit,“ uvedl kouč Laurent Blanc.

Ztratil i Lyon, na hřišti beznadějně posledního Grenoblu jen remizoval. V úvodu si tlak vytvořili domácí, Juan dokonce trefil břevno. Po pauze sice po uvolnění Gomise uklidil míč k tyči Delgado, jenže hned vzápětí si za obranu naběhl Ljuboja a přesnou ránou vyrovnal. Grenoble v úvodních jedenácti utkáních nezískal ani bod, teď bodoval podruhé v řadě. Za to hosté zklamali. „Nebyl to dobrý výkon, musíme se rychle oklepat,“ uvědomil si trenér Claude Puel.

Už to vypadalo, že Le Mans se podaří konečně připsat devátý bod v sezoně, který mu pomůže odpoutat se od předposlední příčky. Až v 81. minutě ale udeřilo Rennes a Gyanova trefa znamenala pro domácí posun na deváté místo. „Soupeř kousal a kladl velký odpor. Vůbec nebylo poznat, že jsou až předposlední,“ uznal po vítězství 2:1 domácí forvard.

Naopak Lens se z podpalubí vyškrábat dokázalo. Aspoň pro následující kolo. Doma proti Nancy přitom severofrancouzský celek prohrával po brance kamerunského goleadora Alo´o Efouloua. Zoufalý tlak Lens vyústil ve vyrovnání Jemaay v 81. minutě a dvě minuty poté se z dorážky prosadil Monnet-Paquet. „Vyhráli jsme podruhé v řadě, což prospěje celému týmu. Uklidní nás to,“ oddychl si kouč Jean-Guy Wallemme.

Sporný gól rozhodl zápas Nice s Toulouse. O triumfu domácích rozhodla penalta za domnělou ruku MBenguého. „Mrzí mě, že utkání rozhodl vymyšlený zákrok,“ čertil se hostující kouč Alain Casanova. Jeho protějšek Didier Ollé-Nicole se hádat nechtěl. „Byl to krásný zápas dvou výborných celků. Gól Rémyho z penalty a la Panenka byl demonstrací jeho sebedůvěry, to se divákům muselo líbit,“ usmál se kouč Nice.

Za šestnáct minut bylo hotovo v Saint Etienne. Domácí zklamali, proti Lorient podali bezkrevný výkon. „Od úvodu bylo jasné, že tohle není náš den. Byl to laxní výkon plný individuálních chyb,“ hněval se lodivod Alain Perrin, jehož ekipa je až sedmnáctá. Naopak orient válí, už je čtvrtý.