Slavia sahala po výhře, sudí jí upřeli dva góly

[b]Aktualizováno[/b]. Hráči Slavie Praha remizovali na domácím stadionu v Edenu 0:0 s italským týmem FC Janov ve středečním utkání skupiny B Evropské ligy a tím ztratili poslední naději vybojovat postup do jarní fáze soutěže. Slávisté měli téměř celých 90 minut převahu, místy značnou, ale neproměnili žádnou šanci.

Trenér Slavie Karel Jarolím poněkud překvapil zařazení Trubily na levou stranu zálohy a na levé straně obrany nechal Hubáčka, byť zraněného, hrajícího s obvazem na hlavě. Kouč Janova Gasperini zvolil opět tradiční rozestavění 3-4-3, nezvyklou sestavu obrany, na lavičce zůstali Sculi, Palldino a Criscito.

Slávisté se rozhodli vsadit na ofenzívu ve vysokém tempu s velkým důrazem a byli v prvním poločase lepším týmem, vypracovali si víc šancí a ve 29. minutě dal Stanislav Vlček pohotovou dorážkou gól. Němečtí sudí ho však neuznali kvůli ofsajdu, ale tím Slavii zřejmě poškodili. Slavia tlačila na tříčlennou obranu italského týmu hlavně po stranách hřiště s podporou krajních obránců. Ze středu se jí to příliš nedařilo, protože Ragued sice solidně bránil, ale jeho hra trpěla nepřesností v rozehrávce.

Domácí měli první slibnou příležitost už ve 4. minutě, když si mladý Hloušek prohodil s Vlčkem strany, zprava přihrál obloučkem před branku a zkušený třiatřicetiletý matador se pokusil zakončit volejem naslepo zády k bráně. Trefil však obránce. Oba týmy hrály ofenzívně, Slavia měla více ze hry, ale vyložené šance nepřicházely. Dobře však zachytávala protiútoky Italů. Mesto i Floccari byli vytlačováni k lajnám a jednadvacetiletý Suchý, hrající poslední zápas v Edenu před odchodem na hostování do Spartaku Moskva, byl proti slavnému argentinskému útočníkovi Crespovi jako neprostupná zeď. Unikl mu jen jednou ve 25. minutě. Crespo dostal centr od Modesta, technicky se mezi třemi obránci uvolnil, ale Romanovs jeho technickou střelu vyrazil výborným zákrokem. To byla poslední šance hostí.

Na neuznaný gól Vlčka odpověděl nebezpečnou střelou těsně nad břevno zprava levačkou Mesto, ale zbytek poločasu se dohrál v režii Slavie. Z nájezdů se zrodily dvě příležitosti. Gól měl na noze po individuální akci Krajčík, ale jeho prudká rána z dobré pozice minula Scarpiho tyče. Slavia mohla jít do kabin aspoň s jednogólovým náskokem. Po Grajciarově akci však trefil Hloušek brankáře a Vlček poslal dorážku nad břevno.

O přestávce se na ploše stadionu rozloučil se svou aktivní hráčskou kariérou Vladimír Šmicer za obrovského aplausu fanoušků Slavie i příznivců FC Janov. Druhý poločas však zřejmě protrpěl. Slávisté hráli nejspíš svůj nejlepší zápas ve skupině, měli mnohem blíže k vítězství, ale neproměňovali šance, nastřelili břevno a v závěru němečtí sudí neuznali červenobílým další regulérní branku. Kvalita byla jasně na straně Slavie a bod je úspěchem FC Janov. Italové už si nevytvořili žádnou příležitost.

Kouč Janova Gasperini vycítil, že se váhy zápasu zřetelně naklánějí ve prospěch Slavie a v 52. minutě se rozhodl ke dvojnásobnému střídání. Na hřistě poslal střelce Sculiho a na levou stranu zálohy Criscita, který vlastně hrál čtvrtého obránce. Z defenzívy se však Italové nevymanili, s obtížemi se bránili kombinačním akcím slávistů, do jejichž sestavy přišli postupně dva debutanti Koreš a Mareš, kteří ještě dosud nenastoupili ani na jedinou minutu do zápasu české I. ligy. Počínali si velmi dobře.

Janov zachraňoval brankáuř Scarpi. V 58. minutě zahrával Grajciar trestný kop a jeho falšovaný centr skončil pro Scarpiho naštěstí na břevně. Italský gólman na něj reagoval pozdě. Skvěle však zasáhl proti ráně Vlčka z těžkého úhlu a reflexivně vyrazil ránu debutanta Štěpána Koreše po centru Grajciara. Koreš byl na hřišti minutu. Závěr zápasu se odehrával na polovině Janova, Scarpi chytal centry, střely z dálky, řadu ran zastavili obránci, ale v nastaveném čase Scarpi přece jen kapituloval. Šel nedůrazně do souboje se Suchým, jenž skákal na centr z trestného kopu. Suchý míč sklepl Hlouškovi, a ten skóroval. Rozhodčí Kircher však posoudil souboj Suchého se Scarpim jako útočný faul a gól neuznal. Přitom nešlo o tvrdý souboj, ale Scarpi prostě neudržel balón. Tím pro Slavii získala remíza s Janovem nádech hořkosti.

Evropská liga, skupina B, 5. zápas:

SK Slavia Praha - FC Janov 0:0
Rozhodčí: Kircher - Glindermann, Siebert (všichni Německo). ŽK: Palladino (Janov). Diváci: 9443.

SK Slavia Praha: Romanovs - Krajčík, Suchý, Čelůstka, D. Hubáček - Grajciar, Ragued, Belaid (71. Koreš), Trubila (81. Mareš) - Vlček (88. Naumov), Hloušek. Trenér: Karel Jarolím.

FC Janov: Scarpi - Papastathopulos, Biava, Bocchetti - Tomovič, Zapater, Jurič (52. Criscito), Modesto - Mesto (78. Palladino), Crespo (52. Sculi), Floccari. Trenér: Gian Piero Gasperini.