Bundesliga: Leverkusen v krizi. Přijde o Ligu Mistrů?

Bayern Mnichov uspěl na Schalke a má volnou cestu k titulu. Zpočátku opatrná partie dostala nečekaný spád po otevíracím gólu Ribéryho. O necelou minutu později ztratil míč Rafinha, a po krátké kombinaci zakončoval Müller do prázdné branky. Bavorský velkoklub mohl pohodlně bránit dvougólový náskok. Jenže přišly komplikace. V životní formě hrající Kuranyi vystoupal vysoko nad hlavy obránců a s přehledem zakončil. A Bavorům bylo ještě hůř.

Aktuální tabulka Bundesligy

Rodák z Gelsenkirchenu Hamit Altintop byl po dvou žlutých kartách vyloučen. Nejprve hloupě protestoval u rozhodčího a těsně před přestávkou předvedl ostrý zákrok na půlce hřiště.

Emocemi i góly nabytý první poločas neměl očekávané pokračování. Oslabený Bayern koncentrovaně bránil vlastní polovinu, kde v poklidu odvracel stereotypní pokusy Schalke. Gólem zaváněly snad jen příležitosti Kuranyiho. Emotivní bitvu plnou ostrých střetů dokumentovala také Bordonovo vyloučení na straně konigsbaluen. Bayern klíčovou bitvu sezóny zvládl a přeskočil svého rivala v čele.

Louis van Gaal pěl chválu na precizní obranu svého týmu. „Věděli jsme, že bude obtížné hrát v oslabení. Ale také jsme věděli, že Schalke má problémy s přebíráním iniciativy. Dovolili jsme jim málo šancí v první půli a po přestávce snad ještě míň.“ Po vítězství má Bayern dvoubodový náskok, ale dokonce zbývá ještě pět kol. „Vždycky říkám, že na tabulce záleží až po posledním zápase sezóny. Ale jsme zpátky na vrcholu ligy a zároveň hrajeme o trofej ve třech soutěžích, což je úžasné.“

Schalke navzdory početní převaze nedokázalo překvapit zformovanou obranu soupeře. Své o tom ví i Felix Magath. „Útočili jsme příliš hekticky přes střed hřiště a to hrálo Bayernu do karet. Zasloužili si vyhrát. Hráči nehráli to, co bylo v plánu.“

Přetahovaná o lukrativní posty zaručující Ligu Mistrů nabývá na dramatičnosti. Ještě nedávno suverénní Leverkusen tápe. Werkself ztratili nadějně rozehraný zápas ve Frankfurtu. Po hodině hry přitom vedli 2:1. U obou gólů se potvrdilo, jak je důležité mít Stefana. Nejlepší střelec Bundesligy se vrátil po zranění a hned zaznamenal oba góly Leverkusenu. Jenže vyrovnání zařídil orlům Caio a parádní obrat dokončil v předposlední minutě Mike Franz. Jupp Heynckes žehral na vyloučení Schwaaba z čtyřicáté deváté minuty. „Jsem absolutně zklamaný porážkou. Kdybychom hráli v plném počtu, tak vyhrajeme. Teď musíme ve zbytku sezóny vybojovat Ligu Mistrů.“

Dortmund uspěl v konfrontaci s konkurenčními Brémami. Jeden ze šlágrů kola po trefách z úvodu ovládla Borussia a na třetí Leverkusen ztrácí jediný bod. Trenér BVB Jürgen Klopp zůstává realistou. „My nejsme Werder, Hamburk a už vůbec ne Bayern. Vidíme, jak si stojíme, ale Liga Mistrů není náš cíl. Já moc dobře vím, s jakou námahou vyhráváme zápasy.“

Klub z hlavního města to se záchranou myslí vážně. Hertha uspěla v Kölnu, kde přesvědčivě vyhrála 3:0. Tříbodový export řídila brazilská klika v modrobílých dresech. Dva góly obstaral Raffael a vydařenou ranou se prosadil i Cicero. Berlíňané vytěžili sedm bodů z posledních tří zápasů a na baráž ztrácí jen tři body.

Naděje Stuttgartu na kvalifikaci do pohárové Evropy jsou po výhře nad Mönchengladbachem zase o něco reálnější. Švábský klub nastoupil bez kanonýra Cacau, který odmítl prodloužit smlouvu. A útočná snaha VfB tím zpočátku trpěla. Zvláště, když talentovaný Reus dostal hříbata do vedení. Druhý nejlepší tým jara po přestávce zabral a dokázal úplně zvrátit nepříznivý stav. „O přestávce jsem nabádal střední záložníky Trasche s Kuzmanovičem, aby víc podporovali ofenzivu. Kompliment pro tým! Bylo další zasloužené vítězství, které ukázalo náš charakter,“ těšil se Christian Gross. Pohárové ambice Stuttgartu přiživuje i zaváháni HSV. Klub z přístavního města selhal s Hannoverem, když nevyužil ani početní výhody po vyloučení Jiřího Štajnera.