Teplice ztratily šanci na titul, Slovácku se ulevilo

Hráči Teplic definitivně vypadli ze hry o titul a v tabulce už zřejmě zůstanou čtvrtí. V předposledním ligovém kole totiž jen remizovali s Olomoucí 1:1, přestože hosté hráli celý druhý poločas bez vyloučeného Škerleho. Jeho faul potrestal z penalty Vachoušek, víc už ale Severočeši nedokázali.

Aktuální statistiky a průběžná tabulka soutěže

Severočeši měli i bez tří vykartovaných opor od začátku optickou převahu, ta ale zpravidla panovala jen po olomoucké vápno. Hosté si totiž dovedli poradit s domácí hrou na vysunutého Doška a dva podhrotové hráče. Dvoumetrového dlouhána zdvojovali a domácí měli rázem problém. Jediné okénko si stopeři Sigmy vybrali ve 12. minutě a Doška nechali na malém vápně sklepnout míč pro Veverku, jenže vyjukaný teplický útočník branku hlavou netrefil.

I když měla Sigma míč ve svém držení o poznání méně, do šancí se dostávala mnohem snáz. První rychlý brejk v režii Hubníka ještě teplický brankář Slavík ustál a soupeře vyhnal ze hřiště, po půlhodině už ale Tepličtí tolik štěstí neměli. Na Kaščákovo prostrčení do vápna reagovala jejich obrana ofsajdovou pastí, jenže pomezní rozhodčí nechal praporek dole a mladý Navrátil s přehledem zavěsil. Slavík inkasoval po dlouhých 437 minutách.

Severočeši se sice snažili, ale z nervozity vybředli až na konci poločasu. Hodně faulující stoper Škerle uhasil Vondráškův průnik jen za cenu faulu a po červené kartě se vzápětí mohl pakovat ze hřiště. Nařízenou penaltu proměnil ranou do horního rohu Vachoušek a najednou to byli domácí, kdo byl na koni. Rozhozenou Sigmu mohl ještě před pauzou dorazit Vondrášek, ale po velkém závaru trefil zblízka jen břevno.

Možná to byl zlomový moment zápasu. Ve druhém poločase na teplické hráče dolehla tíha okamžiku, začali hodně kazit, za výborně napadající hráče Olomouce se dlouho nedostávali a šance si vypracovali až ve chvíli, kdy vsadili na maximální riziko. V 73. minutě po dalším Doškově přiťuknutí stál sám ve vápně Vondrášek, z otočky však napálil míč zase moc vysoko. Pak zas brankář Blaha jen s námahou vytěsnil Zoubeleho dalekonosný volej.

Hosté v závěru dostali prakticky volno na protiútoky a mohli zápas sami rozhodnout, jenže se neujaly ani dvě Ordošovy hlavičky zblízka, ani Janotkův zbabraný pokus po zpětné přihrávce. A tak se všechno lámalo až v poslední minutě, jenže domácím opět chyběly centimetry. Po nákopu na Doška se odrazil míč na značku penalty přímo k Vachouškovi, ten ho ale placírkou poslal kousíček nad levý horní růžek a zahodil poslední šanci na udržení se v boji o titul a zřejmě i evropské poháry.

Slovácko se výhrou 2:1 nad Příbrami definitivně zachránilo

Tým Slovácka porazil brankami Ondřejky a Zelenky Příbram 2:1, a to mu při současné remíze Kladna definitivně zajistilo účast v lize i pro příští ročník. Příbram navzdory porážce odvedla bojovný výkon, Rodriguez vyrovnal na 1:1 a hosté až do poslední chvíle sahali po remíze.

Trenér Slovácka Miroslav Soukup vsadil na sestavu. která před osmi dny porazila Mladou Boleslav. Pouze na levé straně středové řady Valenta nahradil Svízelu. Hned od prvních minut z výkonu Slovácka vyzařovala touha získat tři body útočným fotbalem. Dlouho ale akcím chyběla přesnější koncovka. Ve 13. minutě se ocitl sám před brankářem Krbečkem Švancara, ale už neměl čas k zakončení.

Po karetních trestech oslabená Příbram, která v celé sezoně získala na soupeřových hřištích pouze pět bodů, však hrozila bleskovými protiútoky. Po čtvrt hodině Pilíkovu ránu stačil Filipko vyrazit. Další možnost Slovácko propáslo ve 26. minutě, když Rodriguesovu malou domů chytil brankář Krbeček. Výhodu nepřímého kopu ale gólman zlikvidoval, Košútovu střelu vyrazil. O čtyři minuty později si poradil i se Švancarovou stelou.

Zkušený Švancara stál u zrodu vedoucí branky. Těsně před koncem prvního poločasu sebral míč Tarczalovi a z protiútoku přihrál vlevo nabíhajícímu Ondřejkovi. Jeho střelu sice stačil Krbeček tělem přibrzdit, míč se ale pomalu dokutálel do příbramské sítě.

Po změně stran se Příbram vzchopila a v 50. minutě po trestném kopu zmrazil náladu domácích fanoušků Rodrigues, který patičkou usměrnil míč za Filipkova záda. Slovácko ale rychle odpovědělo. O pět minut později našel Kordula volného Zelenku, jenž si stačil zpracovat míč a přesnou střelou k tyči zaznamenal svůj první gól v dresu Slovácka.

Hra dostala spád, ofenzivní pojetí vyneslo Slovácku i další příležitosti. Fujerikovo zakončení bez přípravy mířilo nad branku, podruhé tentýž hráč trefil jen obránce Nohýnka. Skvělou partii rozehrál zejména Švancara, který znamenal přihrávkami i zakončením největší pro brankáře Krbečka.

V poslední čtvrthodině Příbram zvýšila svou aktivitu a svému soupeři zle zatápěla. Čtyři minuty před koncem zachraňoval v poslední chvíli Filipko, který s námahou vytáhl dělovku Rodriguese nad břevno. Slovácko už ale cenné vítězství a s ním i ligovou příslušnost udrželo.

Střížkovští Bohemians dvakrát vedli, s Plzní však znovu nevyhráli

Fotbalisté Bohemians Praha se ani podeváté za sebou nedočkali vítězství, přestože v předposledním kole doma překvapivě dvakrát vedli nad Plzní. Ta však vždy dokázala rychle odpovědět a odvezla si bod za remízu 2:2. Bohemians tak kvůli 20 bodovému odpočtu zakončí sezonu v mínusu. Domácí šli do vedení po trefě Jeslínka, který po 340 minutách ukončil střelecký půst Bohemians, druhý gól přidal Flachbart z penalty. Za hosty však srovnávali Rada s Bystroněm.

Plzeň od úvodního hvizdu domácí zatlačila, ale z počátku šlo spíše o platonický tlak. Šance přišly až po úvodní čtvrthodině. Nejdříve se po sérii narážeček a patičce Koláře dostal do zakončení Rajtoral a s jeho nebezpečnou střelou pod břevno si s námahou poradil Beláň, který reflexivně vyrazil míč na roh. Z následného závaru nic nebylo. Další nebezpečná šance však přišla záhy. Horváth našel dlouhým pasem za obranu Rezka, který se řítil do zakončení, ale trefil jen boční síť. Hosté nic nevytěžili ani ze série rohových kopů, které tentokráte Horváthovi tolik nevycházely.

Nadále se hrálo většinou na polovině domácích, hráči Bohemians však chtěli odčinit předchozí tři domácí debakly a v obraně hráli s daleko větší koncentrací. Do poločasu je překvapil už jen Horváth nečekanou hlavičkou, po které se musel natahovat Beláň.

Domácí brankář nadále podával spolehlivý výkon a poradil si i s ranou Petržely. Po hodině hry však jen sledoval, jak se Rezkův přímý kop odráží od břevna zpět do hřiště.

Plzeň však záhy neproměněných šancí litovala: Fenyk zatáhl rychlý brejk, prostrčil míč na Jeslínka a mladý útočník zapůjčený ze Sparty potvrdil roli nejlepšího střelce Bohemians, podstřelil brankáře Ticháčka a slavil již sedmý ligový gól.

Plzeň sice okamžitě srovnala, ale Rezek byl v ofsajdu. Hráči Bohemians přesto duel do vítězného konce nedotáhli. V 70. minutě se plzeňský Rada schovával u tyče a počkal si na centr, který uklidil do sítě.

Vyrovnaný stav však trval jen do 79. minuty, než střídající Ibe vybojoval pokutový kop a Flachbart z penalty vrátil Bohemians vedení. Jenže když už se domácí chystali na oslavy vítězství, naskočil si na Horváthův centr Bystroň a vyrovnal na konečných 2:2. Pro Plzeň to byla pátá remíza z posledních sedmi zápasů.

Brno díky střídajícímu Pernicovi otočilo duel v Č. Budějovicích

Brno zvítězilo v Českých Budějovicích 3:1 a ukončilo sedmizápasovou sérii bez výhry. Jihočechy sice poslal krátce po pauze do vedení Tomáš Sedláček, ale hosté díky střídajícímu Luďku Pernicovi, který se dočkal prvních dvou branek v nejvyšší soutěži, v závěrečné čtvrthodině v rozmezí tří minut skóre otočili. Pojistku přidal další střídající hráč Tomáš Okleštěk.

Jihočeši ve středu oslavili záchranu a jejich trenér Jaroslav Šilhavý proto nasadil proti Brnu dva mladíky. Ligový debut si odbyl bek Novák, který ve středu obrany nahradil obvyklé stopery Horejše s Hunalem.

I hostům jde již delší dobu jen o čest, a tak se na Střeleckém ostrově hrál velmi vlažný a ospalý fotbal s minimem zajímavých situací před oběma brankami. Jako první zahrozilo Dynamo. V deváté minutě centroval z levé strany Jasanský, ale Sedláček na míč těsně nedosáhl.

Na opačné straně Kučera kontroloval Šuralovu ránu do boční stě. Stejný brněnský hráč hledal po půlhodině hry Dostálka, před nímž stihl odvrátit debutant Novák.

Zajímavější věci se začaly dít až po změně stran. Ve 49. minutě byl rychlonohý Jasanský u balonu dříve než gólman Doležal, dokázal ho obejít, ale následný centr na Sedláčka neprošel.

O dvě minuty později už ovšem stejná spolupráce v domácím dresu zafungovala na jedničku. Jasanský odcentroval z levé strany a nabíhající Sedláček otevřel skóre.

Na poslední čtvrthodinu by Dynamo nejraději zapomnělo. V 75. minutě zacentroval Kalabiška z levé strany, Rabušic prodloužil na střídajícího Pernicu a ten pohotově vyrovnal.

O tři minuty později pak stejný hráč otočil skóre, když doklepl do sítě rohový kop z levé strany. Čtyři minuty před koncem dal pečeť na hostující triumf další střídající hráč Okleštěk. Dynamo se s vlastními fanoušky rozloučilo první jarní porážkou doma.

Brněnský kouč Miroslav Beránek si po výhře v Českých Budějovicích mohl pochvalovat vydařená střídání - čerstvý Pernica nejprve otočil skóre a další střídající hráč Okleštěk přidal pojistku. "Domácí nás v první půli zlobili nebezpečnými centry z naší pravé strany. Z totožné akce jsme po změně stran dostali gól, pak jsme se rozhodli ještě jednou vystřídat a nakonec se ukázalo, že to bylo šťastné střídání. Od vyrovnání jsme byli lepší, celkově je naše vítězství zasloužené," řekl po zápase Beránek.

Jeho protějšek Jaroslav Šilhavý neskrýval zklamání. "Byť jsme byli zachráněni, chtěli jsme se rozloučit s fanoušky vítězstvím. Bohužel jsme naopak poprvé na jaře doma prohráli. Brno zaslouženě získalo tři body, kladem utkání byl výkon novice Pavla Nováka. Myslím, že to zvládnul," prohlásil jihočeský kouč.