Největší senzací pro španělská média bylo...

Největší senzací pro španělská média bylo...

[tag]OBSAHUJE VIDEO[/tag] Španělský tisk dnes v euforii oslavuje vítězství španělských hráčů články, v nichž se to hemží slovy jako"oslnivá, zázračná generace", která poprvé v historii umožnila zemi z Pyrenejského poloostrova vystoupit na vrchol světa.

Všechny noviny bez výjimky dnes věnují titulní stranu "historickému" vítězství mužstva přezdívaného "La Roja" (Červená). Vévodí snímky španělského kapitána Ikera Casillase třímajícího vítěznou trofej.

"Španělsko je mistrem světa. To je epopej, která španělskému sportu chyběla. Je to okamžik slávy. Óda na radost," napsal madridský list El País.

ABC pod titulkem "Šampioni" napsal, že datum 11. července 2010 tvoří od nynějška "součást historie Španělska". "Iniestův gól korunoval výjimečné mužstvo a generaci mistrů této hry," dodal list.

"Noc jako ze science-fiction,“ pojmenoval atmosféru v Madridu během utkání národní deník El Mundo. Pozornost věnuje pouličním oslavám, které trvaly až do brzkých ranních hodin. Velkoplošné obrazovky proměnily náměstí několika měst v provizorní kina a posléze se na náměstích rozpoutala bujará fiesta.

Podle El Mundo "historie Španělska začíná znovu" a titul mistrů světa je "odměnou za kvalitu". List se rovněž rozplývá nad jediným střelcem zápasu Andrésem Iniestou. "Je to poetická spravedlnost. Vyhrál fotbal, jehož typickým zástupcem je Iniesta. Malý kouzelník zarazil hřebík do rakve jedenáctky nejhádavějších Nizozemců v historii," dodal El Mundo.

Tisk taky tvrdě kritizuje agresivní hru Nizozemců. Sportovní deník AS napsal, že Nizozemsko, "neschopné čelit Španělům, se věnovalo napadání a rubání, které nebylo na výši mužstva, jako je jeho". Podle deníku Marca zas Nizozemci zvolili "plán zastrašování, který jim však nevyšel. Sice trochu omezili typickou hru Španělska, ale jen násilí nestačilo na španělské mistrovství".

Některé deníky poukazují na to, že španělští fotbalisté jsou dobrým příkladem pro to, jak by země měla čelit ekonomické krizi. "Španělský tým je metaforou pro to, čím by Španělsko mohlo být, pokud přijme stejná kritéria, která stála u úspěchu národního týmu. Tedy kolektivní výkon. Bylo by dobré, kdyby se současné nadšení stalo podmětem pro čelení problémům a příkladem, jak kolektivně pracovat stejně, jako tato skupina mladých mužů," napsal deník ABC.

Média také rozebírají celou sportovní historii země. Připomínají dosavadní největší úspěch národního týmu z roku 1950, kdy se Španělsko zařadilo na čtvrté místo na světovém šampionátu v Brazílii a hovoří o včerejším vítězství jako injekci, která vzkřísila fotbalové dějiny Španělska a zapsala tým trenéra Vincenta del Bosqueho do historie zlatým písmem jako v pořadí už osmého fotbalového mistra světa.

Slávě se těší ve španělských médiích i proslulá chobotnice Paul. Video, kde si chobotnice vybírá, k jaké vlajce se přisaje, opakují televizní kanály s komentářem, že neskutečné se stalo po dlouhé době realitou a Španělsko je králem světového fotbalu.

Největší senzací se pro španělská média stal však rozhovor televizní reportérky Sáry Carbonerové s kapitánem týmu a zároveň i současným partnerem, Ikerem Casillasem. Na otázku, jak prožívá vítězství, nebyl kapitán týmu téměř schopen odpovědět a se slzami v očích Carbonerovou v přímém přenosu políbil. I proto hovoří Španělé o letošním šampionátu v Jižní Africe jako o pohádce se šťastným koncem.

Španělskem hýbe po triumfu vlna euforie

"Oléé!“ Jednotný pokřik pro celé Španělsko. Stoupající nervozitu fanoušků v průběhu finále fotbalového mistrovství světa zastavil gól Andrése Iniesty a Španělé měli rázem jasno. "Jsme šampioni!“ Ulice se zabarvily do žlutočervené. Lidé s vlajkami a dresy vyrazili slavit historický okamžik. "Titul je doma!

Sprchy šampaňského, hlasité troubení aut, bouchající petardy a zpěv. Ať už mladí lidé nebo generace starších, titul šampionů si užívali po odehraném utkání naprosto všichni. "Celou dobu jsem se modlil, aby padl gól, a teď mám pocit, že se zblázním štěstím!“ řekl jeden z fanoušků Pablo Jimenez.

Země na samotné finále připravila všem nadšencům fotbalu podívanou pod širým nebem. V několika španělských městech byly nainstalovány velkoplošné obrazovky a lidé sledovali boj o zlato přímo na náměstích. V Madridu se stalo epicentrem dění náměstí Cibeles. Tam také propukly největší oslavy. Náměstí a jeho okolí čítalo po zápase na 250 tisíc fanoušků, zveřejnil španělský deník ABC.

"Jdeme na Cibeles, chceme si užít tu atmosféru. Pohár je doma, tak to musíme přece zapít,“ prohlásil Oscar Larillos, který se svou manželkou mířil na místo, které už z dálky připomínalo jedno velké mraveniště. Bouřlivé oslavy probíhaly i v dalších španělských městech, například v Toledu, Zaragoze, Barceloně nebo Valencii.

Všichni o letošním fotbalovém šampionátu mluvili jako o šanci, která je potkala poprvé v životě a kterou si celá země přála dotáhnout do konce. Nyní se těší splněnému snu. "Červenou ze sebe nesundám ještě hodně dlouho,“ dodal Larillos, oblečený do dresu s jmenovkou Torres.

Národnímu týmu drželi palce fanoušci nejen ve Španělsku, ale také v samotné Jižní Africe. Podpořit španělské fotbalisty přijely do přímo Johannesburgu i některé známé tváře země. Mezi nimi nechyběla španělská královna Sofia společně s princi, basketbalová hvězda Pau Gasol nebo letošní král tenisového Wimbledonu Rafael Nadal.

Premiér Zapatero finálový zápas sledoval z Madridu. Svou neúčast na mistrovství světa ve fotbale odůvodnil spoustou práce. Nicméně už den po vítězném finále přivítá Zapatero červený manšaft v sídle španělské vlády. Od paláce Moncloa pak zlatí hráči vyrazí na slavnostní průvod Madridem, který bude křižovat všechny významné dopravní tepny metropole.

Euforie zaplavila celou zemi a národní hrdost ze Španělů přímo čiší. Vlajky z balkónů a barů hned jen tak někdo nesundá. Mariano Rajoy, lídr opoziční strany španělské vlády, poblahopřál hráčům po utkání prostřednictvím sociální sítě Facebook. "Jsme nejlepší. Viva Espaňa!“ stálo ve virtuálním odkazu. "Je to heroický výkon, který se navždy zapíše do historie naší země,“ nechal se slyšet i Zapatero, který přiznal dokonce slzy štěstí.

A nebyl sám. S ním měl na krajíčku také zbytek celé země. A není se čemu divit. Vysněný titul mistrů světa Španělům už teď totiž nikdo neodpáře.