Češi splnili povinnost, Lichtenštejnsko ale nepřejeli

Hráči národního týmu České republiky v úterý zvítězili v Českých Budějovicích v zápase skupiny I kvalifikace o účast na mistrovství Evropy v roce 2012 nad celkem Lichtenštejnska 2:0. Vlažný výkon českého celku vyjádřili brankami ve 3. minutě Milan Baroš a v 69. minutě Michal Kadlec.

Český tým, v němž byly oproti duelu se Španělskem v Granadě dvě změny - místo Pudila a Rezka nastoupili Morávek a Lafata - měl ideální vstup do zápasu. Rosický prošel středem hřiště, poslal kolmou přihrávku Barošovi, a ten dal už ve 3. minutě branku. Bohužel byla pro první poločas poslední. Zdálo se, že střetnutí bude hrou kočky s myší.

Bránící Lichtenštejnci měl celkem dost štěstí. V 10. minutě Lafata trefil přímo brankáře Jehleho. V 16. minutě v pokutovém území hostí doslova tráva hořela. Lafata poslal zpětnou přihrávku od brankové čáry do malého čtverce, kde stačilo Sivokovi jen doklepnout, ale jeden se stoperů se mu vrhl pod nohy. Odraženého míče se zmocnil Morávek a trefil břevno. Další velký závar vytvořil český tým ve 21. minutě. Lafata pálil z Morávkovy přihrávky k tyči, Jehle balón vyrazil robinzonádou, do sítě se ho snažil dotlačit Baroš, ale obránci stačili míč odkopnout.

Potom Češi začali hrát profesorský fotbal, polevili v tempu a už si žádnou šanci do přestávky nevypracovali. Tým hostí se naopak dostal do dvou velmi nadějných situací. O protiútok se pokusil Hasler, přihrál ideálně do pokutového území nabíhajícímu Beckovi, a ten z gólové pozice těsně přestřelil. Ve 29. minutě Hubník podcenil souboj s Ernem, který mohl jít sám na Čecha, naštěstí Hubníkovu chybu napravil Sivok perfektním skluzem. Občas nějaká česká akce směřovala k zakončení, ale buď skončila nepřesností, faulem nebo ránu zblokovala obrana hostí.

Český tým se o přestávce k nějakému efektivnějšímu fotbalu nezmobilizoval a nezatřásla jím ani 52. minuta. Jediný vysunutý útočník Lichtenštejnska David Hasler byl úplně volný, když dostal balón přímo z výkopu od brankáře Jehleho a řítil se na Čecha. Tvrdě vypálil levačkou k tyči, ovšem Čech reagoval skvěle a vyrazil ránu na roh. Převaha českého týmu byla pořád málo účinná, ve druhém poločase poprvé vystřelil až v 63. minutě Plašil. To už byli na hřišti Hloušek a Necid, kteří se snažili hru rozhýbat.

Gólová pojistka přišla až ve chvílích, kdy Lichtenštejncům začaly docházet síly. V 69. minutě skončila pěkná kombinace Baroše a Plašila ranou do břevna z Barošovy kopačky. V 70. minutě kopal Plašíl roh, obránce Michal Kadlec vyskočil výše než Martin Stocklasa a hlavou skóroval na 2:0. Míč se odrazil od tyčky do sítě. Lichtenštejnci se sice ještě nevzdali, pokusili se o pár protiútoků, ale bylo vlastně po utkání. České mužstvo pak jen dohrávalo, do závěru akcí nedávalo přílíš důrazu, z hlediště se dokonce začal ozývat pískot. Výsledek 2:0 znamená tři body, ale i nesplněný cíl dosáhnout výrazného skóre.
Kvalifikace mistrovství Evropy 2012:

Česká republika - Lichtenštejnsko 2:0 (1:0)
Branky: 3. Baroš, 69. M. Kadlec. Rozhodčí: Hategan - Sovre, Nagy (všichni Rum.). ŽK: Plašil - Michael Stocklasa, Reichsteiner, Frick, Beck. Hráno v Českých Budějovicích.

Česká republika: Čech - Zd. Pospěch, R. Hubník, Sivok, M. Kadlec - Rosický (83. Polák), Hübschman, Morávek (55. Hloušek), Plašil - Lafata (58. Necid), Baroš. Trenér: Michal Bílek.

Lichtenštejnsko: Jehle - Reichsteiner, Martin Stocklasa, Michael Stocklasa, Burgmeier - N. Hasler, Büchel (10. Kieber, 80. Christen) - Beck, Frick, Erne - D. Haser. Trenér: Hans-Peter Zaugg.