Dovalilův tým našel přemožitele po 16 zápasech v poslední přípravě před Eurem

Čeští reprezentanti do 21 let podlehli v úterním přípravném utkání v Olomouci Francii 0:1 a v posledním mezistáním testu před červnovým ME přišla o svou neporazitelnost. Svěřenci kouče Jakuba Dovalila zaváhali poprvé po šestnácti zápasech.

Stejně jako v pátečním duelu s Běloruskem postrádal Dovalil brankáře Tomáše Vaclíka, záložníky Jana Morávka, Adama Hlouška a útočníky Václava Kadlece s Liborem Kozákem, které povolal kouč reprezentačního "áčka" Michal Bílek pro kvalifikační dvojutkání se Španělskem a Lichtenštejnskem. Navíc kvůli zranění scházeli středopolaři Tomáš Fabián s Tomášem Mičolou a forvard Jan Chramosta.

Francouzi v minulém týdnu porazili Španělsko 3:2, ale v úvodu utkání na Andrově stadionu v Olomouci nebyli v optimální pohodě, když zbytečně ztráceli míče. Mladí Češi toho ale nedokázali využít a bránu Delleho ohrozil až v 27. minutě Hořava, jehož pokus však mířil doprostřed brány. Vzápětí se už radovali hosté, protože čestí zadáci nepokryli po trestném kopu Baysseho, který hlavou překonal gólmana Štěcha.

Týmem trenéra Dovalila inkasovaná branka otřásla a role na trávníku se vyměnily. Francouzský celek byl aktivnější a hlavičku Corchii musel lapit Štěch. V 38. minutě se český výběr chvíli radoval z vyrovnání, trefu Pekharta však slovenský sudí Valášek neuznal, protože Kovařík už centroval zpoza čáry.

Přestávka domácím pomohla, v úvodu druhé půle častěji byli na polovině soupeře a snažili se překvapit jeho obranu. Velkou šanci zahodil Mareček, k němuž se dostal přetažený centr Dočkala, ale defenzivní záložník Anderlechtu napálil pouze vybíhajícího brankáře Delleho.

Kouč Dovalil se ještě snažil oživit hru svého celku, ale ani změny v sestavě k vytouženému vyrovnání nepomohly. Čeští mladíci tak poprvé od listopadu 2008 prohráli, naposledy podlehli Anglii na její půdě 0:2. "I když jsme neuspěli, utkání splnilo účel. S hrou v poli jsem vcelku spokojený, i dkyž především v prvním poločase jsme málo stříleli a nedařily se nám ani centry ze stran. Ale stál proti nám kvalitní soupeř, který se postaral o to, že jsme po dlouhé době nedali gól," poznamenal Dovalil.

Ukončení série neporazitelnosti českého trenéra nemrzí. "Každá taková šňůra musí jednou skončit. Pro nás je lepší hrát s takto vyspělým protivníkem než s někým, koho bychom snadno porazili. Byla to velmi dobrá příprava na mistrovství Evropy, dostali jsme do hry hodně hráčů. Jen tomu dneska chyběl gól," pravil Dovalil.

Jeho výběr čeká v červnu evropský šampionát v Dánsku. V základní skupině ME ve Viborgu se utká postupně utká s Ukrajinou, Španělskem a Anglií. První vystoupení "lvíčat" je na programu 12. června. Širší čtyřicetičlennou nominaci zveřejní kouč nejpozději do 12. května, třiadvacet vyvolených pro šampionát definitivně oznámí na konci května. Poslední fáze přípravy na ME začne 2. června, kdy se tým sejde na soustředění v Jablonci.

Česko "21" - Francie "21" 0:1 (0:1)

Branka: 28. Baysse. Rozhodčí: Valášek - Chládek, Sluk (všichni SR). ŽK: Suchý, Vošahlík - N´Diaye. Diváci: 6270.

Česko "21": Štěch - Vácha, Suchý, Mazuch, Lecjaks - Gecov - Dočkal (86. Šmejkal), Mareček, Hořava (62. Vošahlík), Kovařík (62. Čelůstka) - Pekhart (74. Ondrášek). Trenér: Jakub Dovalil.
Francie "21": Delle - Corchia (72. Stambouli), Baysse, Varane (63. Guilavogui), M´Bengue (49. Mangala) - Saivet (71. Cabella), N´Diaye, Sissoko, Martin, Pied (63. Pajot) - Privat (72. Riviere). Trenér: Erick Mombaerts.