Blatter bude obhajovat křeslo prezidenta FIFA. Soupeř bude jen jeden...

Blatter bude obhajovat křeslo prezidenta FIFA. Soupeř bude jen jeden...

Volby prezidenta FIFA budou záležitostí dosavadního šéfa organizace Seppa Blattera a jeho katarského vyzyvatele Mohameda Bin Hammama.

Čas na předání nominací vypršel s úderem páteční půlnoci 1. dubna, ale již před tím bylo téměř jisté, že nikdo jiný nezíská podporu alespoň jedné z členských asociací, která byla pro kandidaturu nezbytná. Neúspěch své kampaně již ve středu přiznal Chilan Elias Figueroa, někdejší trojnásobný nejlepší fotbalista Jižní Ameriky.

Stejně skončila také iniciativa amerického sportovního novináře Granta Wahla, který bez výsledku oslovil 150 asociací. Právní oddělení FIFA přihlášky ověřilo a v pondělí zveřejnilo seznam potvrzených kandidátů. Dvoudenní 61. kongres FIFA začne v Curychu 31. května, hlasování je na programu o den později, tedy 1. června.

Pětasedmdesátiletý Blatter je osmým prezidentem v historii FIFA, svůj třetí čtyřletý mandát získal bez konkurence. Na nedávném kongresu Evropské fotbalové unie (UEFA) v Paříži prohlásil, že jeho čtvrté funkční období by bylo i poslední. Švýcarský funkcionář stojí v čele FIFA už třináct let. Na volebním kongresu chce prezentovat spuštění nového projektu boje s korupcí, podváděním a diskriminací. Zajímavostí je, že na prezidenta ho tentokrát nominovala somálská asociace.

Jednašedesátiletý prezident Asijské fotbalové konfederace (AFC) Bin Hammam kritizuje byrokratizaci aparátu FIFA a slibuje její decentralizaci. Rozhodování exekutivy chce otevřít širšímu názorovému spektru. Je vstřícný vůči zavedení technologické pomoci při posuzování sporných situací s polohou míče na brankové čáře.

Nebrání se ani využívání dvojice rozhodčích za brankovými čarami, jako je tomu v evropských pohárových soutěžích. Katarský podnikatel je prezidentem AFC od roku 2002, ve výkonném výboru FIFA působí od roku 1996. Do voleb ho nominovaly státy Jemenu, Nepálu, Srí Lanky a Thajska.

V prvním kole potřebuje vítěz dvoutřetinovou většinu hlasů delegátů kongresu. Ve druhém a dalších kolech stačí absolutní většina. Právo volby nemají asociace s dočasným zastavením členství, jako je tomu momentálně v případě Bosny a Hercegoviny či Bruneje.