Porto si pochutnalo na Villarrealu. První dva týmy portugalské ligy ve finále EL?

[hot]OBSAHUJE VIDEO[/hot] Po prvních vzájemných zápasech semifinále Evropské ligy mají blíže k postupu celky Porta a Benfiky Lisabon. Čerstvý portugalský mistr doma smetl i zásluhou čtyř gólů útočníka Falcaa španělský Villarreal vysoko 5:1, Benfica porazila na Estadio Da Luz Bragu 2:1.

První poločas souboje mezi Portem a Villarrealem patřil španělskému týmu, který si vytvořil více nebezpečných šancí a ve finální fázi dokázal svého soupeře předčit. Porto sice více drželo míč, ale v předfinální fázi se mu dlouho nedařilo. Hosté měli v úvodu velké šance Nilmara a Rossiho, ale do vedení šli až v 45. minutě, když se po centru Nilmara trefil hlavou záložník Cani.

Ve druhé půli už začalo Porto úřadovat a ukázalo, proč v posledních zápasech střílí góly jako na běžícím pásu. Klíčovým momentem byla neproměněná šance hostujícho Cazorly ve 47. minutě, záložník Villarrealu nevyužil své sólo a odmítl dvoubrankové vedení. Z následného protiútoku pak vybojoval pokutový kop Kolumbijec Falcao, který srovnal skóre a zároveň otevřel svou gólovou střelnici. Portugalský tým svého soupeře zmáčkl, přehrál ve všech směrech a také ukázal vynikající produktivitu.

Po hodině hry předvedl pěknou individuální akci další Kolumbijec Guarín, který nejprve tvrdou střelou prověřil schopnosti soupeřova brankáře a z následné dorážky hlavou trefil druhý gól Porta. Závěr utkání už patřil Falcaovi, který prokázal svou sílu i orientaci v pokutovém území a přidal další tři přesné trefy portugalského mistra. Nejprve se prosadil v 67. minutě před prázdnou brankou po přihrávce Hulka, o osm minut později zužitkoval přesnou hlavičkou standardní situaci a své galapředstavení ukončil čtvrtým gólem v nastaveném čase.

Ve druhém čtvrtečním utkání porazila Benfica Lisabon doma Bragu 2:1. Také lisabonský favorit soupeře jasně přehrál, na rozdíl od Porta ale několikrát zahodil i ty nejvyloženější šance. Benfica podala lepší a vyrovnanější výkon ve druhé půli, střelecký účet otevřela už v 50. minutě, kdy se z dorážky prosadil Jardel. O tři minuty později ale na druhé straně nečekaně udeřil Vandinho a bylo srovnáno. V centru dění byl hlavně paraguayský útočník Oscar Cardozo, který dvakrát trefil brankovou konstrukci, ovšem po hodině hry rozhodl utkání. Vysoký útočník ukázal svou nebezpečnou levačku, z přímého volného kopu z pětadvaceti metrů napálil míč přímo pod břevno a rozhodl o tom, že v odvetě bude mít lepší výchozí pozici lisabonský tým.