Mladíci dvakrát vedli, 115. minuta jim ale přisoudila stříbro

Reprezentanti do 19 let podlehli v pondělním finále evropského šampionátu v Rumunsku stejně starým hráčům Španělska až po prodloužení 2:3. Svěřenci Jaroslava Hřebíka sice v zápase dvakrát vedli, ale nadějný výsledek neudrželi, Španělé totiž v prodloužení po dvou trefách Alcácera výsledek otočili.

Češi vstoupili do souboje s favorizovaným Španělskem odhodlaně a s velkým sebevědomím. V prvním poločase vysunuli Hřebíkovi svěřenci presink hodně vysoko a Španělům hodně znepříjemnili rozehrávku, takže se soupeř téměř nedostal do šancí. Vyrovnaný úvodní poločas byl ve znamení pevné defenzívy obou mužstev, takže do kabin se šlo za bezbrankového stavu.

Po změně stran se tempo hry ještě zvýšilo, Češi nadále hráli na hranici svých možností a do puntíku plnili taktické pokyny. K velmi dobrému týmovému výkonu přidali čeští fotbalisté i množství individuálních akcí a po jedné z nich se v 52. minutě dostali do vedení. Krejčí zatáhl míč na hranici španělské šestnáctky a zpoza dvou protihráčů vyslal křížnou přízemní střelu, která skončila až v síti španělské branky. Vzápětí dvakrát zahrozil soupeř před brankou Tomáše Koubka, ale Španělům chyběla větší přesnost v zakončení.

Španělé však s přibývajícím časem vystupňovali svůj tlak a nakonec se dočkali šťastného vyrovnání. Pět minut před koncem základní hrací doby vypálil z hranice velkého vápna Pardo, dráhu jeho střely změnil tečující Aurtenetxe a český brankář Koubek byl bez šance. O novém mistru Evropy se tak muselo rozhodnout až v prodloužení. V něm český tým bojoval z posledních sil a proti čtyřnásobným evropským mistrům ze Španělska se nakonec dokázal prosadit i podruhé. V 97. minutě prošel aktivní Krejčí přes dva obránce soupeře až do velkého vápna, zpětnou přihrávkou našel Láchu a teplický záložník placírkou uklidil míč do branky.

Ani druhé vedení v zápase však svěřencům Jaroslava Hřebíka nevydrželo. Španělé se v druhé polovině prodloužení nadechli k velkému náporu a výsledek nakonec otočili ve svůj prospěch, když se dvakrát trefil střídající Alcácer. Český tým sice na premiérový triumf z ME devatenáctek nedosáhl, na šampionátu v Rumunsku však svými výkony i výsledky zanechal výraznou stopu.

ME do 19 let, finále:

ČESKÁ REPUBLIKA - Španělsko 2:3, po prodloužení (1:1, 1:2)
Branky: 52. Krejčí, 97. Lácha - 108. a 115. Alcácer, 85. Aurtenetxe. Rozhodčí: Attwell (Ang.) - Mosjakin (Rus.), Hummelgaard (Dán.). ŽK: Sladký, Skalák, Brabec, Fantiš - Álex, Campaňa. Hráno v rumunském městě Chiajna.

Česká republika: Koubek - Hála, Kalas, Brabec, Jeleček - Kadeřábek, Polom (36. Sladký), Jánoš, Krejčí - Skalák (79. Lácha), Přikryl (102. Fantiš). Trenér: Jaroslav Hřebík.

Španělsko: Badia - Blázquez, Miguel, Sergi Gómez, Aurtenetxe - Álex (55. Campaňa), Pardo, Sarabia (78. Gallego), Juanmi (54. Alcácer) - Deulofeu, Morata. Trenér: Ginés Meléndez.