Lídra ligy vyškolil Liberec, tři body pro Sigmu vystřelil Marek Heinz

Vedoucí tým Gambrinus ligy FC Hradec Králové nezvládl nedělní utkání 3. kola se Slovanem Liberec a po prohře 0:3 ho čeká pád z prvního místa. O zasloužené vítězství hostů se gólově postarali Vácha s Breznaníkem, který skóroval hned dvakrát. V dalším utkání nestačili doma hráči Českých Budějovic na výběr kouče Psotky, Sigma venku vyhrála 2:1.

Hradečtí "Votroci" se po dvou ligových kolech nečekaně vyšvihli do čela tabulky a v neděli chtěli udělat vše pro to, aby tam zůstali i po souboji s Libercem. Jenže před vyprodaným stadionem neuspěli. Přitom už po sedmi minutách byl blízko gólu Dvořák, který zůstal osamocený na hranici pokutového území, jeho prudkou střelu k tyči ale gólman Bičík vyrazil. Následně mohl udeřit z přímého kopu Hochemister, ovšem přestřelil a iniciativu začali pomalu přebírat hosté.

Zhruba po půlhodině hry se v dobré pozici ocitl hostující forvard Rabušic. Ten si naběhl na povedený centr Breznaníka a scházely mu jen centimetry k tomu, aby zakončil do odkryté brány. O chvíli později zazmatkoval při výkopu gólman Lindr, liberečtí ale nebyli dostatečně důrazní a míč do sítě nedopravili.

I po přestávce se o útočný fotbal pokoušel především Liberec, Hradec byl zalezlý před svým gólmanem. A tak přibývaly střely z dálky, jednu takovou vypálil v 53. minutě Breznaník a Lindr měl plné rukavice práce, aby balon vyrazil. V 72. minutě už ale inkasoval. Po obléhání domácí brány vystřelil z levé strany Vácha a jeho pokus přesně zapadl ke vzdálenější tyči.

Hráči Slovanu poté nezačali jen bránit hubený náskok, nýbrž se i nadále tlačili kupředu. Potvrdit tři body mohl střídající forvard Blažek, jeho střelu zblízka ale stačil vytěsnit vyběhnuvší Lindr. Definitivní rozhodnutí tak přišlo až sem minut před koncem. Domácím zadákům utekl agilní Breznaník a ukázkovým dloubáčkem uklidnil svůj tým. Tentýž hráč se navíc trefil i za dvě minuty, kdy předvedl podobný únik a naprosto stejné zakončení. Svěřenci Jaroslava Šilhavého tak zvítězili 3:0 a v novém ročníku ještě neprohráli.

FC Hradec Králové - FC Slovan Liberec 0:3 (0:0)
Branky: 72. Vácha, 83. a 85. Breznaník. Rozhodčí: Kovařík - Kordula, Kocián. ŽK: Dvořák - Vácha. Diváci: 7220 (vyprodáno).

KOMPLETNÍ STATISTIKY Z UTKÁNÍ HRK - LIB

FC Hradec Králové:
Lindr - Hochmeister, Chleboun, Poděbradský, Pávek - Štěpán (55. Rezek), Janoušek (75. Jandík), Dvořák, Klapka, Fischer - Černý (62. Zelený). Trenér: Václav Kotal.
FC Slovan Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Nezmar, Polák, Janů - Breznaník, Fleišman, Vácha (86. Bosančic), Štajner, Šural (59. Blažek) - Rabušic (84. Hadaščok). Trenér: Jaroslav Šilhavý.

Heinz vystřelil Sigmě tři body

Fotbalisté Sigmy Olomouc pokračují v úspěšném startu do nové sezony, když dokázali v neděli ve 3. kole Gambrinus ligy zvítězit na hřišti Českých Budějovic 2:1. Ve druhém poločase sice poprvé v sezoně inkasovali, zásluhou dvou branek zkušeného Marka Heinze si ale nakonec vezou domů tři body.

Českobudějovičtí vstoupili do utkání s Olomoucí především s cílem konečně bodovat a zlepšit obrannou fázi. První poločas se ale zcela jasně vyvíjel v režii Hanáků. V desáté minutě se na hranici velkého vápna zorientoval Heinz, přiťukl do palebné pozice Schulmeisterovi, který však pouze rozezvučel brankovou konstrukci Kučerovy branky. Olomoučtí se po této situaci herně uklidnili a většinu času trávili na útočné polovině.

Ke štěstí jim málem pomohl také budějovický bek Vulin, který nepřesnou zpětnou přihrávkou poslal do úniku Heinze, tomu však míč v posledním okamžiku sebral výtečným obranným zásahem Lengyel. Zanedlouho ještě hlavičkoval zády k brance Heinz, poté ovšem tlak Sigmy ustál. Těsně před přestávkou naopak mohli udeřit Jihočeši. Po rohovém kopu se do dobré palebné pozice dostal Sandro, ale branku přestřelil.

Nástup do druhé půle naopak sedl více svěřencům trenéra Kotrby. První střelu směrem k Drobiszovi vyslal Čirkin, jeho pokus ale letěl těsně vedle levé šibenice. O patnáct minut později už ale Olomouc poprvé v letošním ročníku inkasovala. Ondrášek zvládl souboj s přesilou soupeřových obránců a z otočky propálil hostujícího brankáře. Vzápětí mohl náskok domácích zvýšit Klesa, jenže mířil těsně mimo. Otěže zápasu tak opět převzali hosté.

Pomohla jim k tomu pěkná branka Marka Heinze, který napřáhl z pětadvaceti metrů a střelou k pravé tyči překvapil Kučeru. Od té doby se dařilo už jen Hanákům. Heinz se po další hrubé chybě českobudějovické obrany zjevil sám před Kučerou, který ho ale pro tentokrát vychytal. Nakonec se ovšem zkušený Heinz přece jen trefil podruhé. V pokutovém území mu totiž domácí obrana nechala trestuhodně mnoho prostoru a Kučera byl v tomto případě proti umístěné střele bez šancí. V poslední minutě měl vyrovnání na kopačce Stráský, míč do prázdné branky ale poslal tak pomalu, že ho zachytil ještě vracející se Drobisz.

SK Dynamo České Budějovice - SK Sigma Olomouc 1:2 (0:0)
Branky: 65. Ondrášek - 74. a 83. Heinz. Rozhodčí: Drábek - Pelikán, Slavík. ŽK: Otepka, Hudson - Janotka, Heinz. Diváci: 2862.