Sparta a Slavia protestují proti odvolání komise rozhodčích

Sparta a Slavia protestují proti odvolání komise rozhodčích

[hot]AKTUALIZOVÁNO (15:07)[/hot] - Pražské kluby Sparta a Slavia protestují proti nedávnému odvolání Komise rozhodčích, nesouhlasí se způsobem, jakým k němu došlo. Na tiskové konferenci to oznámili šéf Sparty Daniel Křetínský a majoritní vlastník Slavie Aleš Řebíček, kluby se kvůli tomu obrátí na ORK i civilní soud.

Stejně tak se kluby obrátí i na civilní soud, konkrétně k Obvodnímu soudu pro Prahu 6, aby zjistil, jestli nebyly porušeny stanovy FA ČR. Podávají určovací žalobu podle pargrafu 15 zákona o sdružování občanů.

"Odvolání komise rozhodčích považujeme za velmi vážné porušení stanov fotbalové asociace a zásadní narušení politické kultury," uvedl na čtvrteční mimořádné tiskové konferenci v hotelu Intercontinental v Praze Daniel Křetínský, majitel a předseda představenstva Sparty.

"Je to vlastně poslední možnost, kterou máme. Vyčerpali jsme všechny. Myslíme si, že byly velmi závažně porušeny stanovy v článku 10 a pokud ORK neshledá porušení stanov, tak je to pro nás zásadní signál, že rozhodnutí výkonného výboru jsou prostě nepřezkoumatelná. Pokud civilní soud dojde kje zjištění, že stanovy porušeny byly, tak by měli všichni členové výkonného výboru, kteří hlasovali pro odvolání komise rozhodčích, z toho vyvodit osobní důsledky. Jde o princip, nejde nám o paní Dagmar Damkovou, s jejím zařazením do komise rozhodčích bychom stejně souhlasili," prohlásil Křetínský.

"Byl jsem politiky zvyklý na ledacos, ale fotbal mi připadá někdy i horší. Očekáváme od vedení asociace změnu přístupu," řekl majitel Slavie Aleš Řebíček.

Výkonný výbor Fotbalové asociace České republiky (FA ČR) odvolal komisi rozhodčích vedenou Luďkem Macelou v pondělí 5. září a do čela nové jmenoval Dagmar Damkovou. Odvolání komise navrhl člen výkonného výboru za kluby I. a II. ligy Tomáš Paclík, šéf Viktorie Plzeň, aniž by však vše konzultoval se zbývajícími kluby ze dvou nejvyšších soutěží a nebo záležitost projednalo ligové shromáždění. Podpořil ho v tom další zástupce klubů Karel Poborský, majitel Dynama České Budějovice.

"Projednali jsme záležitost s lidmi z vedení asociace, ale tváří se, že se nic neděje. Zavádí se tady princip nepřezkoumatelnosti rozhodnutí výkonného výboru. Pokud se nezmění kultura v českém fotbale, tak neobnovíme smlouvu o naší účasti v první lize," řekl Křetínský a Řebíček potvrdil, že v tomto jsou oba největší kluby solidární.

Neznamená to, že nejslavnější kluby nechtějí hrát nejvyšší soutěž, ale například by si samy sjednaly obchody týkající se prodeje televizních práv, což je dosud na základě smlouvy záležitostí STES. Bylo by to pro ně výhodnější než za současné situace, kdy všechny kluby inkasují stejně.

"Za stávajících okolností, když nejsou respektována naše základní práva a ani naše faktické postavení ve fotbale, tak nejsme připraveni v tomto systému pokračovat," zdůraznil boss Sparty Daniel Křetínský.

"Dnes platí takový systém, že všechny týmy dostávají z prodeje televizních a marketingových práv stejnou část. Přitom Sparta a Slavia přinášejí víc. Proto si práva chceme prodávat sami," doplnil ho Aleš Řebíček.

Oba bossové jsou toho názoru, že by z výkonného výboru měli odstoupit dva zástupci klubů I. a II. ligy Tomáš Paclík a Karel Poborský. "Pan Paclík svým návrhem v rozporu se stanovami oslabil práva těch, které zastupuje. A u Karla Poborského šlo o naprosté selhání. Navíc je Karel v nemyslitelném střetu zájmů, protože je současně šéfem hráčské asociace. Oba by měli rezignovat a důsledky dopadají i na Jindřicha Rajchla, který je dokonce hlavním autorem stanov a výkonný výbor jedná s nimi v rozporu," poznamenal Křetínský.

"Karel Poborský je něco jako odborářský boss, přitom zastupuje kluby a jedná proti nim, to je naprosto neslučitelné," souhlasil s ním Řebíček. Oběma se nelíbí ani role Markéty Haindlové, jejíž pozice je ještě rozporuplnější, protože je současně předsedkyní odvolací a revizní komise a místopředsedkyní hráčské asociace.

"Ze strany vedení Fotbalové asociace České republiky by byla přinejmenším vhodná omluva. Očekáváme změnu v komunikaci," řekl Daniel Křetínský velmi odhodlaně.

Sparta a Slavia nejsou v tomto svém postoji osamoceny. S nimi podávají podnět k přezkoumání postupu výkonného výboru k odvolací a revizní komisí také FK Teplice, FK Baumit Jablonec, FK Viktoria Žižkov a 1. FK Příbram. Statutární zástupci těchto klubů se podepsali pod společné prohlášení. "Apelujeme, aby tato komise prošetřila, zda postupem výkonného výboru při odvolání komise rozhodčích nedošlo k porušení stanov Fotbalové asociace České republiky. Podle článku 3 statutu odvolacích a revizních komisí, odvolacího a přezkumného řádu Fotbalové asociace České republiky ORK mimo jiné v rámci své kontrolní a revizní pravomoci kontroluje dodržování stanov, řádů a předpisů Fotbalové asociace České republiky v orgánech tohoto sdružení," stojí v této deklaraci.

Prohlášení se konkrétně dotýká také předsedkyně odvolací a revizní komise. "Požadujeme, aby z jednání odvolací a revizní komise byla vyloučena slečna Markéta Haindlová. Důvodem je, že slečna Haindlová je obchodně spjatá s Jindřichem Rajchlem, který ve výkonném výboru hlasoval pro odvolání komise rozhodčích, a zároveň úzce spolupracuje s Karlem Poborským, který též hlasoval ve výkonném výboru pro odvolání komise rozhodčích, a to v České asociaci fotbalových hráčů," je řečeno v prohlášení.

Den před mimořádnou valnou hromadou FA ČR, na níž se v pátek bude volit nový předseda a případně další činovníci výkonného výboru, je zřejmě český profesionální fotbal rozštěpen. Turbulence mezi výkonným výborem a silnými kluby je zcela evidentní. "S valnou hromadou to nemá nic společného. Výkonný výbor v případě komise rozhodl jak rozhodl v tomto čase. Kdyby měla být valná hromada třeba až za tři týdny, tak bychom tady stejně dneska seděli," dodal Daniel Křetínský.